Yanak Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır ? 1
5
(1)

Yanak Estetiği Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yanak estetiği konusunda bilinmesi gerekenler operasyonun gidişatı için önemli bir yer oluşturmaktadır. Keşke kendi düşlerimizde olduğu gibi dünyaya gelebilsek ama bu ne yazık ki mümkün değil. Herkes tıpkı o meşhur masalda olduğu gibi kusursuz görünmek ve aynada en güzel kendini görmek istiyor ama bu da kimi zaman mümkün olmuyor. Bu bazen doğuştan gelen faktörlerden dolayı bazen ise yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir durum ve tüm böylesi durumlarda da günümüzde insanlar eğer teknolojinin de nimetlerinden faydalanarak estetik cerrahiye başvuruyor. Nitekim estetik cerrahide karşımıza çok değişik uygulamalar çok değişik amaçlar için karşımıza çıkıyor ve onlardan bir tanesi de son yılların oldukça gözde trendlerinden bir tanesi olan yanak estetiği.  Öncelikli olarak ilk olarak Hollywood yıldızları yaptırdığı için uygulamanın bir diğer adı Hollywood yanağı olarak adlandırılmaktadır. Bu uygulama nedir sorusunun en basit yanıtı ise yanak üzerinde yapılan estetik operasyondur ama burada amaç yüzde altın oran denilen yüz hatlarına gelebilmek için kişilerin yüzünde yapılan müdahale ve sonrasında yüzü normal bir görünümünden üçgen bir görünüme kavuşturmak ve yanağın dolgunluğunu gidermek için özel olarak yapılan bir operasyondur. Tıp biliminde yer alan literatür karşılığı ise bichektomy (bişektomi)dir.

Kimler Yaptırabilir?  Nasıl Bir Uygulamadır? Ne Kadar Sürer?

Yanak estetiği bugün gelinen nokta itibarıyla hemen her yaştan insanın yaptırdığı bir uygulamadır zira kişinin çene yapısının belirgin olması onun güzelliğine güzellik katan en önemli olguların başında gelen bir durumdur ve ideal olarak kişi böyle bir uygulamayı yaptırmak istiyorsa vücut gelişiminin tamamlanmasından sonra yani 25 yaş ile 30 yaş arası kadın erkek fark etmeksizin herkes yaptırabilir ki günümüzde zaten sadece kadınlar değil erkekler de bu uygulamayı sıklıkla yaptırabilmektedir. Uygulamanın süresine bakıldığında ise kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama olarak 30 ile 45 dakika arasında sürmektedir.  Bu uygulama sırasında süreç şu şekilde ilerler: Öncelikle yanağın köşeli olan kısmından kişinin ağzının içinden girerek lokal anestezi uygulandıktan sonra yanağın ilgili bölümünden kişinin yüz yapısına bağlı olarak değişmekle beraber 2 ile 3 cm arası kesikler yapılması ve yanağın dolgunluğunun giderilmesi uygulamadır. Ama kimi estetik cerrahlar sadece bununla yetinmeyip bazen bu uygulamayı yaptıran kişiye de danışarak cilt altında yer alan yağ dokularına da liposuction uygular ama bu tamamen kişinin yüzüne bağlı olan ve zorunlu olmayan bir durumdur.

Operasyondan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Tüm bu bilgilerden sonra bu uygulamanın hiç mi yan etkisi yok sorusuna da verilebilecek yanıtlar elbette var. Diğer tüm operasyonlarda ortaya çıkabilecek riskler burada da doğal olarak mevcuttur. Yani eğer hijyenik bir ortamda ilgili sağlık kurallarına uyularak yapılmaz ise ağız içinde kimi enfeksiyonlar ve kanamalar doğal olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanında sonuçta ağız içine kesik atıldığı ve dikişler olduğu düşünülür ise ilk günlerde kişinin ağrı eşiği seviyesine bağlı olarak az ya da çok ağrı hissetmesi son derece doğal olan bir durumdur ki tüm bu olası sorunlar için işlemi gerçekleştiren uzman kişiye kullanması gereken ağrı kesiciyi tavsiye eder. Ayrıca ilk gün ağız hijyeni ve olası enfeksiyon sorunları için mutlaka doğal bileşenler içeren gargaralar ile uzmanın belirttiği biçimde ağız gargarası yapılması şarttır. İlk gün kesinlikle katı gıdalar tüketilmemeli ve sıvı besin alımı yoluna gidilmelidir. Bu uygulama yaptırılmadan önce bilinmesi gereken en önemli husus ise mutlaka bu alanda deneyim kazanmış doğru referansları olan bir uzmandan bu hizmetin alınması gerektiğidir. Dikişlerin aldırılmasına gerek yoktur. Kendiliğinden kaybolurlar ve yeni yüz 3 hafta içinde kendini gösterir.

İlginizi çekebilir:

Endoskopik Yanak – Elmacık Cerrahisi

Yüz Hacmini Dolgu Tedavisi İle Geri Kazanma

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir