Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?
3.5
(11)

Günümüzde birçok insan kilo almaktan veya bölgesel yağlanmadan şikayet ederler. Kilo aldığımız için oluşan yağlardan düzenli beslenme ve sporla kurtulabilirken yıllardır vücudumuzda bölgesel olarak var olan yağlardan kurtulmak çok da kolay olmayabiliyor.

Ayrıca vücudumuzdaki yağlanmaların birçoğu da genelde kilo kaynaklı olmuyor. Bu tarz yağlanmalar için diyet ve spor bir yere kadar etkisini gösterebiliyor ancak sürekli vücutta bulunan ve yerleşen bu yağların erimesini sağlayamıyor. 

Bu tarz yağlanmalardan kurtulmak için teknolojinin de gelişmesiyle birçok yeni yöntem ortay çıktı. Bunlardan en çok bilineni ise ‘Yağ Aldırma anlamına gelen ‘Liposuction’dır.

Yıllardır çok sayıda insanın tercih ettiği Liposuction işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu işlemi yaptırmadan önce ve sonra yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Liposuction Nedir?

Liposuction, vücutta bulunan ve spor, diyet gibi yöntemlerle uzaklaştırılamayan yağ dokusunun cerrahi yardımla vücuttan uzaklaştırılmasıdır ve vücudun daha iyi bir şekle sahip olmasını sağlar. Liposuction, cerrahi bir işlemdir.

Çeşitli yöntemler kullanılarak daha akışkan bir hale getirilen yağ dokularının 1-2 mm’lik kesikler açılıp bu kesiklerin içinden 2-3 mm çapındaki uzun kanülerle yağın vakumlanıp vücuttan uzaklaştırması olarak anlatılabilir.

Günümüzde özellikle kadınlar tarafından daha çok tercih edilen liposuction etkili bir cerrahi işlemdir anca yaptırmadan önce doktorunuz başvurmanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Öncelikle liposuction bir zayıflama yöntemi olmadığını belirtmek gerekiyor. Liposuction sadece vücuttaki fazla yağ dokuların vücuttan uzaklaştırılmasını ve vücut hatlarının daha düzgün bir şekle sahip olmasını sağlar.

Obezite ile ilgili bir yağlanma sorununuz varsa öncelikle düzenli beslenme ve spor ile fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Sonrasında eğer ki doktorunuz gerekli görür ve sağlığınıza bir sorun teşkil etmezse liposuction yaptırmalısınız.

Liposuction; hamile veya yeni doğum yapmış olmayan ve önemli bir rahatsızlığı bulunmayan her kişiye uygulanabilir. Herhangi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa yaptırmadan önce bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Kalp hastalığı, böbrek, şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklara sahip olan kişiler için bu işlem tehlikeli olabilir. Bu yüzden yaptırılmadan önce bu hastalar bir takım testlerden ve doktor kontrolünden geçirilir. Doktor onayı olmadan işlemin yapılmaması gerekir. 

Aynı zamanda ileri yaştaki hastalarda da deri elastikiyetinde kayıplar olabileceğinden bazı yaşlı hastalara uygulanmamaktadır.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Liposuction sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İşlem yapıldıktan sonra özel olarak üretilen korseleri kullanmanız önem arz etmektedir.

Korselerin kullanım süresi alınan yağın miktarına ve hastanın özelliklerine göre 4 ile 8 hafta arasında değişim göstermektedir. Korsenin kullanılması vücudun toparlanması ve çabuk iyileşmesi açısından önem arz eden bir detaydır. 

Uygulamadan sonra vücudun ödem toplayarak şişmesi ve bazı yerlerde morluklar görülmesi gayet olasıdır. Bu şişlik ve morluklar zamanla geçecektir.

Hastanın özel bir durumu yoksa genellikle 3-4 hafta içerisinde vücut kendini tamamen toparlar ve kişi normal hayatına dönebilir.

Liposuction Sonrası Vücudumuzdaki Şişlikler Ne Zaman İner?

Liposuction işleminden sonra vücudumuzun çeşitli sebeplerden dolayı ödem toplaması ve morluklar oluşması gayet doğaldır. Özellikle şişlikler en başta bizi korkutabilir ve hiç geçmeyecekmiş gibi gelebilir. Ancak işlem yapıldıktan sonra özel üretilen korselerin takılmasıyla bu durum düzelecektir. 

Korse takmanın önemi burda bir kez daha ortaya çıkıyor. Vücutta oluşan şişlik ve morluklar korse ile genellikle 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. 

Vücuda ve hastanın özelliklerine göre değişebilen bu durum çok uzun sürmeyecektir. Eğer 3 haftadan fazla süre oldu ve şişlikleriniz inmediyse hekiminizle görüşmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Kaynakça:

https://www.insider.com/how-to-reduce-swelling-after-liposuction

https://www.medicalnewstoday.com/articles/180450

3.5 / 5. 11

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir