Liposuction Sonrası Morluklar
5
(4)

Liposuction yaptıran hastalarımda genelde kaşıntı ve morluk şikayetleri üzerine birçok kez şikayet aldım. Bu durumların yaşanmasının her ne kadar doğal olduğunu anlatmaya çalışsam da bazen hastalar fazla tedirgin olabiliyorlar.

Liposuction sonrası morluklar oluşma nedenlerine bağlı olmadan normal ameliyat etkileri olarak oluşmaktadırlar. Hastaların bir şey yapmamasına rağmen bu morlukların oluşmasında herhangi bir problem yoktur.

Genelde bu morluklar 10 ve 14 gün arasında kaybolup izleri silinir gider. Ancak bazı morlukların nedeni farklı olabileceği için doktorunuza mutlaka gözükmeyi unutmayın. Morlukları gidermek amacıyla ameliyat bölgesinde doktor tavsiyesi almadan asla bir krem veya ilaç kullanmayın.

İlaç kullanmadan önce doktora danışmayı unutmayın. İnternetten edindiğiniz bilgilerin gerçek olup olmadığını bir kenara bırakıp bu işi uzmanların değerlendirmesine izin verin.

Liposuction Sonrası Morarma Neden Oluşur?

Basit bir ameliyat etkisi olabileceği gibi başka sebeplerden de oluşabilen bu morlukların doktor tarafından incelenmesi çok önemlidir. Eğer ki bir şişlik varsa parçalanmış yağ parçacıklarının damarlara dolduğu veya bezelerin oluştuğu düşünülür.

Bu durumda doktorun bunları bir iğne yardımıyla patlatması gerekir. Böyle bir durum karşısında bu işlemi doktorunuz incelemeden asla kendiniz yapmayın.

Gerçek nedeni doktorun gözlemi sonucu belli olacaktır. Morluklar genellikle yukarıda da belirttiğim gibi ameliyat sonrası oldukça normaldir.

Liposuction Sonrası Morluklar Nasıl Geçer?

Aklınızda yer edinmiş olan bazı fikirlerden kurtulun. İnternetten okuyacağınız iki tane krem sizin hayatınızı kurtarmayacak. Aksine daha fazla riske sokacaktır.

Hastalarım acil bir durum olduğunda kendi istekleri doğrultusunda bana gelebilirler. Bende onların sorunlarına hızlı bir şekilde yardımcı olmaya çalışırım.

Bu gibi durumlarda gelen hastalarıma da gerekli olan ilgiyi gösterir ve açıklamamı incelemem sonucunda yaparım. Hastanın morlukları geçirmesi için ek bir ilaca ihtiyacı var mı yönündeki kanaat tamamıyla hekime aittir.

Liposuction Sonrası Morluklar Ne Zaman Geçer?

Kendiliğinden geçen bu morluklar en az 10 gün size misafir olmaya devam edecek. 10 günden sonra uzayabilen bu süreç 10-14 arası nitelendirilse de bazı kişilerde 20 güne kadar uzadığı bilinmektedir.

Doktorların bu konu hakkında açıklaması genel olarak kişiden kişiye değişen sağlık problemleri olarak nitelendirilir.

Liposuction sonrası morluklar genellikle hızlı bir şekilde geçerler. İnsan vücudu hızlı bir şekilde kendisini toparlayabildiği için morluklar bu sürecin dışarıdan görünen yansımasıdır.

Liposuction Morluğu ve Kan Toplanması

İkisi birbirinden ayrı semptomlardır. Doktor tarafından detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Gerekli görülürse doktor tarafından testler yaptırılması istenir.

Ameliyat sonrası morlukların geçmemesinden şikayetçi olan hastaların zaten düşündüğü tek şey “yoksa vücudum kan mı topluyor” sorusu olmaya başladı.

Ancak bu konuya keskin bir sonuç getirmeden önce profesyonellere danışmak daha mantıklı olmaz mı? Doktor tavsiyelerine uymadan kendi başınıza karar almamanız ve en ufak sağlık probleminde estetik cerrahınıza ulaşmanız gerekir.

Kaynakça:

https://www.insider.com/how-to-reduce-swelling-after-liposuction

5 / 5. 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir