Kol Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?
5
(1)

Teknolojik gelişmelerin kendini en çok hissettirdiği alanlardan birisidir estetik cerrahi. Üstün donanımlı tıbbi cihazların ve yeni tedavi tekniklerinin kullanılması, özellikle yağ aldırma ameliyatı için başvuranların sayısını da sürekli arttırmaktadır.

Başta kilo almaya bağlı olarak kadın ve erkeklerde zamanla kol bölgesinde sarkmalar oluşur.

Kol bölgesinde biriken yağları, diyet veya sporla eritmek de pek mümkün değildir. Farklı egzersiz programlarıyla kol bölgesinde yağlanmayı bir nebze azaltmak mümkün olsa da, bölgede biriken yağı eritmek gibi bir imkan yoktur.

Bu durumda, kol bölgesinde yağlanma şikayeti olanalar, kol yağ aldırma ameliyatı için uzman bir hekime başvurabilir.

Kol Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol bölgesinde yağlanma, hareketsiz yaşamdan tutunda, aşırı kilo alımı, ilerleyen yaş ve sağlıksız beslenme gibi sebeplere bağlı olarak oluşabilir. Sebebi ne olursa olsun kol bölgesinde oluşan yağlanma hoş bir görüntü oluşturmaz.

Estetik görünüm için cerrahi müdahale şarttır. Kol yağ aldırma ameliyatı günümüz teknolojisinde ileri tedavi teknikleriyle yapılmaktadır.

Kol bölgesinde biriken yağları parçalayıp bölgeden uzaklaştırmak amacıyla vakum tekniği kullanılarak yapılır. Kişinin durumuna göre genel anestezi(çoğunlukla bu yöntem) ya da lokal anestezi tekniğiyle yapılır.

Kol yağ aldırma ameliyatında, hastanın kol bölgesindeki yağlar vakum veya özel şırıngalarla çekilerek alınır. Belirlenen düzeyde yağ alım işlemi tamamlandıktan sonra bölgedeki deri tekrar sıklaştırılır. Operasyon, kol bölgesinde deri deformasyonu, çatlak ya da yara olmayan kişilere uygulanır.

Kol Yağ Aldırma Ameliyatı Neden Yapılır?

Kol yağ aldırma ameliyatı, koltuk altı bölgesinde oluşan ve sarkmalara sebep olan yağlardan kurtulmak için yapılır. Aslında yağ aldırma ameliyatı denildiğinde, fazla kilolardan kurtulmak için yapılan bir ameliyat olarak algılansa da bu kesinlikle doğru değildir.

Kol yağ aldırma ameliyatı zayıflamak için değil, bölgede sarkma ve kırışıklık gibi olumsuz durumlara sebep olarak estetik görünümü bozan yağları almak amacıyla yapılır.

Aynı zamanda kişileri kusursuz bir görünüme kavuşturmak için de yapılmaz. Kol bölgesindeki hoş olmayan görünümü düzeltmek amacıyla yapılır.

Estetik olarak olumsuz bir görünüm oluşturan kol bölgesindeki yağlar, günlük yaşam kalitesini de bozabilir. Ayrıca kişilerde özgüven eksikliği ve kıyafet seçiminde zorlanma gibi durumlara da sebep olabilir.

Bu nedenle kol yağ aldırma ameliyatı uzman hekimler tarafından profesyonel ekipman ve yeni tedavi teknikleri kullanılarak yapılır.

Kol Yağ Aldırma Ameliyatı İyileşme Süreci

Kol yağ aldırma ameliyatı, hasta ve doktor işbirliği içinde yapıldığında oldukça basittir. Hastalar, doktorların talimatlarını uyguladığında gayet basit şekilde ve kısa sürede yapılır. Ameliyat, vakum tekniği kullanılarak yapıldığından iyileşme süreci de kısadır.

Operasyon sonrası hasta narkozun etkisi geçtikten sonra kendine gelir ve normal hayatına hastaneden çıktıktan 5 gün sonra dönebilir. Ameliyat esnasında verilen ağrı kesici ilaçlar nedeniyle hastanın fazla ağrısı olmaz.

Takip eden birkaç gün içerisinde hastada hafif ağrı, şişlik, kızarıklık ve uyuşukluk gibi belirtiler görmesi çok normaldir. Ancak bu sıkıntılar, maksimum bir hafta sonra hızlı bir şekilde düzelmeye başlar.

Kol yağ aldırma işleminden sonra yaklaşık bir ay boyunca doktorlar korse kullanımını önermektedir.  Ameliyattan yaklaşık bir ay sonra tüm sıkıntılar kaybolur ve kişi yeni görünümüne kavuşur.

Kol Yağ Aldırma Ameliyatı Riskli Mi?

Ne kadar basit olursa olsun her cerrahi operasyon birtakım riskler içermektedir. Gelişmiş tekniklerle yapıldığından kol yağ aldırma ameliyatı, riskli bir operasyon değildir. Önemli olan, hastanın hekimin uyarılarını dikkate almasıdır.

Kanama, aşırı morarma, şişlik, enfeksiyon ve uyuşukluk gibi komplikasyonlar, nadiren de olsa ameliyattan sonra karşılaşılan komplikasyonlardır. Bu riskler haricinde hasta sahip olduğu bir rahatsızlığı saklıyorsa ameliyat esnasında komplikasyon gerçekleşebilir.

Yağ Aldırma Ameliyatı İle Kilo Verilebilir mi?

Kol yağ aldırma ameliyatı kesinlikle kilo verdirme ameliyatı değildir. Bu tür operasyonlar, vücudun genel görünümünü düzeltmek amacıyla yapılır.

Kol bölgesinde vücudun görünüşünü bozan yağlar vakum yöntemiyle çekilerek vücudun daha güzel görünüme kavuşması sağlanır. Bu nedenle ameliyat süresi de iyileşme süreci de kısadır.

Kaynakça:

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body/liposuction-guide/

https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/liposuction/

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedure-liposuction#2-4

5 / 5. 1

3 cevaplar
  1. Handan
    Handan says:

    Merhaba hocam, kol yağlarını aldırmayı düşünüyorum. 45 yaşındayım, 156 cm boyum var ve 70 kiloyum. Fiyatı nedir acaba? Bir de göbek bölgemdeki yağları aldırırsam ikisi birlikte fiyatı nasıl olur paylaşabilir misiniz?

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir