Sırt Yağ Aldırma ( Liposuction )
5
(1)

Kadın ve erkeklerin bel bölgesinden sonra en çok yağ biriktirdiği inatçı bölgelerden birisi de hiç şüphesiz sırt bölgesidir. Sırttan yağ aldırma işlemleri teknik itibariyle oldukça basit bir prosedürdür. Ancak ameliyat sonrası hastanın kendine iyi bakması çok büyük önem arz eder.

Sırrtaki yağlardan kurtulmak isteyenler için sırt yağ aldırma estetiği popüler olarak günümüzde tercih edilir. Sırt yağ aldırma estetiği için estetik cerrahi alanında uzman cerrahlardan yardım talep edebilirisiniz.

Sırttaki Yağlar Neden Oluşur?

Aslında klasik bir şekilde olsa da bunları söylemek zorundayım. Fazla yağlanmanın genel sebepleri sırt bölgesi içinde geçerlidir. Ancak sırt kasları oldukça zor çalışan bir bölge olduğu için yerleşen yağlanma kolay kolay sökülemez.

Spor sonrası inatçı yağlanmalardan bel ve sırt bölgesinde kurtulmanın bu kadar zor olma nedeni budur. Sırttaki yağlar neden oluşur sorusuna tekrar dönecek olursam. Sosyal yaşantıdan uzak ve hareketsiz bir yaşam tercih eden kişilerin bu sorun başına mutlaka bir gün gelecektir.

Yanı sıra kişi kötü gıdalar tüketiyor ve sağlığına önem vermiyorsa bu süreç daha hızlı işleyebilir. Sırttan yağ aldırma estetiği ise bu yüzden sıkça tercih edilen bir çıkış noktasıdır.

Sırttaki Yağlardan Nasıl Kurtulabilirim?

Her hastama belirttiğim gibi öncelikle elimizde olan her türlü kötü alışkanlıktan kurtulmalıyız. Daha çok yapabileceğimiz şeylere odaklanmalı ve yeni bir yol haritası oluşturmalıyız.

Hastalar bütün yolları denemişler ve sonuç alamıyorlarsa veya gerçekten bu ameliyata ihtiyaçları varsa bütün uzman arkadaşlarım sizlere yardımcı olmak isterler. Sırt bölgesindeki yağlanmalar gelecek yıllarda çeşitli sağlık problemlerine de yol açabilir.

Yöntem aslında tamıyla göbek yağlarından kurtulma, basen yağlarından kurtulma ve popo yağlarından kurtulma yöntemleri ile tamamıyla aynıdır. Çoğunlukla yağ çekme işlemi uygulanır.

Sırttan Yağ Aldırma Ameliyatı ( Liposuction ) Nasıl Yapılır?

İşlem prosedürü klasik bir estetik operasyonuna benzer. Hastaya genel anestezi uygulanır. Ardından hastanın ameliyata girmeden önce çizilmiş olan; cerraha ameliyat esnasında yol gösterecek olan sırtınızdaki çizgilere bakılarak işlem başlar.

Ameliyat başlamadan önce cerrah sırtınızda yağ alacağı bölgeleri bu yüzden işaretler. Ameliyatta yağları alabilmek için kanüller tercih edilir. Her cerrahın tercihi farklı olsa da genel itibariyle ameliyat bu şekilde ilerler.

Ameliyat esnasında yapılan tüm cerrahi hamleler hasta üzerinde iyice temizlenip tamamlanır. Hastanın sırt bölgesinde herhangi bir iz kalmaması için büyük önem verilmektedir.

Liposuction İle Kaç Kilo Yağ Alınır?

Liposuction cinsiyet gözetmeksizin normalden fazla kilolu olan kişilerin yağ aldırma ve vücut şekillendirme işlemidir. Liposuction işlemiyle tek seansta 8-10 kilo arasında yağ alınabilmektedir. Ancak bu kadar yüksek miktarda yağ aldırmak vücuttaki tüm dengeleri bozabilir.

Bu yüzden tavsiye edilen vücuttaki yağ oranının en fazla 3 te 2 sini almaktır. Ayrıca işleme karar verirken vücudun yağlanma oranına, sistemik hastalıklara, yaşa ve cilt yapısına bakılması gerekir.

Kişinin ameliyat sonrası beslenmesine ve egzersizlerine dikkat etmesiyle birlikte eskisi kadar kilo alması beklenmez. Bu sebeple cerrah seçimini iyi yapmamız gerekir. Çünkü vücuttan gereğinden fazla yağ alınmasıyla tüm dengeler bozularak sağlığımızı kötü yönde etkileyebilir.

Sırttan Yağ Aldırma Ameliyatı( Liposuction ) Fiyatları Nedir?

Türkiye’de ve diğer birçok yabancı ülkede estetik operasyonların parası devlet sigortaları kapsamında karşılanmamaktadır. Türkiye’de yer alan bazı özel sigortalar bu tarz operasyonların parasını ödeyebilir.

Liposuction fiyatları hakkında bilgi almak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sırttan Yağ Aldırma Ameliyatı Riskli Midir?

Cerrahi operasyonların elbette her zaman bir riski olur. Ancak burada hasta doktora karşı dürüst olduysa şüphelenmesine pek gerek kalmaz. Hastanın özellikle doldurduğu formlara dikkat göstermesi gerekir. Espriyle karışık söylemek isterim ki o formları gereksiz süs niyetine gören birçok kişiye şahit oldum.

O formlar sizin öz geçmişiniz hakkında bilgi edinmemizi sağlıyor. Doğal olarak ameliyat esnasında belki de alerjik reaksiyon vereceğiniz bir şeyi size bilmediğimiz için enjekte edebiliriz.

Böyle durumlarda hastaların hayatı ciddi anlamda riske girebilir. Doğal olarak her ameliyat esnasında doğru bilgiyi paylaşmak çok önemlidir.

Ameliyatın genel başlı risklerinden bahsetmem gerekirse daha çok geleceğe yönelik konuşmam gerekir. Ameliyat belirli bir başarı oranı ile tamamlanır.

Ancak ameliyat sonrası hastalar verilen kurallara uymama konusunda ısrarcı olursa hastanın zorlu bir iyileşme sürecinden geçeceği aşikardır. Bu yüzden ameliyat sonrası size verilen diyet ve sağlık kuralları listesine mutlaka uymaya özen gösterin.

Hastaların sırttan yağ aldırma ameliyatı sonrası yapması gerekenler için kısaca birkaç cümleyle yazımı bitirmek istiyorum. Hastalarım ameliyatın ilk günleri sırtlarına ağır darbe almamaya özen göstermelidir. Spor yapmak ameliyatın ilk başlarında çok risklidir.

Hatta ilerleyen sürede başlarken bile doktorunuz ile iletişime geçmeyi unutmamalısınız. Ameliyattan sonra bol bol dinlenmeli ve doktorun verdiği kuralların tamamına uymaya özen göstermeye devam etmelisiniz.

Sırt Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyattan hemen sonra ağır hareketler yapmamak gerekir çünkü bölgenin zorlanması sonrasında kalıcı hasara sebep olabilir.
 • Korse kullanımına ilk üç hafta dikkat etmek ve sonrasında doktor kontrolü bağlı olarak kullanım saatlerini değiştirmek gerekmektedir.
 • Düzenli istirahat etmek ve sırt üstü yatmamak gerekir, kişilerin iyileşme süreci boyunca uyku düzenlerine dikkat etmesi gerekecektir.
 • Zorlayıcı sporlar yerine hafif egzersizlerle güncel hayata geçilmesi gerekir her hangi bir komplike oluşmaması için profesyonel desteklerle beraber egzersiz yapılmalıdır.
 • Bol bol su tüketmek, vücutta ki ödemi atmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda okjilenle beraber deriyi yenileyecek ve iyileşme sürecini kısaltmayı sağlayacaktır.
 • Ödem geçirici takviye bitki çayları ve sıvı gıdalar tüketmek hastaların ameliyattan kısa sürede cevap almasını ve yeni görünümün belirginleşmesine katlı sağlar.
 • Lenf drenaj gibi sırt bölgesine, doğru masajlar uygulamak bölgede ki dokuları harekete geçirecek ve şişlik, morluk gibi sorunların geçmesini sağlayacaktır.
 • Dengeli ve düzenli beslenme gerek ameliyatlar gerek rutin yaşam da insan vücudunu etkileyen en önemli faktörlerden. Sırt liposuction sonrasında gıda tüketimine, beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Kısa süre de aşırı kilo alıp verme gibi bir durumdan kaçınmak, liposuctionun kalıcığını açısından daha sağlıklı olacaktır.
 • Uyarıcı maddelerin alkol ve sigara gibi kullanımına ara vermek iyileşme süresini etkileyen unsur arasında bulunuyor.

Her estetik operasyon doktor kontrolü ve direktifleri sayesinde daha doğru yönetilir. Aksi tüm durumlarda doktorunuzla iletişim haline geçmeniz gerekmektedir.

Kaynakça:

https://www.donaldsonplasticsurgery.com/how-to-get-rid-of-bra-bulge-back-fat/

5 / 5. 1

4 cevaplar
 1. Fatih
  Fatih says:

  Hocam merhaba, 176 boyunda 85 kilo erkeğim. Sırtımdaki yağlarla aldırıp karın kası yaptırmak istiyorum… Kaslı ve çekici gözükmek için başka ne gerekiyorsa ona da açığım ama önceliğim sırtımdaki yağlar ve six pack. İkisinin fiyatını yazabilir misiniz? fiyatı uygun gelirse görüşmeye gelmeyi düşünüyorum

  Cevapla
 2. Furkan
  Furkan says:

  Hocam merhaba, 176 boyunda 85 kilo erkeğim. Sırtımdaki yağlarla aldırıp karın kası yaptırmak istiyorum… Kaslı ve çekici gözükmek için başka ne gerekiyorsa ona da açığım ama önceliğim sırtımdaki yağlar ve six pack. İkisinin fiyatını yazabilir misiniz? fiyatı uygun gelirse görüşmeye gelmeyi düşünüyorum

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir