Alt Bacak İnceltme Ameliyatı
3.4
(50)

Bacakların ince ve uzun görünmesi, özellikle kadın vücudunda ideal görünüm olarak kabul edilir. Kilo veya genetik faktörlere bağlı olarak hem bazı kadınlarda hem de bazı erkeklerde özellikle alt bacak bölgesi kalınlığı şikayeti olabilir.

Erkeklere kıyasla alt bacağın kalın görünmesi estetik kaygıyı yüksek taşıyan kadınlar tarafından daha fazla dert edilir. 

Alt bacağının kalın olmasından şikayetçi olan birçok kadın, çeşitli yöntemler ile alt bacak inceltme tekniklerini denemeye başlar.

Yaygın olarak ilk kullanılan tercih egzersiz programları olmaktadır. Günlük ve sağlık için yapılan spor faaliyetlerinden ayrı olarak, bölgesel çalışmayı hedefleyen alt bacak inceltme yöntemleri, uzun süreli ve düzenli uygulandığında sonuç verebilir. 

Alt bacak inceltme sporları için sabırlı olmak ve uzun süre, doğru teknikler ile spora devam etmek gerekir. Ancak birçok kadın kısa sürede daha etkili bir sonuç arayışındadır.

Bu noktada da estetik müdahaleler arasında en sık tercih edilen alt bacak inceltme ameliyatı devreye girerek kadınları hayalini kurduğu bacak görünümüne kavuşturur. 

Alt Bacak İnceltme Ameliyatı Nedir?

Orantılı bir vücut yapısına sahip olmak, ister kadın ister erkek olsun herkes için son derece önemli. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan orantısız görüntüler psikolojik açıdan kişileri olumsuz etkileyen bir durum.

Erkekler kaslı ve düzgün bir bacak görüntüsüne sahip olmak isterken kadınlar da estetik olarak göze hoş görünen bir bacak görüntüsüne sahip olmak isterler. Bu noktada, sürekli gelişmekte olan estetik cerrahi bilimi, bacak estetiği çerçevesinde uygun çözüm imkanları sunmakta.

Bacak ve baldır bölgelerinde yağ dokusundan veya kas yapısından kaynaklanan orantısızlıklar meydana gelebilir.  Bu duruma sebep olan çeşitli etkenler olmakla birlikte en sağlıklı kararın verilmesi için alanında uzaman ve deneyimli bir hekim tarafından gerekli kontrollerin yapılması en sağlıklı yöntemdir.

Alt Bacak İnceltme Ameliyatı Nedir, bacak bölgesinde istenmeyen kalınlaşmalara sahip olan insanların öncelikli olarak merak ettikleri konuların başında gelir.

Alt bacak inceltme operasyonu, bacak bölgesinde yağ dokusu ya da kas yapısından kaynaklanan kalınlaşmaların giderilmesi için uygulanan tıbbi bir yöntemdir ve bu tıbbi yöntem 15 yaşın üzerindeki kişilerde uygulanabilmektedir.

Alt Bacak İnceltme Ameliyatı Nedir, soruna verilecek en sade cevap şu şekildedir; Alt bacak inceltme ameliyatı yoğun selülit ve yağ dokusu sebebi ile kalınlaşan bacak bölgelerindeki istenmeyen görüntülerden kurtulmanızı sağlamaya yönelik bir operasyondur.

Kesinlikle uzman ve alanında deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken operasyon, yaklaşık olarak 1 ile 2 saat arasında değişen sürelerde tamamlanır.

Ameliyat sonrası hastaların belirli bir süre korse kullanması ve doktor tarafından önerilen fizik tedavi uygulamalarına devam etmeleri gerekir.

Alt Bacak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik nedenlerden dolayı kaynaklansa bile birçok insanı ameliyat olma fikri korkutur. Alt bacak inceltme operasyonu ile hayalindeki bacak görünümüne kavuşmayı planlayan kişilerde de ameliyat kaygıları ortaya çıkabilir.

Ameliyatın nasıl uygulanacağı, uygulama sonrası ve sırasında neler yaşanacağı, iyileşme sürecine dair detaylı bilgi almak kişilerin korkularını bir nebze olsun geçirecektir.

Alt bacak inceltme operasyonu adı verilen estetik operasyonlar, alt bacak bölgesinde birikerek kalın görünüme yol açan yağların bölgeden vakumlama tekniği ile çekilmesine verilen bir addır. Ameliyat sırasında lokal veya genel anestezi doktor – hasta görüşmesi sonrasında karar verilir.

Hem lokal hem de genel anestezi uygulanan kişilerin ikisinde de ameliyat sırasında yanma, ağrı, acı, sızı gibi şikayetler olmaz. Anestezi sebebiyle kişiler konforlu ve hiçbir olumsuz his olmadan ameliyat sürecini atlatır.

Kişiye lokal veya genel anestezi uygulanmasının ardından ince kanüller kullanılarak bacağın iç kısmına giriş sağlanır.

Özel ve tıbbi alanda kullanılan vakumlama cihazları sayesinde bu kanüllerden fazla yağ vakumlanarak çekilir. Bazı durumlarda alt bacak inceltme ameliyatı ile birlikte deri germe ameliyatının da uygulanması gerekli görülebilir. 

Ameliyat sonrasında bandajların açılması, ameliyata dair her operasyonda görülen ödem şikayetlerinin gitmesi genellikle bir hafta süre içerisinde gerçekleşmektedir. Kişinin iyileşme hızına bağlı olarak bir iki hafta içerisinde normal hayata dönülebilir.

Alt bacak inceltme ameliyatlarında en çok merak edilen bir diğer konu ise iz kalıp kalmayacağıdır. Estetik operasyonlarda uzmanlarda bu konuya önem gösterir.

Profesyonel bir ekip ve donanımlı bir hastane ortamında gerçekleşen alt bacak inceltme operasyonlarında iz kalması söz konusu değildir. Yani kendiniz söyledikçe çevrenizdeki hiç kimse iyileşme süreci tamamlandıktan sonra sizin yağ aldırma işlemi yaptırdığınızı fark etmez.

Alt Bacak ve Baldır İnceltme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tüm estetik uygulamalar ve ameliyatlarda olduğu gibi; alt bacak inceltme ameliyatında da mutlaka uzman bir doktor seçmeli ve alanında profesyonel, güvenilir bir merkezi tercih ettiğinizden öncelikle emin olmalısınız.

Uygulama sırasında, genel anestezi verildiği için hasta hiçbir ağrı hissi duymamaktadır. Uygulama sonrasında, anestezi etkisinin geçmesi nedeniyle; kısa süreli hafif ağrı şikayetleri görülebilir.

Alt bacak inceltme ameliyatına ilişkin olarak en çok merak edilen nokta, elbette uygulama sonrasında ne kadarlık bir incelme gerçekleştiğidir.

Ameliyat sonrasında, genellikle alt bacak bölgesinde 3 veya 5 santimlik bir incelme gözlemlenir. Bununla birlikte; ameliyat sonrasında fizik tedavi, gerekli egzersizlerin uygulanması ve sağlıklı beslenme programı ile ideal bacak görünümü korunmaktadır.

Alt bacak inceltme ameliyatı, diz arkasında bulunan katlanma bölgesinde girilerek gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu nedenle alt bacak inceltme ameliyat olanlarda, 2 veya 3 santimlik bu belgede kesi izleri görülür; bu izler kalıcı olmamakla birlikte bir süre içerisinde geçmektedir.

Alt bacak kalınlıkları kas şeklinden dolayı oluşur. İnceltme ameliyatında da bu kasa müdahale edilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında kasın işlevini kaybetmemesi, yeni haline alışması ve hareketliliğinin kısıtlanmaması için fizik tedavi desteği büyük önem taşır.

Fizik tedavi sürecinin de bu nedenle düzenli ve aksatmadan tamamlanması, ameliyat sonrasında iyileşme süreci ve normal hayata dönmede büyük önem taşımaktadır.

Çalışan ve alt bacak inceltme ameliyatı olmayı düşünen kişiler, ne kadar sürede tekrar çalışmaya başlayabileceğini de merak etmektedir.

Ameliyat olan kişilere 1 hafta yürüme yasaklanır. Ardından iyileşme süreci de göz önünde bulundurulursa; kişiler en az iki hafta içerisinde çalışma hayatına dönebilmektedir.

Alt Bacak İnceltme Ameliyatı Kimlere Yapılmalı?

Alt bacak inceltme ameliyatı olmaya karar veren kişilerin, öncesinde çeşitli ve kendilerine özel nedenleri olabilir. Bazı kişilerin bir bacağı diğer bacağından daha ince görünüyor olabilir.

Bir diğer yandan bacak boyundan memnun olmayan, bacaklarının daha ince ve uzun görünmesini arzulayan kişiler de sık sık alt bacak inceltme ameliyatı olmak için başvuruda bulunmaktadır.

Sağlık sektörü içerisinde, yaygın olarak aşırı gelişmiş bacak kasları söz konusu olduğunda alt bacak ameliyatı yapıldığı düşünülür.

Fakat alt bacak ile ilgili sıkıntıların estetik kaynaklı olduğu düşünüldüğünde; daha estetik görünen bacaklara sahip olmanın hayalini kuran, alt bacak kalınlığından memnun olmayan, yaptığı spor, yaşam biçimi, meslek gibi nedenlerden dolayı alt bacak kasları fazla gelişmiş kişiler de alt bacak inceltme ameliyatı olabilir.

Alt Bacak İnceltme Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Çok fazla birikmiş aşırı ve sağlıksız yağların alınma yöntemleri, operasyonun zorluk ve uzunluğu gibi etkilere göre fiyat bilgisi verilmektedir. Alt bacak inceltme ameliyatı lipo tekniği yani halk arasında sıklıkla duyulan Liposuction ile alınmaktadır. Bunun yanı sıra Vaser Liposuction tekniği de uygulanmaktadır.

Vaser yönteminin diğer lipo tekniğine göre artı bir yönü vardır ki o da insan vücudundaki gereksiz yağların gerekli yağlardan ayrıştırılarak özel bir teknikle analiz edilmesini sağlamasıdır. Böylece sağlıklı yağ dokulara dokunulmadan sağlıksız yağlar alınarak incelme sağlanabilmektedir.

Alt bacak inceltme fiyatları nasıl belirlenir konusunu irdelerken aşağıda sıralanan yöntemlerden hangisinin ya da hangilerinin aynı anda gerçekleştirildiği ana etken olarak baz alınmaktadır. 

Liposuction Tekniği ile Alt Bacak İnceltme

 • Lipo yöntemi ile aşırı kilolu olan hastaların yağları hızlı ve kolayca alınabilmektedir. Bu teknik orta yağlı hastalarda, aşırı yağlı hastalarda kullanılmaktadır. Orta sınıfından daha az yağlı iseniz bir diğer teknik olan Vaser Liposuction tercih edilmektedir.

Vaser Liposuction ile Bacak İnceltme

 • Bu teknik lipo yöntemleri arasında anılmaktadır. Liposuction’un tek başına yeterli olmadığı durumlarda kullanıldığı gibi gerekli olduğunda tek teknik olarak da tercih edilebilmektedir. Dokulardaki yağ gruplarını analiz eder ve sadece gereksiz yağ gruplarını hedef alarak kolayca seçilmesini sağlamaktadır. Böylece sağlıklı, gerekli yağlara dokunulmadan gerekli incelme hedeflenmiş olur. Teknik ile hem iç alt bacak hem de dış alt bacak aynı anda müdahale yapılması ile daha dengeli olarak incelme sağlanabilmektedir. Böylece şekilsiz incelmelerin önüne geçilmektedir.

S.S.S

Alt bacak inceltme kimler için uygundur?

Alt bacak inceltme ameliyatı, alt bacaklarının kalın olmasından şikayet eden kadınlar ve erkekler için uygundur. Yani bu bölgede fazla yağları olanlar bu ameliyat sayesinde kolayca estetik ve istediği incelikte bir bacak yapısına kavuşabilirler.

Alt bacak inceltme ne kadar sürer?

Alt bacak inceltme ameliyatı 1 saat ile 2 sat arasında değişecektir. İnceltme yapılacak bölge ve inceltme oranına göre değişecektir.  Ayrıca ek kombine operasyonlar yapılacaksa ameliyat süreci uzayabilir.

Alt bacak inceltme tehlikeli mi?

Alt bacak inceltme ameliyatı ülkemizde kullanılan yöntemlerle çok güvenli bir operasyondur. Doktorunuz tüm şartlar elverişli olduktan sonra sizi ameliyata alır. Hem doktor hem de hasta açısından konforlu bir ameliyattır.

Alt bacak inceltme başarı oranı nedir?

Alt bacak inceltme başarı oranı yüksektir. Yapılan ameliyatların tamamına yakınında bir operasyonla istediğiniz incelikte ve estetik görünümde bacaklara kavuşabilirsiniz. Daha estetik bir bacağa kavuşmak için ek işlemler de yaptırabilirsiniz.

Alt bacak inceltme ağrılı mı?

Bacak inceltme ameliyatı anesteziyle birlikte yapıldığı için ağrısız ve acısız geçer. Ancak ameliyattan sonra hafif bir ağrı yaşayabilirsiniz. Bu durumda doktorunuzun verdiği ilaç tedavisine uyabilirsiniz. 

Alt bacak inceltme sonrasında iz kalır mı?

Alt bacak inceltme operasyonundan sonra sizi rahatsız edecek bir iz kalmaz. Ameliyat sonrası deri kendini yenilediğinde iz belirginliği hiç görülmeyecek kadar azalacaktır. 

Alt bacak inceltme SGK tarafından karşılanır mı?

Çok az sayıda estetik ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak bacak inceltme ameliyatı SGK tarafından karşılanmayan bir uygulamadır. Devlet hastanesinde ya da özel kurumlarda yaptırdığınız alt bacak inceltme işleminin ücretini ödersiniz.

Alt bacak inceltme özel sigortaya girer mi?

Alt bacak inceltme işleminin özel sigortaya girebilmesi için estetik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Estetik sigortası için bir sigorta şirketiyle görüşebilir ve sigorta kapsamında alt bacak inceltme ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Alt bacak inceltme sonrası işe ne zaman dönerim?

Alt bacak inceltme ameliyatı konforlu bir ameliyattır. Ancak işlem sonrasında dinlenme süresi vardır. Hastalar en az 1 hafta boyunca dinlenmelidir.

Hafif bir işte çalışıyorsanız bu süre yeterlidir. Ancak ağır bir işte çalışıyorsanız ya da gün boyu ayakta çalıştığınız bir işiniz varsa 1 hafta süre doktorunuzun beyanıyla daha uzun olacaktır.

Bacak inceltme ameliyatı sonuçları kişiden kişiye değişir mi?

Bacak inceltme ameliyatının sonuçları kişiden kişiye değişir. Çünkü herkesin bacak bölgesindeki sorunu ve beklentisi farklı olduğundan yapılacak işlem sonucu kişiye göre değişebilir.  İyileşme süreci genelde birbirine yakın olsa da istediğiniz sonuç taleplerinize göre belirlenecektir.

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/330733915_Restoration_of_calf_deformities_in_a_35-year-old_man_following_2_calf_reduction_surgical_procedures

https://www.healthline.com/health/calf-implants

3.4 / 5. 50

9 cevaplar
 1. Nihal
  Nihal says:

  hocam merhaba, baldır inceltme ameliyatı ve karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Ortalama fiyatlar ve randevuya gelebileceğim günleri iletebilir misiniz ? teşekkürler

  Cevapla
 2. Selen
  Selen says:

  Baldır inceltme ameliyatı ile alt bacak inceltme ameliyatı arasındaki farklar nelerdir? Bacaklarımdan memnun değilim ve vücuduma oranla kalın duruyorlar. Ne kadar spor ve diyet yaparsam da bu oran değişmiyor. Ameliyat buna çare olur mu? Eğer daha önce yaptığınız ameliyatların öncesi sonrası fotoğraflarını paylaşmaya izniniz varsa mailime atabilir misiniz?
  Ortalama fiyat alabilir miyim?

  Cevapla
 3. Canan
  Canan says:

  Hocam meraba bende baldırlarımdan memnun degilim. İnceltmek istiyorum.Ortalama fiyatı banada mail atarmısınız rica etsem.

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir