0
(0)

Liposuction bir kozmetik operasyon olarak diğer birçok ameliyat gibi yan etkiler bulundurur. Bunun içerisinde çökme konusu farklı başlıklar altında kendisini gösterebilir. 

Morarma, şişme, uyuşma ve ağrı, hastaların liposuction yaptırdıktan sonraki ilk veya iki hafta boyunca bildirdikleri yaygın yan etkilerdir. Her hasta farklı şekilde iyileşir ve herhangi bir hastanın hangi yan etkilere maruz kalacağını kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur.

Uyuşukluk

Ameliyatınız genel anestezinin etkisi altında gerçekleştiriliyorsa, genel anestezinin etkileri geçerken uyuşukluk veya baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Şişme

Şişme, vücut dokusunda meydana gelen herhangi bir rahatsızlık veya travmaya verilen doğal bir tepkidir. Prosedürünüzden sonraki ilk birkaç gün şişlik giderek artabilir.

Vücut sıvıları emerken şişlik azalır. Çoğu hasta, ameliyattan sonraki üç hafta içinde şişlikte gözle görülür bir azalma yaşayacaktır, ancak bazı şişlikler üç ay sürebilir.

Morarma

Liposuction, tedavi bölgesine yakın küçük kan damarlarını kırar. Bu, tedaviden hemen sonra morarma yaratır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, kan damarları iyileştikçe, iyileşmenin ilk haftasından itibaren morlukların önemi azalmaya başlayacak.

Çoğu hasta, ameliyattan iki ila dört hafta sonra morarmaların önemli ölçüde azaldığını fark edecektir.

Rahatsızlık

Rahatsızlık, liposuction işleminizin kapsamına ve tedavi edilen vücudunuzun bölgesine bağlı olarak değişecektir.

Bazı hastalar, işlemden yaklaşık bir veya iki gün sonra rahatsızlığın doruğa çıktığını ve ardından yavaş yavaş azaldığını fark ederler. Doktorunuz rahatsızlığı tahmin edecek ve buna göre ağrı kesici ilaç yazacaktır.

Yan Etkilerin Şiddeti Nasıl Azaltılır

Yukarıda listelenen yan etkilerin çoğu, liposuction sonrasında kompresyon giysisi giyilerek hafifletilebilir. Çok sıkı giyilmemesi gereken giysiyi nasıl giyeceğiniz konusunda size özel talimatlar verilecektir.

Diğer iyileştirme ipuçları arasında tütün ürünlerinden ve alkolden kaçınmak, besleyici bir diyet yemek ve yalnızca doktorunuzun onayladığı reçetesiz ilaçları kullanmak yer alır.

Küçük Komplikasyonlar

Cerrahi komplikasyon, ameliyatın istenmeyen herhangi bir sonucu olarak tanımlanır. Minör komplikasyonun hastanın ölme riski çok azdır.

Küçük komplikasyonların nedenleri arasında hastanın yara iyileştirme yeteneği, cerrahın yanlış değerlendirmesi, hastaların talimatlara uymaması veya bir ilaca karşı beklenmedik bir alerjik reaksiyon gibi sadece şanssızlık gibi öngörülemeyen faktörler yer alır.

Nihayetinde mutsuz bir hastaya yol açan herhangi bir sonuç bir komplikasyondur.

Gerçekçi olmayan beklentiler

Gerçekçi olmayan Beklentiler, hayal kırıklığı yaratan liposuction sonuçlarının en sık görülen kaynağıdır.

Bir hastanın ameliyattan önce gerçekçi olmayan beklentileri varsa, o zaman cerrahın hastayı mutlu edecek sonuçlara ulaşması neredeyse imkansızdır. Gerçekçi olmayan beklentilerden kaçınmak için cerrahlar, hastanın liposuction ile ne elde etmeyi beklediğini sormalıdır.

Cerrahlar, ne kadar gelişme kaydedilebileceğini açıkça belirtmelidir. Hastalar, cerrah ile umut ve beklentilerini dürüstçe ifade etmelidir. Hastalar mükemmellik beklememelidir.

Önemli bir gelişme beklemek gerçekçidir, ancak mükemmel sonuçlar beklemek gerçekçi değildir. Bu web sitesinin tamamı, hastalara liposuction yaptırma konusunda iyi bilgilendirilmiş bir karar verebilmeleri için bilgi sağlamaya adanmıştır.

Deri Düzensizlikleri ve Çöküntüleri

Derideki önemli düzensizlikler ve çöküntüler genellikle cerrahın ayrıntılara dikkat etmemesinin bir sonucudur. Örneğin, bir liposuction cerrahı bir günde çok fazla şey yapmaya çalışırsa ve yorulursa, sonuç detaylara dikkatsizlik ve istenmeyen kozmetik sonuçlar olabilir.

Liposuction kanülü, yağı emmek için kullanılan derideki bir kesikten sokulan paslanmaz çelik bir tüptür. Liposuction kanülünün boyutu, liposuction sonrası cildin pürüzsüzlüğünü etkileyebilir.

Büyük kanüllerin kullanımı, mikrokanüllerden daha yaygın olarak düzensizlikler yaratma eğilimindedir (dış çap 3 milimetreden az). Tüm vücut liposuction yapan cerrahlar daha büyük kanüller kullanma eğilimindedir.

Fokal Aşırı Liposuction

Fokal Aşırı Liposuction, vücudun lokalize bölgelerinden aşırı miktarda yağın alınmasıdır. Çok fazla yağın alınması, doğal olmayan ve çekici olmayan bir görünüm sağlar.

Tek bir bölgede düzensiz veya düzensiz aşırı liposuction meydana gelirse, çöküntüler (lipotroplar) veya topaklar ve yumrular (liponotlar) oluşturur. Düzgün veya tekdüze ise, fokal aşırı liposuction anormal ve orantısız görünebilir.

Liposuction’ın amacı maksimum miktarda yağı uzaklaştırmak değil, optimal bir kozmetik iyileşme sağlamak ve hasta mutluluğunu en üst düzeye çıkarmaktır.

Normal kadın vücudunda deri altı yağ vardır. Bu nedenle, kadın vücudunun bir bölümünde deri altı yağın tamamen yokluğu anormal görünür ve dokunuşa özgüdür.

Hastalar “maksimum yağ giderme” istememeli veya beklememelidir. Dr. Pierre Fournier, “Alınan yağ değil, liposuction sonrası kalan yağ başarıyı belirlemektedir.” Dedi.

Aşırı Yüzeyel Liposuction

Aşırı yüzeysel liposuction önemli kozmetik komplikasyonlara neden olabilir. Tümesan tekniğinin ve mikrokanüllerin kullanılması, cerrahın daha yüzeysel olarak liposuction yapmasına ve daha büyük kanüller kullanan eski moda tekniklerle yapılabileceğinden daha yumuşak sonuçlar üretmesine olanak tanır.

Bazı cerrahlar yanlışlıkla liposuction kanülü ile cildin alt yüzeyinin kazınmasının cildin kasılmasına neden olacağına inanmaktadır. Aşırı yüzeysel liposuction yaparak deride kasıtlı olarak yaralanmanın iyileştirilmiş kozmetik sonuçlar verdiği teorisini destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Aşırı yüzeysel liposuction, cildin hemen alt yüzeyinde bulunan yüzeysel kanı ve lenfatik damarları zedeleyebilir ve bu da yara izleri, yumruluk, kalıcı düzensiz renklenme ve üstteki deride tam kat nekroz (ölüm) gibi önemli komplikasyonlara neden olabilir.

Cilt, liposuction sonrası doğal olarak kasılır çünkü 1) cilt doğal olarak elastik lifler içerir, 2) cilt deri altı yağının yerçekimsel etkisinden kurtulur ve 3) liposuction doğal olarak deri altı yağda kolajenin kasılmasıyla sonuçlanır. Yüzeyel liposuction’ı savunan cerrahlar, aşırı yüzeysel liposuction’dan kaçınmak için dikkatli olmalıdır.

Kaynakça: Edema, L. Post-Tumescent Liposuction Care.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir