Brezilya Poposu Nedir? Nasıl Yapılır ?
3
(2)

Günümüzde güzellik algılarının hızla değiştiğini ancak bazı şeylerin de tarih içinde aynı kaldığını söyleyebiliriz. Brezilya poposu da bunlardan bir tanesi. Tarihi kazılarda çıkan resimler, heykeller, biblolar da temsil edilen kadın figürlerin genel bir özelliği vardır.

İri göğüslere ve çıkık popolara sahip olmaları. Bu bilgi bize o dönemin çekicilik ve güzellik algısı hakkında bir takım izlenimler veriyor.

Araştırmalar neticesinde de zaten insanların yuvarlak, çıkık, pürüzsüz ve diri kalçaları daha fazla sevdiği ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni de aslında bu tip kalçaların östrojen hormonlarını harekete geçiriyor olması. Araştırmanın temelinde de aslında bu yatıyor.

Peki, bu kadar ilgi çeken ve çoğu kadının sahip olmak istediği Brezilya poposu nedir, nasıl sahip olunur gelin hep birlikte öğrenelim.

Brezilya Poposu Nedir?

Brezilya bilindiği üzere estetik ameliyatların en fazla yapıldığı ülkelerden bir tanesidir. Gerek yüz gerek kalça estetiği olarak bu alana ilginin bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi bu alanda olan başarılarını ve alanlarında uzman olan estetik cerrahlarının da hakkını vermeden geçemeyiz.

Dikkat edilmesi gereken bir noktada Brezilyalı kadınların çoğunun düzgün bir kalça şekline sahip olmasıdır. Bu da şimdi bahsettiğimiz estetik kültürü ile alakalı. Bu ülkede popüler olduğu içinde yuvarlak, pürüzsüz ve diri kalçalara Brezilya kalçası denmektedir.

Her geçen gün bu tarz bir fiziğe sahip olmak isteyenlerin sayısı artmaktadır. Peki, Brezilya kalçasına nasıl sahip olunur gelin birde buna bakalım.

Ameliyat ile Brezilya Poposu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Brezilya poposu nedir bunu iyi bilmek ve buna göre operasyona girip girmeme konusunda karar almanız gerekmektedir. Eğer popo yapınızdan memnun değilseniz ve kalkık, yuvarlak bir popoya sahip olmak istiyorsanız bu estetik operasyonu tercih edebilirsiniz.

Bu tarz bir operasyonda güzel bir popo elde etmek için öncelikle kalça şeklini bozan yağlar alınır. Çünkü bu yağlar aşağı doğru sarkar ve güzel olmayan bir görüntü oluşturur.

Kök hücre ayrıştırılmasından sonra geride kalan yağlarla bir karışım elde edilir. Bu karışım kalçanın üst taraflarına empoze edilerek kalkık bir duruş ortaya çıkarılmaya çalışılır. Bu tarz operasyonlara Liposuction ve Lipofilling denir.

Tabi bununla birlikte estetik operasyon için yeterli yağ oranı yakalanamıyor ise silikon yerleştirilmesi işlemi de devreye sokulabilir. Bu anlattıklarımız operasyon ile getirilen çözümlerdi.

Biraz zor bir seçenek gibi görünse de estetik ameliyatı olmadan da Brezilya poposuna sahip olabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi sağlıklı beslenme.

Doğru yağ oranında beslenirseniz sadece kalça görünümü değil vücudunuzda çok güzel bir değişim meydana gelecektir zaten. Ve son olarak düzenli yapılan sporda vücudun sarkmalara karşı dirençli olmasını sağlayacaktır.

Sizde vücudunuzda daha güzel bir görünüm istiyorsanız sağlıklı beslenerek, düzenli şekilde spor yaparak veya Brezilya kalça estetiği düşünerek bu görünüme sahip olabilirsiniz.

Brezilya poposu kimler için uygundur?

Popo görünümünden memnun olmayan her birey Brezilya poposu yaptırabilir. Ayrıca ilerleyen yaşlara bağlı popo bölgesinde istenmeyen bir şekil oluşan kadınlar da bu işlemi yaptırabilir. Bazı kişilerde popoda doğuştan popoda estetik sorunu yaşanabilir.

Bu kişiler de genç yaşlardan itibaren brezilya poposu yaptırabilir. Genetik ya da çevresel faktörlere bağlı estetik kaybı olan herkes yaptırabilir.

Brezilya poposunda dikiş uygulanır mı?

Brezilya poposu estetiğinde genelde tüm yöntemlerde dikiş kullanılmaktadır. İşlem sırasında cerrahınız dikiş kullanılması gerekiyorsa dikişi görünmeyen bir noktadan atacaktır.

Brezilya poposu ne kadar sürer?

Brezilya poposu estetiği ortalama 30 dakika ile 6 saat arasında sürebilir. Yapılacak uygulamanın genişliğine ve yapılacak işlemlere göre operasyon süreci uzayabilir. Kombine işlemler ya da operasyon bölgesinin genişletilmesi gibi durumlar varsa işlem uzayabilir.

Brezilya poposunu SSK karşılar mı?

Brezilya poposu keyfi olarak yapılan bir estetik uygulamadır. Bu yüzden bu estetik uygulama SSK tarafından karşılanmaz. Yani hasta yaptıracağı işlemi kendi cebinden karşılamak durumunda kalacaktır.

Brezilya poposunu özel sigorta karşılar mı?

Brezilya poposu estetik bir uygulama olduğu için işlemi karşılayacak bir estetik sigorta paketini yaptırmanız gerekiyor. Standart sağlık sigortaları brezilya poposunu karşılamaz. Bu yüzden özel bir estetik sigortasına başvurmanız gerekir.

Brezilya kalça estetiği kalıcı mı?

Brezilya popo estetiğinde nihai görünüm için yağ ve dolgu enjeksiyonu yapılır. Operasyonda verilen yağ ve dolgu enjeksiyonu kalıcı olmaz. Yağ enjeksiyonları kalitesine göre 12-18 ay, dolgu enjeksiyonu ise 12 ay içinde etkisini yitirir.

Yağ dokusunda şekil bozukluğu ve erimi görülür. Dolgu maddesi ise şekil bozukluğuna yol açar. Kalıcılık yakalamak adına Brezilya popo estetiğindeki uygulamalar ortalama 18-24 ay arayla tekrar edilmelidir.

Brezilya popo estetiği sonrası iz kalır mı?

Brezilya popo estetiğinde dikiş gerektiren işlemler uygulanabilir.  Ancak operasyon sırasında atılan dikişler gizli bölgelere uygulanır ve özel dikişlerdir.  Her estetik operasyon sonrasında olduğu gibi bunda da en az iz kalmasına odaklanılır. 

Gelişmiş yöntemler sayesinde ameliyat bölgesinde iz kalmayacaktır. Çok ufak bir iz kalsa da ek operasyonlarla ortadan kaldırılabilir.

Brezilya popo estetiği  başarı oranı nedir?

Popo estetiği en fazla Brezilya’da uygulanır. Ülkemizde de bu alanda başarılı operasyonlar yapılmasıyla birlikte popo estetiği çok popüler uygulamalar arasına girdi.  Yapılan araştırmalar hastaların istedikleri popo seviyesine gelmek için ikinci ameliyata gerek olan hasta sayısı %1 civarındadır.

Bu araştırma sonucu Brezilya popo estetiğinin ülkemizde başarı oranının çok yüksek olduğunu göstermektedir. Dolgu malzemesi tutmazsa ya da yağ kayması olursa ikinci operasyonla yüksek başarı sağlanabilir.

Brezilya popo estetiği ameliyatı tehlikeli mi?

Popo estetiği operasyonlarının neredeyse hiçbiri hastanın hayatını tehlikeye sokacak bir müdahaleyi barındırmaz.  Operasyon öncesi doktorunuz sizi tehlikeye sokacak her detayı değerlendirir ve yapılan tetkikler sonucunda hastanın uygunluğu varsa ameliyat gerçekleştirilir.

Bu operasyonlarda yaşanabilecek en önemli tehlike hijyene dikkat edilmemesine bağlı enfeksiyondur. Bölgenin hijyenin korursanız enfeksiyon riskini de çok küçük oranlara düşürebilirsiniz.

Brezilya popo estetiği sonrası günlük hayata ne zaman dönebilirim?

Brezilya popo estetiği genel olarak basit cerrahi uygulamalar arasındadır. Ancak iyileşme süreci sizin poponuzdan beklentiniz ve ameliyat sırasında uygulanan yönteme göre değişir. Yağ ve dolgu enjeksiyonu olursa bir günde günlük hayata dönebilirsiniz.

Protez uygulaması söz konusu olursa 1 hafta kadar dinlenmeniz gerekebilir.  Ortalama hasta 2-3 günde günlük hayatına dönebilir.  Ancak günlük yaşama dönünce popo bölgenizi zorlayacak aktivitelerden uzak durmalısınız. 

Brezilya popo estetiğinde anestezi uygulanır mı?

Brezilya popo estetiğinde doktorunuz yapacağı işleme göre anestezi durumunu belirleyebilir. Ancak bu operasyonda rahat çalışabilmek için hekimler daha çok genel anesteziyi uygular.  Ayrıca ameliyat süresi de anestezi türünü belirlerken etkili olabilir.

Brezilya popo estetiğinde hastanede ne kadar kalırım?

Estetik operasyonlardan sonra genelde hasta aynı gün taburcu edilerek evine gidebilir.  Ancak Brezilya popo estetiği sonrasında hastanın 2 gün kadar kontrol altında tutulması gerekir.  Doktorunuz ameliyat sonrasında sizin durumunuza göre hastanede kalma sürenizi belirleyecektir.

Kaynakça:

https://journals.lww.com/plasreconsurg/Abstract/2018/12000/_Brazilian_Butt_Lift__under_Local_Anesthesia__A.16.aspx

https://www.mynet.com/gittikce-populerlesen-brezilya-poposu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-1214831-mykadin

3 / 5. 2

3 cevaplar
  1. sıla
    sıla says:

    Selamlar Tayfun bey. Brezilya poposu hakkında bir sorum vardı. Yanıt verebilirseniz sevinirim. Benim kalçalarım biraz küçük – popom da biraz küçük. Nasıl desem yeterince et yok büyütme işlemi için. Yine de brezilya poposu ameliyatı yaptırabilir miyim? Genel sağlık sorunum yok. Bir de fiyat bilgisi iletebilirseniz sevinirim. Tabi eğer küçük kalça küçük popolu biri brezilya poposu ameliyatı olabiliyorsa.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir