Memeden Yağ Aldırma Ameliyatı
3.2
(28)

Göğüs yapısı normalden fazla olan, fiziki olarak vücut yapısı ile uyumsuz göğüs şekillerine sahip olan, olan, psikolojik olarak kendini rahatsız hisseden kadınlara, erkeklere yapılan meme yağ aldırma ameliyatı aynı zamanda memenin maskülen yapısından çıkarak daha iri, şişkin ve sarkık bir görünüm almasından dolayı yapılır.

Hem kadınlara hem de erkeklere yapılan bu operasyon erkekler için istenen düzlükte bir göğü yapısına sahip olmalarını, kadınlar için ise estetik ve fiziki olarak güzel görünen göğüs yapısına sahip olması için yapılır.

İri göğüslü kadınlar için göğüs küçültme operasyonu olarak da bilinen meme yağ aldırma operasyonu göğüslerin istenilen şekillere ve boyutlara sahip olmasını sağlar. Büyük ve iri memeler hem fiziksel olarak kötü bir görüntü oluşturur hem de sağlık açısından riskli bir durumdur.

Memeden Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?

Meme yağ aldırma ameliyatı; estetik ameliyat olarak da bilinmektedir. Hastanın fizyolojik yapısına ve göğüs büyüklüğüne göre 2 veya 4 saat arasında süren bu ameliyatta hastalara genel anestezi verilerek ameliyat yapılır.

Ameliyat öncesi göğüs bölgesinde işaretlenmiş olan bölgelere küçük kesiler atılır, atılan kesiler aracılığı ile bölgede yer alan yağ dokusu liposuction işlemi ile alınır.

Hastaların göğüs yapısına göre liposuction işlemine gerek duyulmadan da yapılabilen bu ameliyat lazer ışınları kullanılarak da gerçekleştirilmektedir.

Meme yağ aldırma ameliyatı öncesinde hasta ile birebir yapılan görüşmelerde yapılacak uygulamalar açık bir şekilde hastaya anlatılmaktadır.

Bu alanda deneyimli olan operatör doktor ve estetik cerrahı olarak göğüs bölgesinde açılacak kesilerin boyutlarından alınacak yağ miktarına kadar hastalarına birebir bilgi vermektedir.

Ameliyat süresince, ameliyat sonrası bütün süreç doktor tarafından hastalara anlatılarak süreç hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Memeden Yağ Aldırma Ameliyatı -Liposuction Nasıl Yapılır?

Memeye yapısına, büyüklüğüne ve hastaların değişken özelliğine bağlı olarak, bölgede liposuction uygulamasının mı, memede oluşan yağları, yağ bezlerini alma ameliyatının mı daha uygun olacağına uzman doktor tarafından karar verilir.

Meme yağ alma ameliyatından, süt dokusundan daha çok yağ oluşumuna sahip kadın hastalardan yağ dokuları çıkarılır.

Erkek hastalarda iste jinekomasti temelinde ki sorun ve derece tespit edilir yağlanma fazla ise liposuction daha az ise meme yağ aldırma ameliyatı uygulanır. Erkek hastalarda da göğüsteki yağ bezleri ve dokuları çıkarıldıktan sonra deri onarımı yapılır.

Kadın veya erkek hastalarda liposuction ile yağ aldırma uygulaması gerçekleşecekse, lazer veya vaser liposuction yapılır.

Klasik meme yağ aldırma ameliyatında dokular direkt çıkarılırken, liposuctionda yağlar sıvılaştırılarak vücuttan uzaklaştırılır. Büyük bölgeler için vaser ( ses dalgası ile yağ kırma) işlemi yapıldığında hastalar ameliyat sonrasında yağları idrar

Neden Memeden Yağ Aldırma Ameliyatı Olunmalı?

Büyük ve ağır göğüsler insanların boyun, omuz, sırt ağrıları; intertrigo (meme altı ve ortasında) kızarık, iltihaplı ve akıntılı lezyonlar, duruş bozukluğu ve omurga eğriliğine sebep olabilmektedir.

Boyun, sırt ve bel fıtıklarını tetikleyen büyük memeler bir süre sonra sağlık sorunu meydana getirir. Kişilerin kemik sistemini ve gündelik konforunu etkileyen iri ve ağır memelerden, meme liposuctionı yani yağ aldırma ameliyatı ile kısa sürede kurtulmak mümkün.

Memeden Yağ Aldırma Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yeni doğum yapmış kadınlar için, emzirmenin bitmesinden itibaren 6-9 ay değişkeninde bir süre geçmiş olmalıdır.
 • Sigara ve alkol tüketen erkek veya kadın hastaların ameliyattan 2 hafta önce uyarıcı maddelere ara vermiş bırakmış olmaları gerekir.
 • Kadın hastaların regl dönemini tamamladığı zamanda yaptırmaları, göğüs büyüklüğünü idrak edebilmeleri açısından daha doğru olacaktır.
 • Hastaların ağda ve epilasyon gibi ameliyattan sonra 2 haftalık süreçte kol altı ve göğüs bölgesinin her hangi bir sert uygulamaya maruz kalmaması için, kontrolünü sağlaması gerekir.
 • Hastaların meme yağ aldırma sonrası ilk 3 gün duş alamama ihtimaline karşı tedbirli olmaları gerekebilir.

Memeden Yağ Aldırma Sonrası Süreç

 • Meme yağ aldırma Ameliyatından sonraki bir iki gün liposuctıon deliklerinden sıklıkla akıntılar ve iltihaplar gelebilir. Bu normaldir. Endişe ve panik söz konusu olmamalıdır.
 • Meme bölgesinde ele gelen kitleler ve topaklanmalar gözlenebilir. Memenin tamamen doku ve deri uyumu gerçekleşene kadar bu durum normaldir.
 • Meme yağ aldırma ameliyatından sonra 2-3 hafta ödemler, morluk ve şişlikler gözlemlenebilir.
 • Meme yağ aldırma ameliyatı sonrası sigara ve alkol kullanımına hızlı bir geçiş yapan hastalarda iyileşme süresi farklılık gösterebilir ve komplikeler oluşabilir.
 • Kişinin hassasiyetine bağlı deri de uzun süre kalıcı şişlik ve morluk meydana gelebilir. Oluşan izler ve şişlikler zamanla ortadan kalkacak deri normal görünümüne kavuşacaktır.

Memeden Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

 • Meme yağ aldırma ameliyatı sonrasında iyileşme süreci ortalama olarak 3 ay sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta anestezinin etkisinde çıkınca normal hayatına dönecek şekilde yaşayabilir, yiyebilir, temel ihtiyaçlarını bireysel olarak karşılayabilir.
 • İlk üç gün göğüs bölgesinin su ile temasından kaçınılmalı, ilk duş ılık su ile olmalı ve mutlaka pansumanı yapılmalıdır. Hastaların ameliyat sonrası durumuna bağlı olarak kremler, solüsyonlar ve takviye ağrı kesici ilaçlar önerilecektir. Tüm aksi durumlar halinde uzman doktor ile iletişime geçmek gerekmektedir.
 • Göğüs bölgesinde yapılan küçük kesiler hastanın yaşamını olumsuz etkilemez  meme yağ aldırma ameliyatından sonra hasta aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilmektedir. Operasyon öncesinde hasta bilgilendirmesi yapan doktorlar, operasyon sonrasında göğüs bölgesinde oluşabilecek şişlikler ve 3 hafta sonrasında göğüs bölgesinin sahip olacağı görünümün son durumu hakkında hastaya bilgi verilir.
 • Meme yağ aldırma ameliyatından sonra hasta sigara içiyorsa bu süre içerisinde sigarayı bırakmalı iyileşme süresi boyunca sigara ve benzeri uyarıcılar kullanmamalıdır.
 • Hastanın ani hareketler, ağır egzersizler, reflekse dayalı kol altı ve göğüs bölgesini zorlayıcı hamleler yapmaktan kaçınması gerekir. Göğüs dokusu tam anlamıyla iyileşene kadar kollar hava da pozisyonlarından, barfiks ve benzeri göğüs bölgesinden güç alınan hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Düzenli ilaç kullanımı, korse kullanımı, doğru bakım ve pansuman iyileşme süreci üzerinde büyük etkisi olan faktörler arasında bulunuyor.
 • Enfeksiyon ve herhangi bir komplike durumu yaşanmaması adına bölgenin tamamen sterilize edilmesi ve kanamalara, iltihap oluşumuna karşı dikişlerin zorlanmaması, kontrollü hareket edilmesi gerekmektedir.

Normal seyrin dışına çıkan tüm durumlar için doktorunuzdan randevu almaya ve kontrolünüzü tamamlamaya özen göstermelisiniz.

Memeden Yağ Aldırma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Meme yağ aldırma ameliyatı, öncelikle göğüs bölgesinde normalden fazla yağ birikmiş olan erkek ve kadınlara uygulanmaktadır. Göğüs bölgesinde oluşan yağ birikmesi hastaların hem fizik olarak kötü görünmesine, hem de psikolojik olarak kendilerini kötü hissetmelerine neden olur.

Özellikle kadınlarda sarkan ve iri görünen memeler sağlık açısından riskli olduğu gibi fiziki açıdan da çok kötü bir görünüm ortaya koyar.

Erkeklerde ise kolay kolay yok edilemeyen yağlar genellikle göğüs bölgesinde birikmektedir. Bu nedenle göğüs bölgesinde normalden fazla yağ birikmiş olan ve 18 yaşından büyük olan herkese bu ameliyat uygulanabilir. Ancak bu ameliyatın uygulanmasında sakıncalı olan kişiler vardır.

Genel anesteziye karşı herhangi bir risk durumu oluşacak, sağlık sorunu olan kişiler başta olmak üzere kalp hastalığı olanlar, ilaç kullanımından zarar görecek olanlar, kan sulandırıcı ilaçları kullananlar, çok ileri seviyede alkol ve sigara kullananlar, göğüs bölgesinden daha önce ameliyatlar geçirmiş olanlar meme yağ aldırma ameliyatı yaptıramazlar.

Meme Yağ Aldırma Fiyatları 2020

Meme yağ aldırma ameliyatları için hastanın fizyolojik yapısı, hastanın göğüs bölgelerindeki biriken yağ miktarı, hastalardan alınacak yağ miktarı, hastanın risk seviyesi, hastanın yaşı gibi etkenler ameliyat fiyatların değiştirmektedir.

Bu konuda hastayla birebir görüşen uzman bir cerrah yapılacak olan operasyon detaylarını anlattıktan sonra operasyonun detaylarını belirleyen etkenlere göre bir fiyat belirlemektedir.

Bu alanda uzman olan ve yüzlerce hasta için göğüs yağ alma operasyonu, göğüs küçültme operasyonu yapan doktorlar sizinle yüz yüze görüşerek ameliyat fiyatını belirlemektedir. Telefonla iletişim halinde birçok doktor fiyat vermek istemez. Hastanın birebir görüşme yapması gerekir.

Kaynakça:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/breast-reduction-for-women

3.2 / 5. 28

2 cevaplar
 1. Vildan
  Vildan says:

  Hocam ben 24 yaşındayım ve bebeğimi emzirmeyi yeni bıraktm. Memelerim normaldede büyüktü hamilelikle birlikte ağrı yapacak derecede büyüdüler ve basenlerim iyice kalınlaştı. Memelerimdeki yağı aldrmsam ve basenlerimi inceltsem fiyatı ne olur?Bi de emzirmeyi bıraktıktn ne zaman sonra ameliyatları olblirim???

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir