0
(0)

Bir liposuction prosedürünün birkaç saate kadar sürmesi mümkündür, ancak her ameliyat farklıdır ve hastaya ve cerraha bağlıdır.

Gerçek prosedürünüzün alacağı süre, alınan yağ miktarına ve tedavi edilen vücut kısmının yüzey alanına bağlıdır. Ancak hesaba katmanız gereken tek şey bu değil.

Muhtemelen ameliyattan 30 dakika önce oraya gitmeniz gerekecek ve muhtemelen anesteziden uyanmanız 30 dakika ila bir saat daha alacaktır, ancak sizin için birkaç saat sürebilir. normale dönün. 

Doktorlar göre, üç saatten fazla süren ameliyatların, daha yüksek komplikasyon riskinin yanı sıra daha uzun iyileşme süresine yol açma olasılığı daha yüksektir.

Dahası, bu daha uzun ameliyatlar genellikle büyük hacimli veya tüm vücut liposuction ile ilişkilendirilir ve bu da yaygın olarak önerilmemektedir.

Doktorlar, “Büyük hacimli liposuction genellikle 6 litreden fazla yağdır. Çoğu cerrah, büyük hacimli liposuction’dan uzaklaşmıştır ve büyük hacimli liposuction’ın daha yüksek komplikasyon oranı nedeniyle prosedürleri [(onları parçalayacak]) aşamalandıracaktır” diyor Doktorlar.

Göz önünde bulundurulması gereken güvenlik faktörleri, liposuction hacmi ve işlemin uzunluğudur. Doktorlar’a göre, çeşitli vücut kısımları için liposuction bu kadar uzun sürüyor:

  • Kalça Liposuction: Popo liposuction orta büyüklükte bir yüzey alanı olduğu için genellikle minimum 45 dakika sürer.
  • Karın Liposuction: Karın liposuction’ı daha büyük boyutlu bir yüzey alanı olduğu için genellikle minimum bir saat sürer.
  • Kol Liposuction: Kol liposuction, orta ila büyük yüzey alanı olan, tedavi edilecek iki taraf olduğu için genellikle minimum bir saat sürer.
  • Bacak Liposuction: Bacak liposuction’ı genellikle orta ila geniş yüzey alanı ile tedavi edilecek iki taraf olduğu için minimum bir saat sürer.
  • Sırt Liposuction: Sırt liposuction’ı daha büyük boyutlu bir yüzey alanı olduğu için genellikle minimum bir saat sürer.
  • Çene ve Boyun Liposuction: Çene ve boyun liposuction’ı küçük, lokalize bir bölge olduğu için genellikle minimum 20 dakika sürer.

Birçok insan her gün aşırı vücut yağıyla mücadele eder. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz yağ şişkinliklerinden kurtulamadığında, liposuction genellikle istenen vücut hatlarına ulaşmak için iyi bir seçenektir. Liposuction, karın bölgesi, uyluklar ve kalçalar gibi birçok alanı hedef alabilir.

Ne yazık ki, bazı erkek ve kadınların liposuction prosedürü için gerçekçi olmayan beklentileri olabilir ve istenen sonuçlara hemen ulaşılamadığında, genellikle ameliyatın başarılı olmadığını hissederler.

İşlemden sonra ne bekleyeceğinizi bilmek ve plastik cerrahınızın bakım sonrası talimatlarını takip etmek, istenen sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir.

Liposuction sonrası ne olur?

İşlemden sonra hafif bir rahatsızlık hissedebilir ve morarma, kızarıklık ve şişlik görmeyi bekleyebilirsiniz. Reçeteli ilaçlar rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Şişliği azaltmaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olması için kompresyon giysisi giymeniz istenebilir.

Şişlik genellikle ilk haftanın sonunda azalmaya başlar, ancak bası giysilerini giymek dördüncü haftaya kadar veya aksi belirtilmedikçe devam etmelidir. Bir dereceye kadar şişlik altı haftaya kadar sürebilir, ancak birkaç gün içinde işe dönebilecek kadar rahat olmalısınız.

Yaralarım olacak mı?

Liposuction işlemi sırasında fazla yağ hücrelerinin alınması için küçük kesiler açılır. Bu kesiler küçüktür ve mümkün olduğunca göze çarpmayan alanlarda yapılır, bu nedenle daha az fark edilirler.

Prosedürden sonra onlara bakmak için bakım sonrası insizyon talimatlarını almalısınız. Bu talimatlar, kesilerin minimum yara izi ile iyileşmesini sağlamaya yardımcı olmalıdır.

İyileşmeyi ve iyi sonuçları teşvik etmeye nasıl yardımcı olabilirim?

Liposuction, tedavi alanındaki belirli sayıda yağ hücresini temelli ortadan kaldırırken, kalan hücreler yağ depolamaya ve boyut olarak büyümeye devam edebilir.

Sağlıklı bir diyetin ardından, bol su içmek ve düzenli bir egzersiz rutinine katılmak (cerrahınız sizi onayladıktan sonra) iyileşmeyi teşvik etmeye, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumaya ve şişlik azaldıktan sonra istediğiniz vücut hatlarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sonuçları hemen görecek miyim?

Muhtemelen istediğiniz sonuçları prosedürünüzden hemen sonra göremeyeceksiniz. Kısa bir süre için tedavi edilen bölgede kilo almış veya daha büyük görünüyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Liposuction, bir işlem sırasında 10 kiloya kadar yağ hücresini çıkarabilirken, sıvı tutulması ve şişlik şişkin görünmenize neden olabilir. Şişlik azaldıkça sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.

Liposuction uygulanan bölgede cildinizin bir kısmının gevşek olduğunu da fark edebilirsiniz. Gevşek cilt zamanla sertleşebilir. Ancak yaş veya ne kadar yağ alındığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak cildi sıkılaştırmak için cerrahi müdahale gerekebilir.

Herkes farklıdır ve plastik cerrahınız, eğer gerekliyse vücut şekillendirme prosedürünüzün bir parçası olarak sizinle cilt sıkılaştırma hakkında konuşabilir.

Ne kadar yağ alındığına bağlı olarak, işlemden 1-3 ay sonra nihai sonuçları görmeyi bekleyebilirsiniz.

Kaynakça: Iverson, R. E., Lynch, D. J., & ASPS Committee on Patient Safety. (2004). Practice advisory on liposuction. Plastic and reconstructive surgery, 113(5), 1478-1490.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir