Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
3.1
(8)

Labioplasti, kadınların vajina bölgelerinde bulunan halk arasında çoğunlukla iç dudak olarak bilinen kısmın estetik açısından tedavisini ifade eden bir ameliyat türüdür. Kadınlar için çok can sıkıcı olan dudak küçüklüğü, orantısızlık ve sarkma durumlarında başvurabilecekleri bir yöntemdir.

Labium minus (iç dudak) kısımlarında yaşanan bu sorun karşısında kadınların cerrahi bir operasyon istemesi oldukça doğal bir durumdur. Her kadının güzelliğini ve devamlılığını kontrol etmeye hakkı vardır.

Estetik bir operasyon olarak bilinen bu cerrahi işlem uzmanlığım açısından tarafımca sağlanmaktadır. Labium minus olarak bilinen bu bölgede yaşanan sarkıklıklar Labioplasti ameliyatı ile giderilebilir. Yazım içerisinde Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında çok değerli bilgiler bulabileceksiniz.

Labioplasti Nedir?

Vajina bölgesinin Labium minus olarak bilinen bölgesinde yaşanan sarkmalar veya asimetrik bozuklukların giderildiği çok ünlü bir ameliyat türüdür. Yalnızca estetik açıdan değil bazı sağlık problemlerine neden olabilen asimetrik bozukluklar akıntı riskini yüksek miktarda arttıracaktır.

Vajina bölgesinde yapılan ameliyat esnasında vajina detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bir kadının vajina hacmine bağlı olarak dokular yeni vajina yapısına uygun olarak alınmalıdır. Vajinadan alınan dokulara bağlı olarak genital bölgenin daha temiz bir hale gelmesi beklenir.

Labium Yani Küçük Dudaklar Nedir?

Detaylı bir bilgi olması açısından ameliyatın yapıldığı bölgenin iyi bir şekilde bilinmesi gerekiyor. Estetik açıdan kötü duran veya bir sağlık problemi yaratan genital bölgenin labium isimli 5 cmlik bir bölgesi vardır. Bu bölge klitorisin üstünü kapatan çoğunlukla 1 cm kalınlığında olan bir tabakadır.

Bölge vajina boyutuna göre oldukça büyük bir alanı ifade eder. Çizginin bulunduğu alandan itibaren klitorisi kapatan bölge olarak bilinir.

Labioplasti Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Hastaların özellikle dikkat etmesi gereken bir konuya parmak basmak istiyorum. Bazı hastalar tehlikeli olduğunu bilmesine rağmen doktorlarına önemli rahatsızlıklarını belirtmezler.

Örneğin kalp hastası, şeker hastası, kan hastalığı ve benzeri bütün kronik hastalıkların doktorlara belirtilmesi gerekir. Bu bilgilere güvenilerek bu ameliyat gerçekleştirilir. Doğru bilgiler verilmediğinde hasta için kötü sonuçlar doğabilir.

Labioplasti yaptırmak isteyen hastalar Labioplasti ameliyatı öncesi neler yapılmalıdır sorusunu sıkça soruyor. Herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Yalnızca ameliyata gelmeden önce duş almalı ve doktorunuzdan randevu alırken hangi anesteziyi istediyseniz ona uygun olarak yemek yemiş veya yememiş olmanız gerekir.

Hastaların lokal anestezi tercihinde bulunanların yemek yemesi ve tok bir halde gelmesi istenir. Ancak normal anestezi verilecek olan hastanın en az 8 saattir hiçbir şey yememesi gerekmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Süreç olarak hastadan hastaya değişiklik gösterebilen bir ameliyat türüdür. Çoğunlukla 45 dakika ve 1 saat arası süren bir ameliyattır. Ancak ameliyatın süresi, Labioplasti haricinde başka yöntemlerin (klitoris gerdirme veya vajina derisi gerdirme) de istenmesine bağlı olarak uzayabilir.

Labioplasti uzmanlık gerektiren ve iyi bir estetik cerrahın yapması gereken bir ameliyat türüdür. Çoğunlukla hastalarıma lokal anestezi tekniğini uygularım. Ancak onların isteğine bağlı olarak diğer seçenek de değerlendirilebilir.

Cinsel estetik ameliyatlar arasında en bilindik ameliyat türlerinden birisi olan bu ameliyat genellikle vajina daraltma, Labioplasti ve klitoris gerdirme operasyonlarının aynı anda uygulanmasının istenmesi üzerine yapılır. Ameliyatın süresi bu durum karşısında uzayabileceğini unutmayın.

Labioplasti Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ameliyattan bir süre sonra tuvalete giden hastalarımızın genital bölgeye çok iyi bakması gerekir. Bölgenin kuru kalması gerektiği için dikkatli bir şekilde kurutulması en önemli şartlardan birisidir.
  • Yüzme hobisi olanlara üzülerek söylüyorum tatilinizi biraz ertelemeniz gerekecek. En az 4 hafta boyunca havuz veya deniz benzeri aşırı nem içeren ortamlarda bulunmamanız gerekiyor.
  • Sportif bir bireyseniz bir süreliğine spor hayatınızı da askıya almanızı tavsiye ederim. Eğer ki 4 hafta içerisinde vajina bölgesini zorlayabilecek esneme hareketleri yaparsanız. Bölgenin zarar görmesi çok muhtemel bir hal alır ve sonuçları kötü olabilir.
  • Cinsel ilişki yasağı da aynı şekilde 4 hafta boyunca sürecektir.
  • En önemlisi bölgeyi temiz tutmak adına bölgede yaşanan kıllanmaların zarar vereceği düşünülmemelidir. Bölgeye ağda gibi epilasyon tarzı işlemler 4 hafta boyuna ertelenmeli ve 4 hafta sonrasında burada belirtilen bütün kurallar doktorunuza danışılarak eski haline döndürülmelidir.
  • Genital bölgenizin değeceği ulaşım araçlarından da uzak durmanız gerekiyor. Motor ve bisiklet o bölgeye kasislerde ciddi zararlar verebilir.

Kısaca labioplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde ifade edilebilir. Hastalarımın konu hakkında daha detaylı bilgi almak için beni ziyaret etmesi ve benimle iletişime geçmesi gerekiyor. İletişim numaram üzerinden bana ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

3.1 / 5. 8

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir