Meme Küçültme Ameliyatı ve Beklentiler
5
(1)

Aşırı büyük göğüsler, sağlık ve duygusal sorunların yanı sıra fiziksel ağrı veya rahatsızlığa da neden olabilir. Büyük göğüsler çoğu zaman sosyal hayatı etkilemekte ve bu nedenle psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Büyük göğüslere sahip olan kadınların çoğu zaman duygusal rahatsızlık yaşadıkları ve özgüven eksikliği ile uğraştıkları bilinmektedir. Bu durumda ise sorunların üstesinden gelebilmek için meme küçültme ameliyatı tercih edilebilmektedir.

Bazıları için, meme küçültme ameliyatı büyük göğüsler ile ilişkili sağlık ve duygusal problemlerin giderilmesinde bir seçenektir.

Meme estetiği vücudunuzla orantılı bir göğüs boyutu elde etmek için göğüs yağını, glandüler dokuyu ve cildi çıkartma işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak herkes meme küçültme estetiği için doğru aday olmayabilir. Meme küçültme estetiği için uygun olan hastaların özellikleri şu şekildedir;

  • Fiziksel olarak sağlıklı
  • Sigara içme alışkanlığı yok ya da sigarayı bir süre bırakabilir
  • Göğüslerinin büyüklüğünden rahatsız
  • Büyük göğüsler yüzünden fiziksel aktiviteler sınırlı
  • Sırt, boyun ve omuz ağrısını mecvut
  • Meme ucunda cilt tahrişi var
  • Gerçekçi beklentileri mevcut

Meme küçültme ameliyatı, fiziksel kısıtlamaları ve rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ancak hastaların bu cerrahi işlemden ne beklemeleri gerektiğini de bilmeleri önemlidir.

Meme küçültme estetiğinin asıl amacı hastanın vücudu ile uyumlu olacak göğüs boyutunu şekillendirmektir. Böylelikle fiziksel aktivitelerdeki sınırlama kalkacak, hasta sosyal hayatına daha çok adapte olacaktır.

Diğer yandan meme küçültme ameliyatı fiziksel rahatsızlıkları da ortadan kaldırmaktadır. Ancak ameliyatın ardından iyileşme süreci uzun ve sancılı olabilir. Bu nedenle hastaların bir süre için dinlenmeleri gerektiğini bilmeleri ve göğüslerinde yara izi olacağını kabullenmeleri önemlidir.

Meme küçültme estetiği söz konusu olduğunda gerçekçi beklentilere sahip olmak çok önemlidir.

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/19/4/293/234127

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-breast-reduction-surgery

5 / 5. 1