Bacak İnceltme Ameliyatı Fiyatları 2022
4.6
(8)

Günümüzde ince bacaklara sahip olmak hiç de zorlu bir süreç değildir.

Bacak inceltme ameliyatı konusunda, sıklıkla kadın hastalara uygulama yapılmaktadır. Her ne kadar bu konuda kadın hastalar yoğunlukta olsa da; erkek hastalar için de uygun olan bir uygulama çeşididir.

Bacak inceltme ameliyatı; kilo problemi olan kişilerde başka estetiklerin yanı sıra uygulanan bir işlemdir. Yani genellikle, kişiler sadece bacak kalınlığından şikayetçi olmamaktadır.

Bunun yanı sıra, ince göstermek istedikleri başka bölgeleri de olabilir. Bacak ve diğer kısımları ile birlikte operasyona girebilmektedirler.

Bacak inceltme amacı ile; kişilerin normalde yapmaları gereken çok uzun soluklu ve yorucu egzersizler vardır. Ancak kişilerden bazıları bu egzersizleri uyguladığı halde bile; ince bacaklar elde edemeyebilir.

Bu nedenle, hem egzersiz yapmaya vakit bulamayan hem de kısa sürede istenilen görüntüye kavuşmak isteyen hastalar için; estetik cerrahlar tarafından bacak inceltme operasyonu uygulanmaktadır.

Bazı hastalarda, anatomik olarak bir bacak diğerine göre daha kalın olabilir. Bu gibi durumlarda da; bacakları birbirine eşitlemek amacı ile bacak inceltme ameliyatı uygulanmaktadır. 

Bacak Kalınlığının Nedenleri Nelerdir?

 • Günümüzde, orantılı vücut hatlarına sahip olmak ve estetik bir görün kazanmak hemen hepimiz için son derece önemlidir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde oluşan orantısız görünümler psikolojik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da olumsuz durumlar teşkil eder. 
 • Bacak kalınlığı kişinin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Etek ya da elbise giymek istemezler ve rahat hareket edemezler.
 • Bacak bölgesindeki istenmeyen kalınlaşmalar diyet süreçlerine sağlıklı şekilde cevap vermez. Bunun yanında, kalınlaşma olan bölgeler spor yapıldıkça daha fazla kalınlaşabilir.
 • Bacak Kalınlığının Nedenleri Nedir, diye soracak olursanız bu durumun iki farklı nedeni olabilir. Bunlar Liöpedem ve Lenfödem olarak adlandırılmaktadır.
 • Bacak bölgelerinden oluşan istenmeyen kalınlaşmalara, Lipödem adı verilir ve bunun nedeni deri altında bulunan yağ dokusunun fazlalığıdır.
 • Lipöedem alışılmışın dışında bir yağlanmadır. Bu durumda şişlik yumuşa olur ve durum genel olarak ergenlik ile görülmeye başlar. Bu rahatsızlık aynı zamanda ailenin diğer bireylerinde de gözlemlenmiş olabilir.
 • Lipödem durumunda, alt ve üst bacak bölgelerinde oluşan kalınlığın yanında kalça bölgesinde de bu duruma bağlı genişleme seyredilir.
 • Lenfödem ise lenf damarlarını bozulması sonucunda, bacak bölgelerinde meydana gelen kalınlaşmaya verilen isimdir. Doğru tedavinin uygulanması için, bacak kalınlaşmasının nedenlerinin doğru tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu noktada doğru kararın verilmesi için alanında uzman ve deneyimli hekimlere başvurmak son derece önemlidir.

Bacak İnceltme Egzersizleri İşe Yarar mı?

İnternette dolaşan pek çok bacak inceltme egzersizi vardır. Ancak hiç biri kalın – kilolu – aşırı yağlı bacakları inceltemez. Bu egzersiz programları normal bacak boyutlarına sahipken düzenli olarak yapıldığı durumlarda bacak kalınlaşma problemlerinin engellenmesine destek olabilir.

Ancak diyet yapmadan, sağlıklı beslenmeden, düzenli ve yeterli spor yapmadan kalın bacakların incelmesi oldukça zordur.

Oldukça meşakkatli; diyet, spor, egzersizler uzun dönemler boyunca yapıldığı takdirde gözle görülür etkiler oluşturabilirler. Eğer bacaklarınızdaki yağ oranı fazla ise bacaklarınızın gözle görülür derecede incelmesi mümkün değildir.

Bacak inceltme egzersizleri tıpkı diğer fiziksel aktivitelerde olduğu gibi kas oluşturma odaklı çalışır. Özetle egzersiz yapmak yağları belirli oranlarda azaltabilir ancak bir yandan da kas grubu oluştururlar. Bu nedenle gözle görülür yeterli derecede incelme sağlanamaz.

Bacaklar dahil tüm vücutta fazla yağlar var ise tüm vücudu ve vücudun her bölgesini çalıştırabilecek, zayıflatabilecek, uzun soluklu ve düzenli bir fiziksel aktiviteye ek olarak diyetisyen kontrolünde diyetler yapılmalıdır.

Bunun dışında kalın bacakların gözle görülür ve kalıcı olabilecek en etkili incelme etkisi sadece estetik uygulamalarla yapılabilmektedir.

Bacak inceltme ameliyatları, bacak liposuction uygulamaları bunlara birer örnek olabilir. Bu tür egzersizleri denemeden önce alanında uzman bireylere danışmanızı öneririz. 

Bacak İnceltme Ameliyatı Nedir?

Bacak inceltme ameliyatı nedir sorusuna baktığımızda; bu işlemin genellikle fazla kiloları olan kişiler tarafından talep edilmektedir. Ancak bazı kişilerde, bacakların normalden kalın olduğunu; basen bölgesinde yağlanma olduğunu da gözlemleriz.

Her ne nedenle olursa olsun; bacak inceltme ameliyatları, bacağın ince gözükmesi istenilen kısımlarından yağ dokusunun alınması şeklinde gerçekleşmektedir. 

Bacak inceltme ameliyatı, özellikle diz kapağının altında kalan kısma odaklanmaktadır. Diz kapağı altındaki kısım kas doku veya yağ doku yüzünden kalın görünüyor olabilir.

Burada hangi dokunun daha ağır bastığını hekiminiz muayene sırasında karar vermektedir. Buna karar verdikten sonra, hangi dokunun düzenlenmesi gerektiği hakkında karar verilmektedir. 

Bacak kalınlığı, yağ dokudan kaynaklanıyorsa; bu bölgede bulunan yağ doku alınarak ve gerektiği miktarda az bir miktar yağ bırakarak bacaklar daha ince bir görünüme kavuşturulur.

Bacak kalınlığının nedeni, kas dokudan kaynaklanıyorsa; cerrahi müdahale ile kasların inceltilmesi de bu tür hastalara uygulanan bir işlemdir. Ancak bu durum ile diğerine göre çok daha az karşılaşılmaktadır.

Bacak kalınlığında doğru tanı, lipödem ve lenfödem ayrımları; kas dokudan mı kaynaklanıyor yoksa vücut yağlı mı bunların hekim tarafından iyi bir muayene sürecinden geçmesi ve gerekli tüm tetkikler yapılması gerekmektedir. Ancak tetkiklerden ve tanı konulduktan sonra, ameliyat planının şekillenmesi daha doğrudur.

Bacak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacak incelme estetiği nasıl yapılır konusunda merakı olan hastaların öncelikle bu ameliyatın da diğer pek çok operasyonda olduğu gibi yağ alma dediğimiz liposuction ile gerçekleştirildiğini bilmelidir. Bu işlem, oldukça kısa sürer ve son derece ağrısız bir işlemdir.

 • Kişilere işlemin sürecine yönelik olarak; sedasyon anestezisi veya genel anestezi uygulandıktan sonra, hekim işleme başlamaktadır. 
 • Anestezi türüne karar verildikten sonra; kişinin bacağında şikayetçi olduğu bölgeden yağ alınarak istenilen görüntü elde edilir. 
 • Daha sonra, uyandırma işlemleri ve ameliyat sonrası bakım için servise çıkarılır.
 • Genellikle kısa süren bacak inceltme operasyonları sonrasında, kişi aynı gün veya ertesi gün hastaneden çıkabilir. Burada hastanın iyileşme sürecinde hızlı onarım yapan bir dokuya sahip olup olmamaya göre değişmektedir.

Bacak İnceltme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Bacak inceltme ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmeli diye baktığımızda ilk olarak kişilerin anestezi almaları ve operasyon geçirmeleri nedeni ile mutlaka bir gün de olsa dinlenmeleri, hem beden hem mental sağlıkları için önerilmektedir.

 • Toparlanma Süreci

Yeni vücut şekline adapte olunması zaman alacaktır ve zamanla doku toparlandıkça yaklaşık 1 veya vücut yapınıza göre; en geç 2 ayda bacak dokunuz kendini toparlayacaktır.

 • İşlem Sonrası Ağrı

Yağ aldırma ameliyatlarında, yağın alındığı dokularda ağrı görülmesi normaldir. Bu ağrıların çok güçlü olmaması, işlem sonrası dönemi de zora koşmayan bir durumdur. Basit ağrı kesiciler sayesinde; kişiler bu ağrılar ile kolayca baş edebilirler.

 • Baş Dönmesi

Yağ aldırma işlemi uygulanmış olan birçok hasta, işlem sonrasında baş dönmeleri yaşadıklarını dile getirmişlerdir.

Bu dönemde baş dönmesi herkes tarafından kesin olarak görülmese de; genellikle pek çok insan ameliyat sonrası dönemde ilk hafta baş dönmeleri yaşar. Bu durum, son derece normal bir durumdur ve herhangi bir endişeye gerek yoktur.

Kişiler bu dönemde, ıhlamur ve ada çayı gibi sinirleri yatıştırıcı etkileri bulunan bitki çayları tüketebilir. Bu sayede, stres ve baş ağrıları; baş dönmeleri ile daha kolay bir şekilde baş edilmektedir. 

Bu süreç sonrasında, kişilerin anormal herhangi bir şikayeti için mutlaka bir hekime başvurmaları gerekmektedir. 

Ameliyat sonrası dönemde, ne kadar sürede iyileşeceğiniz ve iş hayatınıza ne zaman döneceğiniz vücudunuzun iyileşme hızına göre hekim tarafından karar verilmesi gereken bir durumdur.

Bu durumda ve bu süreç içerisinde olan her bireyin, her zaman hekiminden  bilgi talebinde bulunması en doğru karar olacaktır. 

Bacak İnceltme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat tamamlandıktan sonra doktorun istemesi üzerine bir gün denetim altında tutulabilir. Bacak inceltme ameliyatı sonrası iyileşme süreci boyunca; aynı şekilde bir süre hekim gözetiminde tutulmaktadır. 

En çok da üst bacak baldır bölgesi üzerinde inceltme ameliyatı yapılmışsa bu süreçte oranın temiz tutulması titizlikle önerilir. Ameliyatın ardından bacağa uygun bir şekilde korse takılması önerilmektedir. 

Ayrıca korsenin en büyük faydası da bölgenin kolay bir şekilde şekil almasını sağlamaktadır. Bu konuda sizler de kendinize uygun çorap korse veyahut sizi sıkmayacak bir şekilde tayt korse kullanabilirsiniz. 

Bacak inceltme ameliyatı sonrası ilk birkaç gün içerisinde kesinlikle ağır aktivitelerin yapılmaması önerilmektedir ki oranın daha hassas olduğunu unutmamalıyız.

İyileşme süresinde ise; hafif ve hekim gözetiminde spor yapılarak, düzenli bir beslenme yapmaya da dikkat edilmelidir. 

Ayrıca eğer söz konusu bacak inceltme ameliyatı uygulayacak hasta sigara kullanıyorsa ameliyattan önce de 10 gün kullanmaması faydalı olacaktır. Bunun da dışında; ameliyattan sonra da bir süre iyileşme süresince sigaranın kullanılmaması faydalı olacaktır. 

Bunun en somut örneği ise; bilindiği üzere sigara kullanılması içerdiği maddeler sebebiyle hücre yenilenmesini geciktirmektedir. Bu da ameliyat sonrası iyileşme sürecinin gecikmesine sebep vermektedir. 

Ayrıca ameliyat sonrası oluşacak ağrılar için de korkmanıza gerek yoktur. Bu süreç içerisinde hekiminizin sizlere vereceği antibiyotik ve ağrı kesiciler sayesinde de bunun önüne geçilmektedir.

Hekiminizin dışında özellikle de ağır ilaçlar tüketmemenizi öneriyoruz ki istenmeyen yan etkiler ile de karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer konu da iyileşme süresi boyunca ameliyattan izlerin kalıp kalmayacağıdır. Genellikle kendiliğinden eriyen dikişlerin atıldığı bu durumda; 3 ay boyunca da kesi yeri hafif kızarıklık olarak gözle görülebilir biçimde olabilir. 

Bu da sonrasında solmaya başlama evresini getirir ki. 9 ay gibi bir süreç içerisinde artık ten rengine karışmış bir yara izi ile karşı karşıya kalacaksınız.

Son olarak bacak inceltme ameliyatı sonrası iyileşme süreci boyunca da ilave edilen destek ve tedavi aracılığıyla; hem iz kalması hem de daha kaliteli bir yaşam sürülmesi adına sizlere yardımcı olunmaktadır.

Bacak İnceltme Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Estetik artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Güzel görünmek herkesin hayalidir. Bunun içinde vücudumuzda hoşumuza gitmeyen bölümlerin değişmesi için bazen egzersizler ve sporlar yeterli olmaz. Burada da devreye estetik ameliyatları girer.

Bunlardan bir tanesi olan bacak inceltme ameliyatı fiyatları belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur. İşte onlardan bazıları.

Ameliyat Tekniğine Göre Fiyat Değişebilir

Bacak inceltme operasyonlarının yapılış tekniği fiyatlandırma konusunda değişikliklere sebep olmaktadır. Bilindiği üzere liposuction, bacak protezi operasyonu ve yağ enjeksiyonu gibi yöntemler ameliyat teknikleri arasındadır.

Bu tekniklerin ayrı ayrı kullanımlarına göre fiyatlandırması olacaktır. Veya hepsinin aynı anda gerçekleştirilmesi gerekirse yine farklı bir fiyat cetveli ortaya çıkacaktır.

Lakin genel kanı bacak inceltme ameliyatı fiyatlarının silikon ile büyütmeye göre daha avantajlı olduğu yönündedir. Bu sebeple net bir fiyat belirlemek sizleri yanıltmaktan başka bir olmayacaktır.

Ameliyatın Gerçekleşeceği Hastaneye Göre Fiyat Değişebilir

Ameliyatın gerçekleşeceği hastane de burada fiyatın belirlenmesinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle hastanenin imkanları ve nitelikleri fiyat bazında değişimleri meydana getirecektir. Genel anlamda uyguladığı fiyat politikası da yine ameliyat ücretinin belirlenmesinde etkili olacaktır.

Hastanenin fiyat değişimleri arasında gösterilebilecek sebeplerden en önemlisi doktor kadrolarıdır. Bu alanda uzmanlaşmış ve isimleri marka olmuş hekimlere sahip hastaneler daima yukarı bantta bir fiyat cetveli belirleyecektir.

Yine hastanenin sahip olduğu kadro ve ekipman gibi konularda fiyat belirlenmesinde bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.

S.S.S

Bacak inceltme ameliyatı kimler için uygundur?

Bacak kalınlığından şikayetçi olan herkes bacak inceltme ameliyatı yaptırabilir. Ayrıca kilo sorunu olan kişilerde de mutlaka tercih edilmesi gereken bir uygulamadır. Bacağını olduğundan ince göstermek isteyen herkes bu işlemi yaptırabilir. Ayrıca bacak kısmıyla birlikte diğer kısımları da inceltmeye yönelik ameliyat yaptırabilirsiniz. Anatomik olarak bir bacağı diğerinden kalın olanlar ya da egzersiz yapmasına rağmen bacak kalınlığından kurtulamayan kişiler yaptırabilir.

Bacak inceltme ameliyatı ne kadar sürer?

Bacak inceltme ameliyatı 2-3 saat sürede tamamlanana bir operasyondur. Yapılacak inceltme oranı ve inceltme bölgesinin büyüklüğü ameliyat süresini uzatabilir. Ayrıca hastalar ek işlemler isterse bacak inceltme ameliyatının süresi de uzayabilir.

Bacak inceltme ameliyatı tehlikeli mi?

Bacak inceltme ameliyatı gelişmiş teknikler uygulanarak yapılan bir ameliyattır. Doktorunuz tüm tetkikleri yapar ve hastanın her açıdan ameliyatı yapmaya uygun olduğuna karar verdikten sonra operasyonu başlatır. Bu yüzden bacak inceltme ameliyatı güvenli bir ameliyattır.

Bacak inceltme ameliyatında ağrı hissedilir mi?

Bacak inceltme ameliyatı da diğer estetik operasyonlar gibi anestezi altında yapılır. Bu yüzden ameliyatı sırasında bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Ancak anestezi etkisi geçmeye başlayınca ağrı yaşanabilir. Ağrının etkisini azaltmak için doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Bacak inceltme ameliyatını SGK karşılar mı?

Bacak inceltme ameliyatı özel isteğe bağlı bir operasyon olduğu için SGK tarafından karşılanmaz. Bu yüzden hasta ister devlette ister özel klinikte olsun bacak inceltme ameliyatının parasını ödemek zorunda kalır.

Bacak inceltme ameliyatı özel sigorta kapsamına girer mi?

Estetik ameliyatlar için özel estetik sigortası yapılması gerekiyor. Aksi halde özel sağlık sigortaları bacak inceltme ameliyatını ödemez. Bunun için özel olarak oluşturulmuş bir sigorta yaptırmanız gerekiyor.

Bacak inceltme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Bacak inceltme ameliyatından sonra iz kalma olasılığı çok düşüktür. Gelişmiş teknikler kullanıldığı için iz kalmadan ameliyat tamamlanabilir. İz kalması durumunda çok küçük olacaktır. İsteğe bağlı estetik ameliyatla kalan izden kurtulabilirsiniz.

Bacak inceltme ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürer?

Bacak inceltme ameliyatından sonra genelde hasta bir gün hastanede kontrol altında tutulur. Ameliyattan sonra bölgeye temiz baktığınız sürece 4-5 gün içinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Morluklar ve ödem 10-15 gün sonunda tamamen geçecektir. Bu konuda bir soru işaretiniz varsa doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Bacak inceltme ameliyatı kalıcı mı?

Bacaklarınızı inceltmek için bir ameliyat yaptırdığınızda ameliyattan sonra dikkat etmezseniz yine kalınlaşabilir. Yağ birikimi olursa bacaklarınızın boyutu artar. Bu durumda beslenme ve egzersize dikkat eden hastalarda bacak inceltmenin kalıcılığı uzun olur.

Bacak inceltme ameliyatı sonrası ne kadar sürede taburcu olurum?

Bacak inceltme ameliyatından sonra genelde doktor hastaları 1 gün hastanede tutar. Daha sonra hastanın durumuna göre taburcu edilir. Ameliyattan sonra da sürekli kontroller yapılır.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4728900/

https://www.verywellhealth.com/inner-thigh-lift-surgery-2709901

4.6 / 5. 8

4 cevaplar
 1. Jale
  Jale says:

  Selam doktor bey, bacak inceltme ameliyatı olmak istiyorum sol bacağımda platin var. bu ameliyat için engel midir? bilgi verir misiniz?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] açısından özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Tüm kadınların hayalini süsleyen ince, uzun bacaklara sahip olmak, gerek genetik faktörler gerek kilo problemleri nedeniyle mümkün […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir