Liposuction Sonrası Kaşıntı
4.6
(5)

Liposuction, yağ çekme işlemi olarak kabaca ifade edilen işlemi yaptıran birçok kişinin kaşıntı sorunu ile karşı karşıya olmalarından dolayı Liposuction sonrası kaşıntı ne zaman geçecek gibi sorular sormasına çok alışığım.

Hastalarıma uyguladığım ameliyat sonrasında özellikle ilk 2 hafta kaşıntı ciddi raddelere ulaşabiliyor. Aşırı rahatsızlık veren bu his karşısında yağ çekme işleminin yapıldığı bölgeyi kaşıyan hastalarımın “kaşıntılarım iyice azdı” gibi ifadelerle bana geldiğini fark ettim.

Liposuction sonrası kaşıntı yaşamamak için bu bölgeyi temiz tutmaya ve olabildiğince dokunmamaya özen gösterelim.

Tek bir bölgede yapılmamış olabilen bu operasyon sonrası kaşıntı yapılan her bölgede olabilir. Bu bölgeye fazla temas etmenizden kaynaklandığı için dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Ameliyat bölgelerindeki kaşıntının önüne geçmek için bölgeye baskı uygulamamalı, bölgeyi sürekli incelemekten vazgeçmeli ve asla kirli ellerle dokunmamalısınız.

Ameliyat sonrası böyle durumlarda dikkatli olmak gerekir. Bölgeye temiz bakmak çok önemlidir. Hastaların bu bölgeye elle sürekli olarak dokunması kaşıntıyı hem başlatıcı bir etki hem de arttırıcı bir etki olduğu bilinen bir gerçektir.

Liposuction Sonrası Kaşıntının Sağlık Riski Var Mıdır?

Liposuction sonrasında birçok kişinin yaşadığı bu problem acaba riskli mi diye içiniz içinizi yiyor biliyorum. Ancak bu konu hakkında tam bir net bilgi vermem hiç etik olmayacaktır.

Doktorunuzun kaşıntıyı incelemesi bölgede şişlik var mı veya başka bir sorun mu yaşanıyor tespit etmesi gerekecektir. Doğal olarak kaşıntının sebebini tam olarak öğrenmeden bir şey söylemem doğru olmayacaktır.

Kaşıntı genellikle ameliyat sonrası basit bulgulardan birisidir. Çoğu ameliyatta bölgenin kuru ve soğuk kalmasından dolayı bu durumun yaşanması oldukça normal karşılanır.

Daha basit bir dille kendimi ifade etmem gerekiyor. Liposuction yapan kişilerin yaşadığı kaşıntıların elbette başka anlamları olabilir. Ancak kaşıntı problemini birçok tıbbi müdahale yaşadığınızda tecrübe etmeniz mümkündür.

Yani hastadan hastaya bu durum değişiklik gösterse de estetik cerrahi alanında bu durum hakkında net bilgiler verilmesi pek etik karşılanmaz. Hastanın öncelikle tam bir şekilde  tekrar muayene edilmesi gerekir.

Liposuction Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Liposuction kaşıntısı çok can sıkıcı bir durumdur. Sağlıksal bir tehlike yaratmasa da insanı tedirgin eder. Psikolojik etkisinden daha çok fiziksel etkisiyle insanlar üzerinde sarsıcı bir etki oluşturabilir.

Ameliyat sonrasında özellikle ilk 2 hafta kaşıntının ağırlaşmasından dolayı bölgede yaşanan bu değişikliği azaltabilmek adına kesinlikle doktorunuza danışmadan bir şey yapmamanız gerekiyor. Tek tavsiye edebileceğim bölgeyle temas etmemeye özen göstermek olacaktır.

Kaşıntı Doktor Müdahalesi Gerektirir Mi?

Kaşıntının tam olarak nedeninin Liposuction mı yoksa başka bir şey mi olduğu iyice tespit edilmelidir. Kaşıntının nedeni tam olarak tespit edilmesi için doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Başka bir şeyden dolayı bir şeye karşı vücudunuz reaksiyon veriyor olabilir. Doğal olarak doktor müdahalesi her şart altında uymanız gereken bir kuraldır.

Kaynakça:

https://www.healthxchange.sg/wellness/mental-health/post-liposuction-care-faqs#:~:text=During%20liposuction%20surgery%2C%20some%20of,it%20gets%20back%20to%20normal.

https://www.apsense.com/archive/how-to-manage-itching-after-tumescent-liposuction.html

4.6 / 5. 5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir