Kadınlarda Kombine Estetik Ameliyatları

YAĞ ALDIRMA

Kilolarından şikayetçi olan bireylerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Daha estetik bir fiziki görüntüye ulaşmak için yapılan yağ aldırma ameliyatları Liposuction gibi işlemlere dayanmaktadır.

Bireyin kilosu ne kadar çok ise işlem o kadar uzun sürer ve bireyin iyileşme süreci de artar. Aynı zamanda aşırı kilolu bireylerde gerçekleştirilen yağ aldırma ameliyatları sonrasında karın germe gibi estetik müdahale aşamalarının da yapılması gereklidir.

Eğer 100+ kilolara sahip değilseniz ve pek çok bireyde görülen yağ fazlalıklarınız var ise yağ aldırma estetiği yaptırabilirsiniz.

Yağ aldırma ameliyatı için öncelikle yağ dokularının yoğun olduğu alanlarda çapı 2 mm’yi aşmayacak minimal kesikler atılır ve ardından uzun kanüller aracılığı ile fazla yağlar vakumlanma tekniği kullanılarak vücuttan dışarı atılmaktadır.

KARIN GERME

Kilolu erkek ve kadınların en büyük dertlerinden biri de karında görülen yağlanmalardır.

Yağlanmaların yanı sıra; kontrolsüz zayıflama aktiviteleri, gebelik sonrası deri elastikiyetinin azalması, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan deri sarkmaları da yaşanmaktadır.

Karın germe ameliyatı ile bu tür sorunlar ortadan kolaylıkla kaldırılabilmektedir. Bunun yanı sıra germe estetiği sayesinde göbek deliği civarı veya altında oluşan selülit ve çatlak görünümleri de sonlandırılır.

Aşırı yağlı – aşırı kilolu erkek ve kadınlarda karın germe estetiğinden önce Liposuction ve benzeri işlemlerle ön işlem uygulanır. Ardından karın germe operasyonuna geçilir. Karın germe operasyonun ardından karın daha düz, sportif ve estetik bir görüntüye ulaştırılabilmektedir.

POPO ESTETİĞİ

Bazı durumlarda genetik kaynaklardan dolayı popo şekilleri normalinden daha küçük – daha büyük ya da kalça – popo orantısında estetik görüntü düşüklüğüne rastlanılmaktadır. Ancak genetik kaynaklı popo estetiği yaptırma oranları diğer oranlardan çok daha düşüktür.

Genelde; 10 kilodan daha fazla ağırlıkta kilo alım – verimleri, gebe kalma ve gebelik sürecinde yaşanan kiloların fiziksel aktivitelerle dengeli olarak verilememesi, normalden daha zayıf bir yapıda olmak ya da daha kilolu yapıda olmak popo esteti işlemlerinin tercih edilmesinde etkin olmaktadır.

Popo estetiği; popo dikleştirme, silikonla popo estetiği, yağ enjeksiyon tekniği ile popoya şekil verme, dolgu malzemeleri ile popo toparlama, popo şekillendirme, popo büyütme ya da küçültme yöntemleri mevcuttur.

Hastanın genel sağlık durumu, popo – kalça orantısının durumu, bireyin istek ve arzuları eşliğinde ilk muayene yapılarak popo estetiğine karar verilmektedir.

VAJİNA DARALTMA

Vajina daraltma ameliyatları genellikle birden fazla normal doğum yapmış ya da 35+ yaşa sahip kadınlarca tercih edilse de nadiren genetik geçişli görülen vajina genişlikleri neticesinde de talep edilmektedir.

Vajinanın iç duvarında görülen bu genişleme partnerler arasında cinsel mutsuzluklar, cinsel tartışmalara da neden olabilmektedir. Genelde evli ve gebelik yapmış kadınlarca istenen bir operasyon olmasına rağmen bekar ve yaşı genç kadınlar tarafından da tercih edilebilmektedir.

Genişleyen vajina iç duvarları ve iç duvarlardaki kaslarda yaşanan gevşeme neticesinde; vajinada cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sesler çıkabilir, erkek ve kadına cinsel anlamda yetersiz haz yaşatabilir. Bu nedenle Vajinoplasti ameliyatı yapılabilmektedir.

Öncesinde hastaya kegel egzersizleri yapıp yapmadığı sorulmaktadır. Bu tür vajina daraltma, vajina sıkılaştırma hareketleri işe yaramadıysa vajina daraltma ameliyatları yapılmaktadır. İşlem ortalama 45 dakika sürmekle beraber operasyon sonrası bireyin 45 gün boyunca cinsel birleşme – mastürbasyon yapmaması gereklidir.

YÜZ GERME

Genelde 45+ yaş sonrası bayanların tercih ettiği bir estetik operasyondur. Bu tür işlemler; yüzde sarkma, yoğun kırışıklıklar, göz kapaklarındaki kırışıklıklar, mimik çizgileri, ince ve derin çizgiler, göz kapaklarında düşüklük gibi etkilerin tamamını da düzeltebilecek bir operasyondur. Yüz bir bütün olduğu için uygulama sadece bir bölgeye yoğunlaştırılmamaktadır.

Yüzde yer alan tüm kas grupları ön muayeneden geçirilir. Smass adı verilen bir yapı aracılığı ile yüzdeki kas grupları, yağ dokuları ve sinir dokuları asılarak yüz germe işlemleri tamamlanır. Yüz germe ameliyatı esnasında deri fazlalıkları ve yağ fazlalıklarının alınması gerekiyorsa alınır.

Aynı zamanda germe – düzeltme – sıkılaştırma sağlanırken bir bölgede fazla olan yağ dokular daha az olan bölgelere enjekte edilmektedir. Böylece sarkan deri kısa sürede toparlanır. Operasyon süresi hastadan hastaya değişmekle beraber en az 3 – 4 saat sürmektedir.

GÖZ KAPAĞI

Göz kapağı estetiği genelde; göz altında torbalanma, yoğun kırışıklık, morluk görüntüsü, ciltte yaşanan kara görüntü gibi operasyonların bütününü kapsamaktadır.

Gerekli olduğu durumlarda her iki göz kapağına yönelik işlem yapıldığı gibi sadece tek bir göz kapağında da estetik girişim yapılabilir. Göz kapağı ameliyatları aynı zamanda kapak fonksiyonlarında yaşanan sorunlar neticesinde de tercih edilebilen bir operasyonu içerir.

Göz kapağı estetiği ile daha kıvrımlı, genç bakışlar elde edilebilir. Görmeyi güçleştirici etkiler ortadan kaldırılır ve göz kapağındaki sarkmalar da tamamen düzeltilir.

İşlem cilt fazlalığı, torbalanma görüntülerinin giderilmesi, göz kapağı düşüklüğü gibi nedenlerin tedavisinde yapılabilmektedir. Estetik girişimlerden sonra iyileşme sürecinin tamamlanması en az 10 en fazla 15 gün sürmektedir.

BADEM GÖZ

Bakışlara daha anlamlı, daha çekici bir ifade katan badem göz estetiği aynı zamanda daha genç bir yüz ifadesine de kavuşturmaktadır. Büyük çaplı bir operasyon değildir.

Çok küçük düzeyde kesikler atılarak gerçekleştirilir. Bilimsel göz ölçüleri baz alındığında en güzel göz görüntüsü; göz çapının dış köşesinin çapı ile göz yapısının iç köşesine oranı 4 derece daha yukarıda konumlanmıştır.

Bu konum sahip gözler daha çekici, daha kalkık ve daha estetik kabul edilmiştir. Elbette kabul görme bilimsel olarak kanıtlanmış bir araştırmanın neticesidir.

Kısacası gözün dış ve iç çapına göre yapılan badem göz ameliyatı sayesinde daha etkili bir ifade yakalanabilmektedir. Oldukça kısa süren bir estetik işlem olup ortalama 3 – 4 dikiş atılarak tamamlanmaktadır.

MEME BÜYÜTME

Meme büyütme ameliyatları genelde silikon implantlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yağ enjeksiyonu tekniği kullanılarak gerçekleştirilen operasyonlar da mevcuttur.

Meme büyütme estetikleri genetik olarak küçük göğüslü kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilse de emzirme, gebelik süreçlerinden geçmiş kadınlarda görülen estetik görüntüde bozulmalar, meme sarkması, memede çatlamalar, memede görülen selülitler gibi çeşitli nedenlerle de tercih edilebilmektedir.

Küçük göğüslü kadınlarda hacim iki katına kadar çıkartılabilmektedir. Aynı zamanda göğüslerin daha dik, daha dolgun ve daha toplu görünmesinde etkili olan meme büyütme girişimleri sayesinde kadınların özgüvenlerinde artış sağlanabilmektedir.

Silikon türevi materyaller kullanılarak göğüslere küçük kesilerek atılan işlemler çok daha kalıcı bir görünüme hizmet sunabilmektedir.

MEME KÜÇÜLTME

Daha çok genetik aktarımdan dolayı bazı kadınların meme orantıları pek çok kadına nazaran daha büyük olabilmektedir.

Aşırı kilo alma, büyük memelere sahip olduğu halde kilolarında artış olan kadınlar, büyük memeli olduğu için gebe kalarak – bebek emzirerek meme hacimleri iki katına kadar yükselen bayanlar vardır.

Memeleri normalden daha büyük olan kadınlar genelde estetik açıdan daha güzel bir göğüs görüntüsüne sahip olmayı arzularlar.

Ancak estetik görüntü dışında büyük göğüslerde görülen bel – sırt alanlarındaki ağrılardan kurtulmak için ya da meme altında sık sık oluşan pişiklere elveda demek için meme küçültme ameliyatlarına katılmak isterler. Bu tür operasyonlar en fazla 5 saat içerisinde tamamlanabilmektedir.

MEME DİKLEŞTİRME

Zaman zaman genetik nedenler neticesinde göğüslerde sarkmalara rastlanılmaktadır.

Genellikle yer çekiminin etkisi, yaşa bağlı olarak gelişen – ilerleyen yaşa göre cilt dokusunun elastikiyet kaybının azalması, kilo alma – verme, bebek emzirme, gebe kalma gibi nedenler mübalağasız her kadında meme sarkmasına neden olmaktadır.

Nedeni ne olursa olsun tüm memelerde dikleştirme, meme toparlama, meme büyütme gibi estetik girişimlerle artık bu tür sorunlara elveda demeye hazır olabilirsiniz.

Meme dikleştirme işlemleri genelde silikon protezlerin meme dokusu altına yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Ön muayane ve bireyin istekleri doğrultusunda 3D modellemeler eşliğinde hasta ile mutabakat sağlanır ve meme dikleştirme ameliyatına başlanır.

Ameliyat en az 2 en fazla 4 saat sürmekte olup ilerleyen dönemlerde gerçekleşebilecek gebe kalma – çocuk emzirmeye engel teşkil etmemektedir.