Lipomatik ve Liposuction Sonrası Spor
3.5
(4)

Lipomatik yağ alma yönteminde yağların idrar yoluyla dışarıya atılması sağlanır, liposuction da ise vücut işlem görerek kanüller yardımıyla yağ aldırma işlemine operasyona tabi olur.

Bu yüzden lipomatik operasyon sonrasında gündelik hayata dönmek daha kolay ve kısa süre de gerçekleşir. Vücudun alışma süresi göz önüne alınarak kişiler operasyondan hemen sonra normal hayatına dönebilir.

Liposuction vücuttan çıkarılan yağ parçalarından dolayı, ameliyat sonrasında iyileşme süreci ve gündelik hayata dönebilmek adına daha fazla zaman alabilir.

Dikişlerin ve işlemin olduğu bölgenin bakımı ve zorlanmaması ameliyat sonrası en dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Lipomatik ve Liposuction Sonrası ilk spor günü ne zaman olmalıdır?

Bu iki operasyon sonrasında da vücudun normal seyrini unutmaması adına egzersizler ve yürüyüşler yapmak 2-3 gün içerisinde başlar. Lipomatik sonrası rutin spor hayatınıza geri dönüşünüz, liposuctiona göre daha kısa sürede gerçekleşecektir.

Liposuction işleminden sonra elastikiyetini kaybetmemiş olan deri kendini sporla toparlar. Liposuction Ameliyatı sonrası iyileşme süreci birkaç hafta sürebilmektedir. Operasyon uygulanan bölgeyi korumak için spor yapmak ve aşırı kilo almamak gerekir.

Liposuction işleminin yapıldığı bölgede yağ dokusunun tekrar oluşumu, diğer bölgelerde kontrolsüz bir beslenme sonucu oluşabilecek yağların engellenmesi ve Liposuction uygulanan bölgedeki konturun kalıcı olabilmesi için spor ve dengeli beslenme büyük önem taşıyor.

Lipomatik ve Liposuction Sonrası Spora Ne Zaman Başlanır?

Liposuction ve lipomatik ameliyatı sonrası, genellikle ilk 3 gün ödem, şişlik, morluk ve hassasiyetin en yoğun olduğu zamandır. 3. günün ardında vücut kendine gelmeye ve rahatlamaya başlar, şişlikler azalır, hareket kabiliyeti verim kazanır.

Tamamen iyileşme gerçekleşmeden spor ve zorlayıcı spor yapılamaz. Ortalama 2-3 aya kadar vücudu zorlayan, ağır spor egzersizleri yapılmamalıdır. Uygulamadan bir hafta sonra doktor kontrolü ve onayı ile birlikte uzun yürüyüşlere başlanılabilir.

Bu yürüyüşler ödem ve şişliğin azalmasına da yardımcı etkidedir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için, ameliyat yapılan bölgede biriken sıvıların atılmasına spor, egzersiz ve yürüyüşler yardımcı olacaktır.

Lipomatik ve Liposuction Sonrası Spor Yaparken Nelere dikkat edilmelidir?

İyileşme sürecine giriş yapana kadar küçük egzersizler ve yürüyüşler kişiler için daha uygun olacaktır. Yağ alma işlemi yapılan bölgenin hiç bir şekilde zorlanmaması gerekmektedir.

Bu operasyonların ardından alınan yağ tabakalarının yerini doldurmaması ve vücut konturünün bozulmaması için düzenli ve yerleşik bir spora, vücudun cevap vereceği bölgeler spora yapmaya, profesyonel kişiler tarafından doğru spor egzersizi yapılmasına dikkat edilmelidir.

Yapılacak her aksi bir harekette bölge olumsuz cevap verebilmektedir. Liposuction ameliyatı sonrasında tamamen iyileşme süreci başlamadan düzenli ve çok aktif spor yapmamaya, dikişleri açmamaya önem gösterilmelidir.

Lipomatik ve Liposuction Sonrası Sporda Hangi Egzersizler önerilir?

Lipomatik ve Liposuction sonrası hastaları zorlayacak olan hiçbir egzersiz tamamen iyileşme süreci gerçekleşmeden iyi sonuçlar vermeyecektir.

İlk haftalarda kişilerin dinamiğini bozmamaya dayalı rutin egzersizler, yürüyüşler, nefes açma egzersizleri önerilirken akabinde yavaş yavaş bir ilerleme olabilir.

Ameliyatının gerçekleştirildiği bölgeler kadar, ameliyat olan kişinin fiziksel cevapları da liposuction sonrası dönem de çok önemlidir. Gündelik hayatında sporcu kimliği olan, düzenli egzersiz yapan vücutlar kendini toparlama da daha kısa sürede cevap verecektir.

Kişilerin spor hayatına daha erken dönmesi mümkündür. Vücudunu çok zorlamamış olan hastalar için süreç daha farklı olabilir.

Bu sürece bağlı olarak egzersizler de profesyonel destek almak sizin için daha iyi olacaktır. Spor sonrası oluşacak her hangi olumsuz bir durumda doktorunuzla mutlaka iletişime geçmelisiniz.

3.5 / 5. 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir