Sarkan Memeler Ameliyat Olmadan Düzelebilir Mi?
5
(1)

Memelerin sarkması ve deforme olması kadınların en hassas oldukları konular arasında yer almaktadır. Sarkmış ve formunu kaybetmiş olan memeler kadınlarda psikolojik olarak problemlere neden olabilmektedir.

Kadınlığın doğasında şeklini koruyan ve dolgun olan göğüsler kabul görmektedir. Sarkma problemlerini ortadan kaldırmak için ise meme estetiği uygun bir çözümdür.

Göğüslerin sarkması tek bir nedene bağlı değildir. Yaşla beraber yer çekiminin göğüsleri etkilemesi, hamilelik süreci sonrası, kilo alıp verme ve hormonal durumlarda memelerde sarkma görülebilmektedir.

Aynı zamanda emzirme ve memelerin aşırı büyük olması da zaman geçtikçe memelerde sarkmaya neden olmaktadır.

SARKAN MEMELERE AMELİYATSIZ ÇÖZÜM

Sarkan memelerin ameliyat olmadan dikleşmesi veya daha iyi bir görünüme kavuşması mümkün değildir. Çünkü memelerin sarkması diğer etkenlerin yanı sıra yer çekimiyle alakalı olan doğal bir süreçtir. Sarkmamış memelerde meme başı meme alt çizgisinin üzerinde kalmaktadır.

Sarkmış memelerde ise bu çizgi ile meme başı aynı hizada olabilmektedir. Bu durumda sarkmadan söz edilebilir. Aynı zamanda meme sarkması hiçbir kremi alet veya masajla düzeltilemez. Meme sarkmasını düzeltmek için meme dikleştirme ameliyatı şarttır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ortamında yapılmaktadır. 2-4 saat arasında değişen ameliyat süresinde hafif sarkması olan hastalarda meme altına silikon protezler yerleştirilir, fazla sarkması olan ve meme dokusu yeterli olan hastalarsa ise memeler toparlanarak meme dikleştirme işlemi yapılır.

Meme dikleştirme ameliyatının hemen ardından ödem oluşmaması için soğuk kompres yapılmakta ve sporcu sutyeni giydirilmektedir. Ameliyattan 15 gün sonra ise dikişler alınır. sporcu sutyeni 4 hafta süreyle giyilmelidir. Memelerin son şeklini alması ise 10 haftayı bulabilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hamilelik veya kilo değişimleri yeniden sarkmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı artık çocuk istemeyen ve ideal kilosunda olan kişilere yapılırsa daha  olumlu sonuçlar alınacaktır.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/saggy-breasts#treatments

5 / 5. 1