Liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenler
4
(4)

Liposuction ameliyatı, basit estetik operasyonlar kapsamında olup, ülkemizde her yıl binlerce hastam tarafından tercih edilmektedir. Bu operasyon sonrası ciddi olumsuzlukların oluşmasının oranı çok düşüktür. Genel olarak ufak operasyon izleriyle atlatılabilmektedir.

Büyük problemlerin oluşması genellikle ameliyat öncesi ve sonrası sürecin iyi yönetilememesinden kaynaklanmaktadır. Hastaya uygun tedavi yönteminin uygulanmaması da ameliyatın başarısız geçmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilir.

Operasyonun sonrasında ise oluşabilecek olumsuzlukların en hızlı şekilde iyileşmesi yönünde hastalarıma büyük görev düşmektedir. Hastaların ameliyat sonrası iyileşme sürecinde nelere dikkat etmesi gerektiğini sizin için bu yazımda derledim.

Liposuction İyileşme Sürecinde Yapılması Gerekenler

– Demir maddesi, kan hücrelerinin üretiminde, yorgunluğu önlenmesinde ve cildin gerçek renk tonunu kazanmasına yardımcı olan bir maddedir.

Özellikle ameliyat sonrası oluşan morarmaların ve çiziklerin giderilmesinde demir tüketimi oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Doğal yöntemlerle cildinin iyileşme sürecini hızlandırmak isteyen hastalarıma tavsiyem demir tüketimine iyileşme sürecinde önem vermeleri.

Ayrıca fazla çay ve kahve tüketiminin demir emilimini azaltmakta olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

– C vitamini takviyesi de iyileşme sürecinde hayati rol oynayan maddelerin başında gelmektedir. Kılcal kan dolaşımını düzenlerken, iyileşme hızınızı müthiş oranda arttırma özelliğine sahiptir. Antioksidan özelliğiyle ameliyat sırasında oluşan toksinlerin atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Ayrıca C vitamini vücudunuzda bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmakta olduğu için iyileşme sürecinde kullanımı, ameliyat yaralarınızın enfeksiyon oluşturmaması için önemli bir etkendir. Son olarak damarlarınızdaki pah pıhtısının da artış göstermesine sebep olduğunu unutmayın

-Çinko tüketimi, vücudunuzda oluşan iç ve dış ameliyat yaralarınızın iyileşme sürecini arttırmakta birebirdir. Zarar gören dokularınızın tekrar olgunlaşmasına ve onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Yağ yakıcı özelliği de bulunan çinko maddesini hastalarıma iyileşme sürecinde kullanmalarını şiddetle tavsiye etmekteyim.

– B vitamini kullanımı, ameliyattan sonra oluşabilecek anksiyetenin önüne geçer ve oluştuğunda tedavisinde kullanılan en güçlü maddedir.

Damarlara kan dolaşımı konusunda yardımcı olur ve bu sayede vücudunuzu yeniden eski haline gelmesine yardımcı olur. Vücutta su tutulmasını azalttığı içinde ameliyat sonrası oluşabilecek olan ödem oranını en aza indirir.

Liposuction İyileşme Sürecinde Yapılmaması Gerekenler

Hayvansal ürünleri ve protein bakımından zengin besinleri bu dönem boyunca daha az tüketmeye özen gösterin. Kullansanız bile yağı azaltılmış tavuk eti veya yağsız süt ürünlerini tercih edin. Protein alımı için baklagilleri veya tam tahıllı ürünleri tüketebilirsiniz.

Aşırı derece de sodyum yüklemesi, vücudunuzda oluşabilecek ödem şikayetini arttırabileceğinden dolayı tuz tüketimine bu süreç boyunca ara vermenizi öneririm. Onun yerinde maydanoz, kekik fesleğen gibi daha yararlı tat vericileri kullanmanız sizin iyiliğinize olacaktır.

Tuz gibi şeker ürünlerinin de kullanılması bu dönem boyunca azaltılmalı hatta sıfıra indirilmelidir. Çünkü şekerli ürünler tekrar kilo almak anlamına gelmektedir ve uygulanan işlemin yararını en aza indirmektedir. Bu yüzden şeker kullanımını bu dönemde hiçbir hastama tavsiye etmemekteyim.

4 / 5. 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir