Çarpık Bacak Estetiği
3.8
(6)

İnce ve Çarpık Bacak Estetiği adından da anlaşılabileceği gibi çarpık ve ince bacakların estetik bir görünüme kavuşturulması prensibine dayanır. Kadın ve erkeklerde baldır ve bacak oranları vücudun genel algısında oldukça önemli bir yere sahiptir.

İş hayatına ve özel hayatlarında bölgeyi açık bıracak kıyafetlerin giyilmesi kadın için bu operasyonları kaçınılmaz kılar. Yazlık ve mini kıyafetlerin giyilmesi bu orantısızlık durumunda mümkün olmamaktadır.

Bacak ameliyatı ince ve çarpık bacak estetiği

Günümüzde bacak bölgesinde incelik ve eğrilik kadınlarda ve erkeklerde çok büyük önem arz etmektedir. Kadınlar normal ve şekilli bacaklara sahip olmak isterken erkekler kaslı bir bacak görüntüsü arzu ederler.

Bu estetiğe yönelik girişimler ilk kez 1970li yıllarda vücut geliştiren sporcularda görülmüştür. Sonuçların olumlu olmasının ardından operasyonlar geliştirilerek kullanılan malzemelerin kalitesi artırılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Kadın ve erkeklerde baldır ve bacak oranları vücudun genel algısında oldukça önemli bir yere sahiptir. İş ve özel hayatlarında bölgeyi açık bıracak kıyafetlerin giyilmesi kadın için bu operasyonları kaçınılmaz kılar.

Yazlık ve mini kıyafetlerin giyilmesi bu orantısızlık durumunda mümkün olmamaktadır. Pantolon dahi giyen hastalar eğrilikleri gizleyemeyebilirler.

Birçok kadının bacak şekilsizliklerindeki nedenler; genetik bozukluklar, çocuk yaşta uygun spor aktivitelerine başlayamamak ve kötü beslenme gibi durumlardan kaynaklanır. Erkekler de bacak estetiği için kadınlar kadar başvurmaktadır.

“Polio çocuk felci” ve “club foot” gibi problemler için de estetik amaçlı yapılmayan işlemler uygulanmaktadır.

Bacak estetiği için uygun olanlar kimlerdir?

Bu operasyondan önce doktorla iletişim kurulması gerekir. Ameliyat plastik estetik cerrahları tarafından gerçekleştirilir. Cerrahın ayrıntılı bir muayene yapması gerekir.

İşlemin neden yapılacağı önemlidir. Çocuk felcinden mi kaynaklıdır? Yoksa dizlerde biriken yağlanma bacak harmonisini mi bozmaktadır?

İki bacağın ayrı şekilde ölçümleri yapılarak gerekli normlarla kıyaslama yapıldıktan sonra simetri gözden geçirilir. Yapılan belirlemeler sonucu uygun işleme karar verilir.

İmplantla büyütme uygulaması yapılacaksa alınan ölçülere göre protez boyutları belirlenir. Eğer yağ transferi yapılacaksa uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Sigara ve kullanılan ilaçlar doktorunuza danışılarak mutlaka bırakılmalıdır.

İşlem detayları nelerdir?

1.İmplant ile çarpık bacak ve ince bacak düzeltme operasyonu

 • Silikon doku yumuşaklığında protezler kullanılır.
 • İhtiyaç büyüklüğüne göre konulur
 • Lokal ve sedasyon anestezisi uygulanır
 • Diz arkasındaki doğal kıvrımdan kasların üstüne yerleştirilir.
 • 1-1.5 saat arasında sürer
 • Aynı gün taburcu olunur. 1 hafta sonra işbaşı yapılır
 • 15 gün boyunca özel kompresyon çorabı giyilmesi tavsiye edilir.
 • Bacak kaslarını gevşek tutmak için 10 gün topuklu pabuç-terlik önerilir.
 • 6-8 hafta aktif egzersiz yapılamaz. 3.aydan sonra koşu sporu yapılır.

2. Yağ transferi ile çarpık ve ince bacak düzeltme operasyonu

 • Yağ transferini tercih eden hastalar için uygulan bir işlemdir
 • Bel, karın, diz içindeki yağlar transfer edilerek yapılan işlemdir
 • Küçük şekillendirmelerde de istenilen sonuçlar elde edilir
 • 1.5-2 saat arasında sürer, genel ya da destekli lokal anestezi ile yapılır
 • Hasta aynı gün taburcu edilir. 1 hafta sonra işbaşı yapar.
 • 15 gün kompresyon çorabı giyilmesi önerilir.
 • Bacak kaslarını gevşek tutmak için 10 gün topuklu pabuç-terlik önerilir.
 • 6-8 hafta aktif egzersiz yasaklanır. 3.aydan sonra koşu sporu yapılabilir.

3.Liposculpture ve yağ transferi ile denge prosedürü

 • Bacak ve diz bölgesinde biriken orantısız fazla yağ dokuları çıkarılarak, ihtiyaç duyulan zayıf bölgelere verilir.
 • En çok diz içinden alıp, kaslı görünümü yumuşatmak için kas kenarlarına veya içeri çarpık baçağı düzeltmek için diz içinden alınıp diz dışı doldurulur.

4.Kalın bacak inceltilmesi

 • Aşırı belirgin kas cerrahi olarak inceltilir. Kasın diğer adı gastrokinemus kas olarak bilinir.

Çarpık Bacak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 2 ay boyunca fitnes, yüzme gibi sporlar yapılmamalıdır.
 • Cerrahi müdahale sonrası beslenmenize dikkat etmeli, sebze odaklı beslenmeye yönelmeli ve yeterli C vitamini barındıran besinleri tüketmeniz tavsiye edilir.
 • 3 hafta boyunca hafif beslenme tarzına yönelmelisiniz. Et türleri tüketmenizde sakınca yoktur ancak et ağırlıklı beslenerek diğer gıda türlerini aksatmamalısınız.
 • İlk 3 gün cinsel ilişkilerden, ani kasılmalardan, hızlı – ani hareketlerden uzak durmalısınız.
 • Ameliyattan iki gün sonra duş alabilirsiniz.
 • İlk hafta araba gibi araçlar kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • İlk bir hafta yan yatma pozisyonu ile uyumayı tercih etmelisiniz.

Çarpık Bacak Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar ?

Çarpık bacak ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

En Sık Sorulan Sorular

Çarpık Bacak için Hangi Doktora Gidilir?

Estetik uzmanları olarak nitelendirilen alanında uzman estetisyenler tarafından cerrahi ameliyat odalarında gerçekleştirilir.

Çarpık Bacak Nedir?

Genetik – doğuştan – kalıtsal olarak ortaya çıkan bacak şekil bozukluğu olarak nitelendirilir. Bacak kısımlarında normalden daha fazla yağ birikmesi ve bu yağlardan kurtulamama durumlarında çarpık bacak görüntüsü daha da fazla ilerleyebilmektedir. Çarpık bacak zaman zaman kemik eğriliği sebeplerinden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Ayak bilekleri ve baldır bölgelerinin normalden daha fazla kalın olması, daha yağlı olması çarpık bacak görüntüsüne yani şekil bozukluklarına sebebiyet verebilmektedir. Bunların tamamı çarpık bacak sendromu kategorisine giriyor ve çarpık bacak görüntüsünün sebebi belirlenerek ameliyatlı – ameliyatsız tedavi edilebilir.

Çarpık Bacak Görüntüsünün Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Yüksek olasılıkla genetik yani doğuştan gelen bir görüntü bozukluğudur. D vitamininin yetersiz tüketilmesine bağlı olarak gelişen kemik eğriliklerinden kaynaklanan çarpık bacak bozukluğu da gelişebilmektedir. Dengesiz, sağlıksız, düzensiz beslenmeden kaynaklı bazı bölgelere aşırı yüklenen yağ birikimi nedeni ile de az olasılıklarla çarpık bacak görünümü meydana gelebilir. Aynı zamanda nadiren görülen kas – kemik hastalıkları da bu görüntünün olası nedenlerinden biri olabilmektedir.

Çarpık Bacak Estetiği Nedir?

Alt bacaklardaki görüntü kirliliğidir. Alt bacakların iç ya da dış kısımlara doğru dönül olma durumu olarak da denilebilir. Bu tür sorunlar ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi yöntemleri ile düzeltilebilmektedir. Çarpık Bacak Estetiği ameliyatı silikonlu veya yağ enjeksiyonlu olarak gerçekleştirilirken ameliyatsız gerçekleştirilecek estetikler liposuction gibi yöntemlerle de düzeltilebilmektedir.

Ameliyat Çeşitleri, Teknikleri ve Yöntemleri Nelerdir?

En sık kullanılan iki farklı ameliyat tekniği vardır. Aşağıda daha detaylı anlatılan bu teknikler silikonlu, yağ transferli teknikleri kapsamaktadır. Başarı yüzdeleri ise oldukça ileri seviyededir.

Kimler Çarpık Bacak Estetiği Yaptırabilir?

18 yaşını doldurmuş her birey bu estetiği yaptırmakta özgür kılınmıştır. X bacak ameliyatına uygun olup olmadığınız ise genel sağlık koşullarınızla x bacak analiz – teşhisleriniz uzman doktorca belirlendikten sonra yanıtlanabilir. Örneğin yağ enjeksiyonu ile ameliyat yapılması gerekiyorsa çok zayıf bireylere bu ameliyat uygun görülmez. Bunun en belirgin nedeni ise vücudun başka kısımlarından az miktarda da olsa yağ alınması gerekliliğindendir.

Silikon Protez Çarpık Bacak Cerrahisi Nedir?

Kişinin teşhis ve tedavi aşamaları belirlendikten sonra x bacak sendromunun önlenmesini sağlayacak çeşitli büyüklüklerde silikon protezler geliştirilir. Çubuk şekilli olan bu materyaller hastanın bacak boyu ve gerekli ölçülere göre hastadan hastaya farklılıklar arz edebilir. Birden fazla sayıda protezler belirlenerek elde edildikten sonra hastaya genel anestezi adımları tatbik edilerek ameliyata başlanır. Ameliyat en az 60 en fazla 90 dakika sürmektedir. Kararı verilen protezler hastanın bacak arkasından küçük bir kesik atılarak şekil verilmesi sağlanır ve yerleştirilir. İşlem bununla sınırlı olup genelde aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu edilir. Bu işlem tekrarlanmaz. Tek seferlik bir ameliyattır ve çözüm sağlar.

Yağ Enjeksiyonlu Çarpık Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bel – karın alanlarında fazla olan yağlar alınarak genelde tek seansta ilgili bacak bölgesine enjekte edilmesini ifade edilen ilk yönteme göre daha fazla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bir seans yetmekle beraber zamanla oluşabilecek yağ kayıpları nedeni ile iki seans yapılması önerilmektedir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/bowlegs

3.8 / 5. 6

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir