Bacak İnceltme Ameliyatı

5
(1)

Günümüzde ince bacaklara sahip olmak hiç de zorlu bir süreç değildir.

Bacak inceltme ameliyatı konusunda, sıklıkla kadın hastalara uygulama yapılmaktadır. Her ne kadar bu konuda kadın hastalar yoğunlukta olsa da; erkek hastalar için de uygun olan bir uygulama çeşididir.

Bacak inceltme ameliyatı; kilo problemi olan kişilerde başka estetiklerin yanı sıra uygulanan bir işlemdir. Yani genellikle, kişiler sadece bacak kalınlığından şikayetçi olmamaktadır. Bunun yanı sıra, ince göstermek istedikleri başka bölgeleri de olabilir. Bacak ve diğer kısımları ile birlikte operasyona girebilmektedirler.

Bacak inceltme amacı ile; kişilerin normalde yapmaları gereken çok uzun soluklu ve yorucu egzersizler vardır. Ancak kişilerden bazıları bu egzersizleri uyguladığı halde bile; ince bacaklar elde edemeyebilir. Bu nedenle, hem egzersiz yapmaya vakit bulamayan hem de kısa sürede istenilen görüntüye kavuşmak isteyen hastalar için; estetik cerrahlar tarafından bacak inceltme operasyonu uygulanmaktadır.

Bazı hastalarda, anatomik olarak bir bacak diğerine göre daha kalın olabilir. Bu gibi durumlarda da; bacakları birbirine eşitlemek amacı ile bacak inceltme ameliyatı uygulanmaktadır. 

Bacak Kalınlığının Nedenleri Nelerdir?

 • Günümüzde, orantılı vücut hatlarına sahip olmak ve estetik bir görün kazanmak hemen hepimiz için son derece önemlidir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde oluşan orantısız görünümler psikolojik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da olumsuz durumlar teşkil eder. 
 • Bacak kalınlığı kişinin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Etek ya da elbise giymek istemezler ve rahat hareket edemezler.
 • Bacak bölgesindeki istenmeyen kalınlaşmalar diyet süreçlerine sağlıklı şekilde cevap vermez. Bunun yanında, kalınlaşma olan bölgeler spor yapıldıkça daha fazla kalınlaşabilir.
 • Bacak Kalınlığının Nedenleri Nedir, diye soracak olursanız bu durumun iki farklı nedeni olabilir. Bunlar Liöpedem ve Lenfödem olarak adlandırılmaktadır.
 • Bacak bölgelerinden oluşan istenmeyen kalınlaşmalara, Lipödem adı verilir ve bunun nedeni deri altında bulunan yağ dokusunun fazlalığıdır.
 • Lipöedem alışılmışın dışında bir yağlanmadır. Bu durumda şişlik yumuşa olur ve durum genel olarak ergenlik ile görülmeye başlar. Bu rahatsızlık aynı zamanda ailenin diğer bireylerinde de gözlemlenmiş olabilir.
 • Lipödem durumunda, alt ve üst bacak bölgelerinde oluşan kalınlığın yanında kalça bölgesinde de bu duruma bağlı genişleme seyredilir.
 • Lenfödem ise lenf damarlarını bozulması sonucunda, bacak bölgelerinde meydana gelen kalınlaşmaya verilen isimdir. Doğru tedavinin uygulanması için, bacak kalınlaşmasının nedenlerinin doğru tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu noktada doğru kararın verilmesi için alanında uzman ve deneyimli hekimlere başvurmak son derece önemlidir.

Bacak İnceltme Ameliyatı Nedir?

Bacak inceltme ameliyatı nedir sorusuna baktığımızda; bu işlemin genellikle fazla kiloları olan kişiler tarafından talep edilmektedir. Ancak bazı kişilerde, bacakların normalden kalın olduğunu; basen bölgesinde yağlanma olduğunu da gözlemleriz.

Her ne nedenle olursa olsun; bacak inceltme ameliyatları, bacağın ince gözükmesi istenilen kısımlarından yağ dokusunun alınması şeklinde gerçekleşmektedir. 

Bacak inceltme ameliyatı, özellikle diz kapağının altında kalan kısma odaklanmaktadır. Diz kapağı altındaki kısım kas doku veya yağ doku yüzünden kalın görünüyor olabilir. Burada hangi dokunun daha ağır bastığını hekiminiz muayene sırasında karar vermektedir. Buna karar verdikten sonra, hangi dokunun düzenlenmesi gerektiği hakkında karar verilmektedir. 

Bacak kalınlığı, yağ dokudan kaynaklanıyorsa; bu bölgede bulunan yağ doku alınarak ve gerektiği miktarda az bir miktar yağ bırakarak bacaklar daha ince bir görünüme kavuşturulur.

Bacak kalınlığının nedeni, kas dokudan kaynaklanıyorsa; cerrahi müdahale ile kasların inceltilmesi de bu tür hastalara uygulanan bir işlemdir. Ancak bu durum ile diğerine göre çok daha az karşılaşılmaktadır.

Bacak kalınlığında doğru tanı, lipödem ve lenfödem ayrımları; kas dokudan mı kaynaklanıyor yoksa vücut yağlı mı bunların hekim tarafından iyi bir muayene sürecinden geçmesi ve gerekli tüm tetkikler yapılması gerekmektedir. Ancak tetkiklerden ve tanı konulduktan sonra, ameliyat planının şekillenmesi daha doğrudur.

 

Bacak İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bacak incelme ameliyatı nasıl yapılır konusunda merakı olan hastaların öncelikle bu ameliyatın da diğer pek çok operasyonda olduğu gibi yağ alma dediğimiz liposuction ile gerçekleştirildiğini bilmelidir. Bu işlem, oldukça kısa sürer ve son derece ağrısız bir işlemdir.

 • Kişilere işlemin sürecine yönelik olarak; sedasyon anestezisi veya genel anestezi uygulandıktan sonra, hekim işleme başlamaktadır. 
 • Anestezi türüne karar verildikten sonra; kişinin bacağında şikayetçi olduğu bölgeden yağ alınarak istenilen görüntü elde edilir. 
 • Daha sonra, uyandırma işlemleri ve ameliyat sonrası bakım için servise çıkarılır.
 • Genellikle kısa süren bacak inceltme operasyonları sonrasında, kişi aynı gün veya ertesi gün hastaneden çıkabilir. Burada hastanın iyileşme sürecinde hızlı onarım yapan bir dokuya sahip olup olmamaya göre değişmektedir.

Bacak İnceltme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Bacak inceltme ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmeli diye baktığımızda ilk olarak kişilerin anestezi almaları ve operasyon geçirmeleri nedeni ile mutlaka bir gün de olsa dinlenmeleri, hem beden hem mental sağlıkları için önerilmektedir.

 • Toparlanma Süreci

Yeni vücut şekline adapte olunması zaman alacaktır ve zamanla doku toparlandıkça yaklaşık 1 veya vücut yapınıza göre; en geç 2 ayda bacak dokunuz kendini toparlayacaktır.

 • İşlem Sonrası Ağrı

Yağ aldırma ameliyatlarında, yağın alındığı dokularda ağrı görülmesi normaldir. Bu ağrıların çok güçlü olmaması, işlem sonrası dönemi de zora koşmayan bir durumdur. Basit ağrı kesiciler sayesinde; kişiler bu ağrılar ile kolayca baş edebilirler.

 • Baş Dönmesi

Yağ aldırma işlemi uygulanmış olan birçok hasta, işlem sonrasında baş dönmeleri yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Bu dönemde baş dönmesi herkes tarafından kesin olarak görülmese de; genellikle pek çok insan ameliyat sonrası dönemde ilk hafta baş dönmeleri yaşar. Bu durum, son derece normal bir durumdur ve herhangi bir endişeye gerek yoktur.

Kişiler bu dönemde, ıhlamur ve ada çayı gibi sinirleri yatıştırıcı etkileri bulunan bitki çayları tüketebilir. Bu sayede, stres ve baş ağrıları; baş dönmeleri ile daha kolay bir şekilde baş edilmektedir. 

Bu süreç sonrasında, kişilerin anormal herhangi bir şikayeti için mutlaka bir hekime başvurmaları gerekmektedir. 

Ameliyat sonrası dönemde, ne kadar sürede iyileşeceğiniz ve iş hayatınıza ne zaman döneceğiniz vücudunuzun iyileşme hızına göre hekim tarafından karar verilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda ve bu süreç içerisinde olan her bireyin, her zaman hekiminden  bilgi talebinde bulunması en doğru karar olacaktır. 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı