Bayanlar İçin Vücut Şekillendirme Estetiği
5
(1)

Bayanlar için vücut şekillendirme estetiği konusunda, bölgelere uygulanan işlemlerin genel anlamda neyi kapsadığını belirtmek gerekmektedir. Bu işlemlerin temeli, aynı uygulamaya dayanmaktadır. 

Yağ transferi olarak adlandırılan bu temel işlemde, kişinin kendi vücudundaki yağ dokusu yeterli geldiği takdirde dışarıdan başka ek bir maddeye gerek duyulmadan; hem bölgesel incelme hem de istenilen bölgenin şekillendirilmesini kapsayan bir işlem uygulanmaktadır.

Yağ transferi işlemi, için yeterli yağ miktarı kişinin vücudundan elde edilemiyorsa; bu durumda implantlar kullanılır ve kişinin istediği görüntü, yine de elde edilir. Ancak en sağlıklısı ve son dönemlerde pek çok estetik cerrah tarafından uygun görülen, yağ transferi işlemidir.

 • Bayanlar İçin Kalça Şekillendirme ameliyatı 

Bayanlar için kalça şekillendirme ameliyatı, sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Bu operasyonda sıklıkla Brazilya poposu dediğimiz; ince bel ve dolgun, daha dik duran bir popo elde edilir. 

Yağ alma işlemi, bel bölgesinden ve karın bölgesinden uygulanır. Daha sonra kalçaya bu dokuların eklemesi yapılır ve kişinin bel veya göbek bölgesinin daha ince, kalçasının daha belirgin olduğu bir görüntü elde edilir.

 • Bayanlar İçin Karın Şekillendirme Ameliyatı 

Bayanlar için karın şekillendirme ameliyatı, genellikle uzun süre spor ile uğraşmasına rağmen belirgin çizgiler elde edemeyenlere uygulanan bir işlemdir. Ancak yalnızca düz bir karında uygulanabilmektedir. 

Yağ dokusu yoğun olan göbeklerde ise; istenilen görüntü elde edilememektedir. Bu nedenle ek yöntemlere başvurulması ve karnın daha da küçülmesi için işlemler uygulandıktan sonra, karın kası estetiği ele alınabilir.

Karın kası estetiği için liposuction ve yağ ekleme uygulaması yapılmaktadır. Çizgilerin belirgin olması gereken yerlerden yağ alınıp; bombeli gözükmesi gereken yerlere eklenir. 

Herhangi bir deri sarkması durumunda, deri de toparlanır ve gerekli görülürse; göbek deliğinin yeri de değiştirilebilir. 

 • Bayanlar İçin Göğüs Şekillendirme Ameliyatı 

Bayanlar için göğüs şekillendirme ameliyatı, kişilerin vücut tiplerine ve isteklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

En sık uygulama, herhangi bir nedenle zaman içerisinde meme sarkması oluşmuş kişilerde göğüs toparlama işlemidir. Bu işleme ek olarak; göğüs büyütme veya küçültme işlemleri de kişinin ihtiyaçları göz önüne alınarak operasyona eklenebilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatları, daha çok göğüsten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarını azaltmak için; göğüs büyütme ameliyatları da estetik kaygı ile uygulanıyor.

Göğüs sarkması, sıklıkla kilo değişimlerinden kaynaklanan bir durum. Doğum sonrası dönemde de yine emzirmeden daha çok; kilo değişiminden kaynaklanan bir durumdur. Doğum sayısının çok olması ile birlikte de sık sık karşılaşılan bir durumdur. 

Göğüs toparlama işleminde kişinin yeterli miktarda göğüs hacmi varsa; meme ucundan yukarı doğru kaldırma işlemi uygulanıyor. 

Yeterli hacim olmadığında küçük silikonlar ile; meme daha dolgun ve dik bir görüntüye kavuşturuluyor.

 • Bayanlar İçin Bacak Şekillendirme Ameliyatı

Bayanlar için bacak şekillendirme ameliyatı, genellikle bacağındaki şekilden rahatsız olan ve daha dolgun baldırlar için uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde de yine bacağa düzgün şekillendirmek adına; yağ transferi uygulaması yapılmaktadır. 

Kişinin yağ dokusunun yoğun olduğu yan tarafları, bel, karın veya kalça kısmından yağ dokuları toparlanarak; bacağın şekli yeniden düzenleniyor.

Bunun dışında çarpık bacak estetiği gibi şikayetler ile de hastalar bacak yapısındaki anatomik bozuklukları düzeltmek için de bacak şekillendirme ameliyatına ihtiyaç duyabilirler. Burada ortopedi ile iş birliği yapılması, söz konusudur.

Kemikten kaynaklanan problemler, ortopedinin alanına girmektedir. Ancak kişi dilerse; hem kemik doku hem de bacağının dış görünümünü düzenletmek isteyebilir. Bu durumda da dış görünüm için estetik cerrahinin alanına giren uygulamalar yapılmaktadır.

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/36/9/1039/2664499

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0229138

5 / 5. 1

1 cevap
 1. Rabia
  Rabia says:

  Selam Tayfun Bey, doğum sonrası bel bölgesi ve göğüslerim için vücut şekillendirme estetiği olmak istiyorum. doğum yapalı 9 ay oldu. ne kadar süre geçmiş olmalı? bir de fiyatlar hakkında bilgi alabilir miyim?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir