Vaser Liposuction Sonrası İyileşme Süreci
4.3
(8)

Bir alan ile de sınırlanmayan vaser liposuction ameliyatı; yüz kontür düzeltme işlemi de dahi olmak üzere bölgesel yağlanma için de sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bayanlar da, erkekler de bu süreçte bu ameliyattan faydalanabilmektedir.

Deri altından yapıldığından dolayı elbette morarma ya da ödem gibi problemler meydana gelebilmektedir. Yalnız bunları hemen problem olarak kavramamalısınız çünkü iyileşme süreci olarak da kabul edilir bu. 

Unutmamanız gereken bir durum var ki bu süreçte düzenli olarak korse kullanılması iyileşme sürecini çok seri bir şekilde hızlandırmaktadır. 

Vaser Liposuction Ne Kadar Sürede İyileşir?

Vücutta bulunan fazla yağların ultrason yani ses dalgaları kullanarak sıvılaştırıp alma işlemine vaser liposuction denir. Diğer liposuction yöntemine göre daha az hasarı bulunan bu işlemde iyileşme süreci daha hızlıdır.

Vücudumuzun savunma mekanizması olan ödem için aynı durum söz konusu değildir. Ödem aynı zamanda iyileşme sürecini de kapsamaktadır. Vaser liposuction sonrası 3-5 gün içinde normal hayatımıza dönerken tam iyileşme süresi dediğimiz ödemlerin azalması, morlukların geçmesi 4 haftayı bulabilmektedir.

İyileşme sürecinde doktorumuzun verdiği korseyi sürekli olarak kullanmak büyük önem taşımaktadır. Eğer bu süreç içinde korse kullanılmazsa ödem daha da çok genişleyerek iyileşme sürecini yavaşlatır.

  • Vaser Liposuction Sonrası Ödem

Vaser liposuction ameliyatı sonrası ödem meydana gelmesi oldukça normal bir durumdur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu süreç hekimler tarafından iyileşme süreci olarak tanımlanmaktadır. 

Sizi sıkmayacak ve zorlamayacak bir biçimde korse kullanmanız durumunda ödem gibi problemden 1 hafta içerisinde kurtulmanıza da olanak sağlamaktadır. 

Korse üzerinde bu kadar durulmasının sebepleri de bulunmaktadır. Vaser liposuction ameliyatı sonrası korse kullanılmasının teşvik edilmesi; meydana gelen ödemin genişlememesine yardımcı olur. Aynı şekilde daha iyi ve yaşam koşullarının iyi olduğu bir iyileşme süreci görmenizi sağlamaktadır. 

  • Vaser Liposuction Sonrası Sarkma

Zaten Vaser liposuction derinin daha hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlayarak sarkma meydana gelmemesini engellemektedir. Yağ hücrelerinin hep aktif olması yani yüksek bir biçimde etki edebilecek seviyede olması sarkma ve yağlanma gibi durumlara sebebiyet vermektedir. 

Ayrıca vaser liposuction ile ilgili başka bir duruma da açıklık getirmek isteriz. Yağlar bu ameliyat ile alınmamaktadır, yağ hücrelerine yönelik ameliyat yapılmaktadır. 

Yağ hücrelerinin ise tamamının alınması zaten söz konusu olamaz insan vücudu göz önüne alındığında. Vücut içerisinde yer alan yağ hücreleri ise aynı şekilde çalışmaya devam etmektedir. 

Buna bağlı olarak da belli miktarda yağlanma veyahut sarkma görülebilir. Unutmamanız gereken husus ise bur durumun tüm hastalarda meydana gelmediğidir. İstisnai olarak bazı durumlarda meydana gelebilecek bir husus olduğunun altını çizelim. 

  • Vaser Liposuction Sonrası Spor

Öncelikle Vaser liposuction sonrası iyileşme sürecinde spora direk başlanmamalı. İlkin hafif sporlar ile başlangıç yapılabilir. 

Özellikle de ilk bir ayın önemli bir süreç olduğunu belirtelim. Bu süreç boyunca, bir ay içerisinde ağır hareket gerektiren spor dallarından uzak durulması önerilmektedir. 

Bunların yerine; düşük tempo olacak şekilde kısa sürecek sporlara yönelmelidir. Ayrıca profesyonel bir şekilde spor ile ilgilenen hastalar varsa bu konuda hemen başlamamalı.

Doktor hekimin yapacağı tetkikler ve testler sonucunda bunu kararlaştırabilir. Hareket açısından ve spor kabiliyetinin zayıflayacağından dolayı; ağır egzersizlerden uzak durulması gerekmektedir. Aynı şekilde bu duruma fitness de örnek gösterilebilir.

  • Vaser Liposuction Sonrası Beslenme

Öncelikle vaser liposuction ameliyatı sonrası doktor gözetiminde diyetisyen tarafından hastaya uygun bir şekilde hazırlanmış bir program var ise buna uyulmalıdır ki. Beslenme ona göre yapılmalıdır. Beslenmede öğünleri atlamamak iyileşme süresi boyunca önemlidir. 

Bunun için düzenli bir şekilde beslenmek yararlı olacaktır. Bir diğer parantez açabileceğimiz konu ise sigaradır. Sadece iyileşme süresi boyunca değil genel olarak da sigaranın insan sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. 

Vaser liposuction iyileşme süreci başta olmak üzere bir çok hastalığın iyileşme süreci boyunca sigara büyük zarar vermektedir. Çünkü sigara hücrelerin kendini yenilemesini mutlak oranda geciktirmektedir. 

Eğer sigara içimine devam edilirse bu da iyileşme sürecinin normalden daha fazla uzamasına sebep olacaktır. Ayrıca özellikle de su içilmesine de dikkat edilmelidir ve az su ile bırakılmamalıdır vücut. 

  • Vaser Liposuction Sonrası Şişlik 

Öncelikle unutmamanız gereken bir husus var. Vaser liposuction ameliyatından sonra her ameliyatta olduğu gibi hemen etkiler gözükmez. Bu bir zaman çerçevesinde meydana gelmektedir. 

Normal olarak her hastada görülen bir durum ameliyat sonrası meydana gelen şişlik durumdur. Bu ödem de dahil olmak üzere gayet normaldir. 

Bu şişlik ortadan kalkmaya başladığı süreçten sonra da iyileşme sürecinin başladığını söyleyebiliriz. 15 gün içerisinde meydana gelen şişlik de yüksek oranda düşmektedir. Bunun sonrasında psikolojik hazır hissetmenin de çok önemli olduğunu vurgulayalım. 

Çünkü bazen psikolojik bir şekilde de kötü hissetmenin bazı yan etkilerin nüksetmesine sebebiyet vermektedir. Bunun için de hep pozitif düşünmeye bakın. 

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/cosmetic-surgery/vaser-liposuction

https://academic.oup.com/asj/article/27/6/594/195504

4.3 / 5. 8

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir