liposuction sonrası vücut

Bölgesel yağ birikimi sorunları kişileri oldukça rahatsız eden problemlerden bir olarak ön plana çıkıyor. Liposuction yöntemi de bu tür sorunları ortadan kaldırma konusunda oldukça etki olmaktadır. Fakat bilinmelidir ki liposuction bir zayıflama metodu değildir. Beklentileri zayıflama odaklı oluşturmamak gerekir. Liposuction spor ve diyet uygulamalarına rağmen baş edilemeyen fazla yağların vücuttan alınması yöntemidir. Liposuction yöntemi ile yağ aldırma sonrasında bölgesel bir zayıflama meydana gelebilir. Fakat liposuction uygulamasında asıl amaç hiçbir zaman kilo verme ve zayıflama üzerine olmamıştır. Hatta belli bir kilo verildikten sonra uygulanması çok daha verimli bir işlem olmasına yardımcı olacaktır. 

Yağ aldırma ameliyatı olarak bilinen liposuctionı, vücudun belli bölgelerinde oluşan fazla yağların cerrahi yöntem ile vücuttan alınması şeklinde nitelendirmek doğru olacaktır. Liposuction ile Vücutta meydana gelen orantısız görüntünün düzeltilmesi ve kişinin fazla yağlarından kurtulması amaçlanır.

Bu konudaki yanlış algılardan biri insanların liposuctionı  zayıflama veya  kilo verme amaçlı cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi olarak görmesidir. Fakat liposuction, genel sağlığında bir problem olmadığı ve kilo vermesine rağmen vücudundaki belirli bölgelerde biriken fazla yağ birikimi sonucu oluşan rahatsız edici görüntüye sebep olan yağlardan kurtulmak amacıyla uygulanır. Sistematik rahatsızlığı bulunmayan, hamile olmayan ya da hamilelik şüphesi taşımayan herkese liposuction yapılabilir. Liposuction uygulamasını günümüzde son estetik teknolojisi malzemeler kullanılarak uygun fiyatlara  yaptırabilmek mümkündür.

Liposuction  Çeşitleri Nelerdir?

Kişini vücudunda meydana gelen bölgesel yağ birikimi sorunları hem sağlık hem de estetik görünüm açısından oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu tür sorunların önüne geçmek veya ortadan kaldırmak amacıyla liposuction denilen yağ aldırma işlemleri ve ameliyatları yapılmaktadır. Fakat liposuction işlemlerine bir tür zayıflama yöntemi olarak bakmak doğru bir yaklaşım değildir. Amaç ne kadar zayıflama olmasa da işlem sonrasında bölgesel zayıflamalar da gerçekleşir. 

Liposuction ameliyatları herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan, hamile olmayan veya hamilelik şüphesi taşımayan herkese yapılabilen bir ameliyattır. Öncelikle diyet ve egzersiz ile bu kiloların bir kısmından kurtulmalı ve bu yöntemlerle eritilemeyen yağlar için bu yönteme başvurulmalıdır. Liposuction uygulamalarının birçok çeşidi ve yöntemi bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemlerin neler olduğunu ele alım; 

Lazer lipoliz, günümüzde oldukça tercih edilen ve uygulanan yağ aldırma yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Lazer lipoliz yöntemini en çok tercih edilen bir yöntem olmasının başlıca nedenleri klasik liposuction yöntemine göre oldukça basit ve pratik bir işlem olmasıdır. Lazer lipoliz tenkniği basit ve pratik bir işlem olmasının yanı sıra işlemden sonra da hasta için konforlu ve hızlı bir iyileşme sürecini içinde barındırıyor olmasından kaynaklı oldukça talep gören bir uygulama olarak bilinir. Klasik Liposuction tekniğinde yağlar kanallar vasıtası ile vakumlanırken; lazer lipoliz yöntemi uygulamasında bu kanallar yerine lazer kullanılarak bölgedeki fazla yağlar eritilir. Daha sonra eritilen ve sıvı hale gelen yağlar, açılan küçük kesiler aracılığı ile dışarıya boşaltılır.

Lazerle liposuction yöntemi ile lazer lipoliz yöntemi de birbirinden farklı uygulamalardır. Lazer liposuction işleminde, lazer enerjisi kullanarak yayılan dalgalarla bölgedeki fazla yağlar parçalanır. Parçalanmış olan bu yağları vücut dışına çıkarma aşamasında klasik yöntemde kullanılan kanüllerden yararlanılır. Lazerle parçalanmış olan yağlar kanüller aracılığı ile vakumlanarak vücuttan dışarıya atılması işlemine de lazer liposuction denir. 

Hızlı kalıcı ve güvenli bir yağ aldırma yöntemi olan vaser liposuction da oldukça yaygın kullanılan bir yağ aldırma tekniğidir. Vazer liposucion yöntemi vücudun tüm bölümlerinde uygulanabilen bir yöntem olmasından dolayı da tercih edilme oranı hayli yüksektir. Diğer bir adı lipoculpture olarak da bilinir. Sağladığı en büyük avantajlardan biri ise tüm işlemin tek bir seansta bitiyor olmasıdır. Tek uygulamada 10 litreye kadar yağın yakılması vaser (ultrasonik) liposuction yönteminin ne kadar etkili ve tatmin edici sonuçlara ulaştıracağının da en büyük göstergelerinden biridir.

 • Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz yöntemi ile cilt altında belli bölgelerde birikmiş olan yağlar bir cihaz kullanılarak dondurulur. Bu dondurma işlemi sayesinde yağ hücrelerinde fonksiyon kaybı meydana gelir. Kısa bir süre içinde vücut bu dondurulan yağları işler ve ölü hale gelen yağ hücreleri ortadan kalkar. Bu yöntemle yağlar geri dönüşümsüz olarak yok edilmiş olur. Soğuk lipoliz tekniği de cerrahi bir işlem gerektirmeyen bir yağ aldırma tekniğidir.

 • Kavitasyon

Kavitasyon tekniği de herhangi bir ameliyat gerektirmeden bölgesel yağ birikimlerini yok etmek amacıyla uygulanan bir tekniktir. Ses dalgaları kullanılarak bölgesel yağ birikmelerini parçalamaya yarar. Bel, göbek, bacak gibi bölgesel yağlanmaların sık olduğu kısımlarda uygulanabilir. Yara izi, ağrı, enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonların görülmemesi ve iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaması da tekniği cazip kılan başlıca etkenlerdir. Her seansta farklı bir sonuç elde edilmekle birlikte toplamda 7-8 seans sonunda istenilen görünüm elde edilir. Tüm seanslar sona erdiğinde yaklaşık olarak 10 cm’ye kadar incelme görülür.

Liposuction Fiyatları

Liposuction fiyatlarının belirlenmesinde birçok faktör etkili olabilmektedir. Tüm bu faktörler ele alınarak işlem için bir fiyat belirlenir.

Birçok faktörün etkili olduğu liposuction  fiyatlarının  belirlenmesine etki eden unsurları aşağıdaki açıklamalara göz atarak ayrıntılı olarak inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz;

 • İşlem Yapılacak Bölge Sayısı

Liposuction ameliyatının yapılacağı bölgelerin sayısı ve bu bölgelerin büyüklüğü liposuction fiyatlarında ve değişiklik göstermesinde belirleyici unsurlardandır .Uygulama yapılacak olan alanın büyüklüğü ve sayısı maliyetlere de etki etmektedir. Bu da işlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne  ve sayısına göre fiyatlarda değişiklik olmasına neden olur.

 • Doktor Tecrübesi

Ne tür bir operasyon geçirecek olursanız olun operasyonu yapacak olan cerrahın tecrübesi ve donanımı operasyon sonuçlarının istenilen şekilde olması ve sorunsuz bir ameliyat için baş aktörlerden biridir. Liposuction ameliyatı estetik bir operasyon olduğundan ve kişinin zaten görünümü ile ilgili şikayetleri üzerine böyle bir işleme karar vermesinden dolayı istenilen sonuçları elde etmek için alanında tecrübeli bir cerrah seçimi yapmak son derece önem taşır. Tecrübeli ve talep gören bir doktorun da uygulayacağı operasyon için fiyatların farklılık göstermesi sık karşılaşılan bir durumdur ve olağan karşılanır.

 • Alınacak Yağ Miktarı

Liposuction ameliyatında bölgeden  ne kadar yağın alınacağı de fiyatların belirlenmesinde etkili olmaktadır. Alınacak yağ miktarının hacmi fiyatlarda değişiklik oluşturabilir.

 • Liposuctiona Eşlik Edecek Diğer Uygulamalar

Liposuction ameliyatı sırasında başka bir işlem daha uygulanacak olursa bunlar  da fiyatlarda değişikliğe sebep olabilir.

 • Kullanılacak Malzemeler

Estetik uygulamalarında kullanılan malzemelerin kalitesi operasyonun başarısı ve istenilen sonucu elde etmede son derece etkilidir.  Fiyatların belirlenmesinde kaliteli malzeme kullanımı da etkilidir.

 • Ödeme Türü

Estetik operasyonu gerçekleştirecek doktor ameliyatın fiyatını belirlerken Euro veya Dolar üzerinden bir fiyatlandırma yapıyorsa  Euro veya Dolar kurundaki değişimlerden kaynaklı fiyatlarda farklılaşmalar olabilir. Dolar veya Euro üzerinden fiyatlandırma yapılan bir estetik ameliyata karar verme sürecinize bağlı olarak kurun düşme ya da yükselmesi fiyatlarda değişiklik meydana getirebilir.

 • Sağlık Merkezi

Cerrahi bir işlemden geçecek olmak operasyonun nerde yapılacağının da son derece önemli bir konu olmasını sağlıyor. Bu yüzden operasyonun gerçekleşeceği sağlık merkezinin de şartları fiyat politikalarını etkileyebilen unsurlardandır. Bu estetik ameliyatını da donanımlı ve hijyenik bir sağlık merkezinde yaptırmak önem arz eden bir konudur.

 • Anestezi Türü

Estetik operasyonlarının tamamında tercih edilen genel ve ya lokal anestezi uygulaması, operasyonun fiyatının belirlenmesinde farklılıklara sebep olabiliyor. Çünkü genel anestezi gereken durumlarda sağlık merkezinde kalma süresini uzatacağından lokal anesteziye göre farklılık oluşabilir. Kombine bir estetik işlemi talebi olması durumunda genel anestezi tercih edileceğinden liposuction operasyonu fiyatında değişiklik olacaktır.

 • Liposuction Uygulanan Bölgeler

Liposuction; kişilerde spor ve diyete dayalı yakılamayan yağların kalıplaşarak, fiziksel görüntü bozukluğuna sebep olan çoğu bölgede uygulanır.

Liposuction operasyonunun uygulanmasında özellikle tercih edilen bölgeler arasında aşırı kilo alma ve vermeye dayalı karın bölgesinde ki kalıplaşmış yağlara uygulanır. Aynı zamanda bel ve oblik bölgesinde de çok tercih edilen bir yağ aldırma işlemidir.

Erkeklerde ve kadınlarda ortak birçok bölgede tercih edilen liposuction meme bölgesinde meydana gelen iri ve sarkık yağlanmış göğüslere uygulanır. Meme bölgesinden yağ bezleri de çıkarabilir, var olan yağlarda yakılabilir.

Kişilerde genetik ve uzun zamana dayalı faktörlerde meydana gelmiş gıdı, boyun ve çene yağlanması gibi durumlarda liposuction uygulanır. Yanaklarda fazla yağ toplanması kişileri olduklarından daha kilolu gösteren bir sorundur.

Üst kol ve sırtlarda çok tercih edilen bu yağ aldırma yöntemi insanların beden kitle endeksi gayet orantılı olsa da vücudun işleyişinden, beslenmeye bağlı sebeplerden, yanlış yapılan egzersizlerden kaynaklanan yağların kalıplaşma sorunu meydana gelebilir. Böyle durumlarda kişilerin kiloları boyları ile doğru orantıda olsa dahi yağlanmanın fazla olduğu bölgelere liposuction işlemi uygulanır. Üst kol kalınlığı alt kola göre orantısız olan özellikle kadınlarda durum rahatsız edici ise liposuction ile bu sorundan kurtulmak mümkün.

Kalça, basen ve iç bacak bölgesi, oturmaya veya hareketsizliğe bağlı olarak, vücudun diğer uzuvlarına göre daha fazla yağ tabakasını bünyesinde barındırabilir. Dışa dönük ve çıkıntılı bir görüntü oluşturan bu kalıplaşan yağlara liposuction ile müdahale edilebilir.

Liposuction Ücretlerini Etkileyen Diğer Faktörler

Vücut şekillendirme ameliyatı olan liposuction günümüzde çok tercih edilen estetik operasyonlarından biridir. Basit bir işlem olmasının yanında  cerrahi bir işlem olmasından dolayı hijyenik şartların istenilen düzeyde olması gerekir. bu yüzden işlemin yapılacağı sağlık merkezinin şartları ve olanakları da büyük bir önem taşır. Operasyonu yapan doktor tecrübesi de bir diğer önem arz eden unsurların başında gelir. Yukarıda  bahsettiğimiz birçok unsur da göz önüne alınarak belirlenen fiyatlar hakkında kesin bir cevap alabilmek için doktor muayenesinden geçmeniz gerekecektir.

Çünkü ücretler sizin ihtiyaçlarınıza ve alınacak yağın büyüklüğüne bağlı olmasının dışında vücudunuzun yapısına da bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Ameliyat olmadan önce olacağınız muayene sonrası fiyat bilgisini kesin olarak öğrenebilirsiniz.

Liposuction Fiyatları Ne Kadar, Nasıl Öğenebilirim?

Liposuction fiyatları birçok kritere göre değişmektedir. Bu yüzden liposuction fiyatları hakkında bilgi alabilmek için doktorunuzla iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

İstanbul Liposuction Fiyatları

İstanbul liposuction fiyatları hakkında doğru bilgi verebilmek için; kişilerin liposuction uygulanacak bölgeleri tamamen belirlemiş olması gerekmektedir. Doktor tercihlerine, hastanın beden kitle endeksine, liposuctionın türüne, bölgenin hacmine, çıkarılacak yağın oranına, bölgenin durumuna ve ek ilave seçenekleri gibi birçok unsura göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

İstanbul gibi büyük, metropol şehirlerde olanak çok daha fazla olduğundan dolayı çok daha etkili özel klinikler, hastaneler bulunmaktadır. Ancak bu durum sizi yine çeşitli yanılgılara düşürebileceği için işinin ehli, uzmanlaşmış ve bu alanda başarılı doktorlar tercih etmeniz doğru olacaktır.

İstanbul’da popülerlik fiyatlar üzerinde bir rant etkisine sahip olduğundan dolayı, doktor tercihlerinizi bunun dışında tutarak hasta yorumları, hastaların liposuction sonrası durumları üzerinden yapmanız sağlıklıdır. Uzman bir ekip ve profesyonel cerrahlar tarafından yapılması gereken bir estetik cerrahi işlemdir.

İstanbul Liposuction Fiyatları için; hastalar istenilen bölgeye karar verip, doktor randevusu oluşturup, sağ araştırması yapıp, tecrübeleri hastalara danışarak ve liposuction konusunda başarılara imza atmış doktorlar tarafından fiyat almak en iyi yöntemdir. Aksi taktir de olumsuz sonuçlarla beraber, bünyenizde var olmayan yeni sağlık sorunlarına sebep olabilirsiniz. Sağlık konusunda fiyattan çok daha önemli olan tek şey başarıdır. Başarılı estetik operasyon ilk hedef olmalıdır.

S.S.S

Liposuction Ücretlerini SSK Karşılıyor mu?

Yağ aldırma işlemi olan lipsuction estetik amaçlı yapılan bir ameliyat türüdür. Liposuction estetik amaçlı yapılan bir operasyon olduğu için SGK bu işlemi karşılamamaktadır. Bu işlem daha çok özel hastane ve estetik kliniklerinde yapılıyor. Devlet hastanelerinde de yaptırabileceğiniz liposuction daha uygun fiyatlı olsa da SGK tarafından karşılanmıyor.

Liposuction Ücretleri Özel Sigorta Kapsamında mıdır?

Özel Sağlık Sigortası estetik ameliyatları karşılamaz. Ancak bunlar dışında özel sigorta şirketleri üzerinden yaptırdığınız özel sağlık sigortası da liposuction işlemlerini karşılamayabilir. Ancak birçok sigorta şirketinin özel estetik sigortaları vardır. Özel estetik sigortaları yaptırırsanız anlaşmalı kurumlarda yağ aldırma işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Liposuction Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Liposuction işlemine ait fiyatları öğrenebilmek için öncelikle yapmanız gereken bir kliniğe gitmektir. Çünkü yağ aldırma estetik işlemi kişiye özgü bir planlama gerektirir. Estetik cerrahınız sizi görmeden hiçbir şekilde yağ aldırma işlemleri konusunda fiyat vermez. Klinikte muayene olduktan sonra net bir yağ aldırma operasyonu fiyatı öğrenebilirsiniz.

Birden Fazla Bölgeye Yaptırmak Fiyatı Değiştirir mi?

Yağ aldırma ameliyatı kalça, karın, kol, bacak, yüz gibi birçok bölgeye yaptırılabilecek bir cerrahi işlemdir. Birden fazla bölgeye aynı anda yağ aldırma işlemi yaptırabilirsiniz. Liposuction birden fazla bölgeye yaptırıldığında fiyat değişecektir. Bölgenin yapısı, alınacak yağ miktarı gibi birçok unsur değişeceği için birden fazla bölgeden yağ alımında net fiyatı doktorunuzdan alabilirsiniz.

Neden Kaç TL Olduğu Yazılmıyor?

Estetik ameliyatlarda sağlık kuruluşlarının ve estetik cerrahları web siteleri üzerinden net bir fiyat ya da fiyat aralığı belirtmesi Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Bu yüzden hiçbir internet sitesinde net bir liposuction fiyatı alamazsınız. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra en doğru fiyatı sizler için verecektir.

Nerede Yapılır?

Yağ aldırma ameliyatı olarak da bilinen liposuction estetik cerrahlar tarafından yapılacak bir işlemdir. Bu işlem özel hastanelerde, sağlık merkezlerinde ya da cerraha ait kliniklerde yapılabilir. Ayrıca bazı devlet hastanelerinde de liposuction işlemi yapılmaktadır.

Ne Kadar Sürer?

Yağ aldırma ameliyatı estetik bir müdahale olduğundan çok uzun süreli bir operasyon değildir. Operasyon süresi 1 ila 3 saat arasında değişecektir. Yağ alınacak bölge, hastanın durumu, çekilecek yağ oranı, kullanılan yöntem gibi unsurlara bağlı olarak yağ aldırma operasyonunun süresi değişecektir. Ayrıca kullanılan anestezi türü de yağ aldırma operasyonundaki fiyatlara etki edecektir. Genelde aynı gün çıkılsa da bazı durumlarda doktorunuz 1 gün kontrol altında olmanız için hastanede kalmanızı isteyebilir.

8 Yorumlar
 1. Zerrin
  Zerrin says:

  Hocam merhaba, göbek ve bacaklarımda fazla yağlar var liposuction yaptırmak istiyorum. Göbek ve bacak liposuction fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim ? İkisini ayrı ayrı bir de birlikte olursa kaç para olur söyler misiniz ?

  Cevapla
 2. Mustafa
  Mustafa says:

  Merhaba, 165 boyundayım kilom ise 85. Bel ve karın bölgesi için liposuction yaptırmak istiyorum. fiyat bilgisi alabilir miyim ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir