4.5
(2)

Selülit son derece sinir bozucu. Vücut tipi aktivite seviyesi ne olursa olsun ortaya çıkması için hiçbir kafiye ya da sebep yok.

Ağırlıklı olarak kadınları etkileyen selülit, uyluk ve kalçalarda, ağır vakalarda belirli giysiler aracılığıyla görülebilen göze hoş görünmeyen çukurlarla karakterizedir. Selülit konusunda çok bilinçli olan kadınlar için kısa etek ve mayolar çoğu zaman söz konusu değildir.

Selülit tedavisi kazançlı bir iştir. Her yıl insanlar, selülit görünümünü azaltmak veya tamamen iyileştirmek için kremlere, losyonlara, masajlara, sargılara ve hatta klinik prosedürlere milyonlarca dolar harcıyor.

Ancak selülit tedavileri listesinde özellikle eksik olan liposuction’dır. Çoğu, selüliti aşırı yağdan suçlar, ancak bu yağı kaybetmek sorunu çözmez.

Nitekim, Toledo, Ohio’daki Dr. Craig Colville gibi birçok plastik cerrah, hastalarına istedikleri kesin sonuçları vermek için uygulamalarında hem liposuction hem de selülit tedavileri sunmaktadır.

Peki liposuction selüliti etkili bir şekilde tedavi etmezse ne işe yarar?

Selülitin nasıl tedavi edileceğini anlamak için önce ona neyin sebep olduğunu anlamak önemlidir. Selülit çukurları, derinin altında dikey bağ dokusu bantları oluştuğunda ve cildi aşağı çektiğinde ortaya çıkar.

Örneğin, püsküllü bir kanepenin arkasını hayal ederseniz, bu bantlar kumaşı tekrar tabana çeken düğmeler olacaktır.

Fazla yağ selülitin daha kötü görünmesine neden olabilir – ancak asıl neden bu değildir. Bu yüzden uyluk ve kalçadaki liposuction selüliti ancak marjinal olarak iyileştirebilir.

Uyluk ve kalçadaki ince cilt de sorunu şiddetlendirerek selüliti daha görünür hale getirebilir. Bu belirti, derileri daha az elastik olma eğiliminde olduğundan özellikle yaşlı kadınlar için sorunludur.

Ultrason ve lazer yardımlı liposuction’ın selüliti azaltabileceğine dair bazı göstergeler vardır, çünkü yağları giderirken cildi sıkılaştırırlar. Ancak yine, bunlar tek başına selülit için yeterli tedavi değildir.

Ne mutlu ki, klinik selülit tedavileri var ve tipik olarak liposuction’dan daha az invaziv. En popüler 2 seçenek, aynı hedefe ulaşmak için çok farklı 2 yaklaşım benimseyen Cellulaze ™ ve Cellfina ™ ‘dır.

Cellulaze, son derece küçük kesilerle yağa ve selülit yapılarına ulaşan lazer cihazıdır. Lazer enerjisi, hem bağ bantları arasında kalan yağ birikintilerini küçültür hem de bantların kendisini yok ederek bu süreçte cilde esneklik katar.

En iyi sonuçlar için, Cellulaze yalnızca tek bir tedavi ve yalnızca bir veya 2 gün kesinti gerektirir.

Cellfina ayrıca küçük kesikler kullanır, ancak biraz farklı çalışır. Selülit bantlarını kesmek için son derece küçük bir mikro bıçak kullanarak oldukça hızlı gelişen ve yıllarca sürebilen sonuçlar yaratır.

Bu seçeneklerin her ikisi de selüliti kendi başlarına tedavi edebilir, ancak uylukları veya kalçaları daha da dikkatli bir şekilde şekillendirmek için seçici liposuction ilavesiyle sonuçları daha da artırılabilir.

Bu tür kişiselleştirilmiş bakım, plastik cerrahi dünyasında heyecan verici bir gelişmedir ve ilk prosedürden yıllar sonra bile hasta memnuniyetini büyük ölçüde artırabilir.

Selülit, yetişkin kadınların% 85’ini etkiler ve düzeltilmesi son derece zor olabilir. Birçok tedavi etkisizdir veya çok geçici sonuçlarla tamamlanması için birden fazla seans sürer.

“Portakal kabuğu kabuğu” veya “süzme peynir” ince yapılıdan tam şekle kadar tüm vücut şekillerini ve boyutlarını etkiler.

Selülit kavramını normal yağ kavramıyla karıştırmak ve selülitin aşırı yemeye veya egzersiz eksikliğine doğrudan bir yanıt olduğunu varsaymak yaygındır. Ancak durum bu değil. Normal yağ ve selülit, diyet ve / veya egzersize çok farklı tepki verir.

Diyet yaptığınızda, vücudunuz kendi depolanmış yağ rezervlerini otomatik olarak yakar. Ancak selülit, cildin dermal tabakasında sıkışan yağdır ve vücut onu yakıt olarak etkili bir şekilde işleyemez, bu yüzden kalır.

Selülitin kafa karıştırıcı doğası göz önüne alındığında, nasıl tedavi edilebilir? Neyse ki, bir dizi seçenek mevcut. Topikal kremler, etkilenen bölgeye kan akışını artırabilen ve böylece geçici olarak selülit görünümünü azaltan retinol veya kafein içerir.

Silindirler (Endermologie gibi) benzer şekilde etkilenen dokulardaki şişliği ve iltihabı azaltabilir ve selülit görünümünü geçici olarak azaltabilir.

Radyofrekans cihazları (örneğin, BTL Vanquish, Thermi) etkilenen bölgedeki bağ dokusunu azaltabilir ve selülit görünümünü azaltmak için kan akışını artırabilir.

Bununla birlikte, bu yaklaşımların her biri, sonuçların geri döndürülebilir olması ve yalnızca haftalar, günler ve hatta saatler sürebileceği gerçeğiyle sınırlıdır. Benzer şekilde, yalnızca nispeten küçük alanlara hitap edebilirler.

Kaynakça: Khan, M. H., Victor, F., Rao, B., & Sadick, N. S. (2010). Treatment of cellulite: Part II. Advances and controversies. Journal of the American Academy of Dermatology, 62(3), 373-384.

4.5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir