bacak germe ve bacak sarkması
4
(4)

Bacak germe ameliyatı, birbirinden farklı pek çok sebep sonrasında oluşan deri sarkmalarını tedavi eden cerrahi bir operasyondur. Yaşın ilerlemesi, aşırı spor sonrasında spora ara verme, yeme ve içme düzeni sonucunda yağlanma, hareketsiz kalma, aşırı kilo kaybı nedeniyle bacak bölgesinde sarkmalar meydana gelmektedir.

Hafif dereceye sahip olan sarkmalar liposuction tedavisi ile son verilebilir ancak ileri derecede sarkmalar ya da geç fark edilen sarkmalarda bacak germe ameliyatı gerekli bir uygulama haline gelmektedir. Özellikle deride gevşeme söz konusu ise çözümü ameliyat olmaktadır. Tüm işlem basit olarak deride sarkan bölgeyi alma ve sonrasında dikim işleminin yapılmasıdır.

Bacakta Deri Sarkması Sebepleri

Bacakta meydana gelen sarkmalar yaşlanmaya bağlı olabileceği gibi aslında her yaş grubunda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Gündelik yaşamda insanı motivasyon ve özgüven olarak aşağıya çeken sorunlardan bir tanesi olduğunu da unutmamak gerek. Bu sorununun çözümü içinde önce bacakta sarkma nedenleri nelermiş bir buna bakalım.

Çok Fazla Güneş Işığına Maruz Kalmak: Güneş ışığı vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kaynaklardan bir tanesidir. Özellikle D vitamini olarak ihtiyacımızın büyük kısmını karşılar ancak her şeyde olduğu gibi gün ışığının da fazlası bize zarar olarak geri dönecektir. Bunun nedeni de gün ışığında bulunan serbest radikallerin derimizin alt yapısını oluşturan liflere zarar vermesi. Kısacası fazla gün ışığında bulunmaktan kaçının.

Sigara İçmek: Sigara çoğu hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi deri sarkmalarına da neden olmaktadır. Bunun nedeni de sigara dumanının kanda bulunan hücrelerimize zarar vermesi. Aslında bu yönüyle rahatlıkla söyleyebiliriz ki sigara içmek sadece bacakta değil başta yüz hatlarımız ve bel kenarı olmak üzere vücudumuzun çoğu bölgesinde sarkmalara neden olabilir.

Hızlı Kilo Kaybı: Bacakta sarkma oluşturan nedenlerden bir tanesi de hızlı kilo vermek. Aslında buna düzensiz ve diyetisyen eşliğinde uygulanmayan diyetler sebep veriyor. Vücut alışık olmadığı bir şekilde kilo kaybına uğradığında deri esnekliğini kaybetmiyor. Ya da diğer bir anlam ile yeniden sıkılaşmıyor. Bu yüzden kilo verme işleminin de düzenli bir çerçevede yapılması gerekmektedir.

Yağlı Gıda Tüketimi: Bacakta oluşan sarkmaların sebebi fazla yağ birikmesidir. Bunu da yağlı gıdaların fazla tüketilmesi sağlıyor. Verebileceğimiz en büyük örnek tabi ki fastfood ürünler. Bu tarz trans yağ içeren hazır ürünler düzensiz beslenme olayı ile birleştiği zaman vücudumuzda sarkmalar meydana getirebiliyor.

Hareketsizlik: Hareketsizlik vücudumuzu her anlamda etkileyebiliyor. Bedenimizin enerji harcayarak kalori yakmaması da bazı bölgelerimizde yağlanmalara sebep oluyor. Ve bunların sonucunda da bacaklarda, kollarda veya bel bölgesinde sarkmalar meydana gelebiliyor.

Suyun Az Tüketilmesi: Yaşamımız için en önemli kaynak olan su aslında vücut görünümümüz içinde çok önemli bir yere sahip. Az su tüketilmesi vücudun dinç bir görünümden çıkmasını sağlayıp daha esnek bir deri tabakasının oluşmasını sağlayacaktır. Bu yüzden gün içinde bol bol su tüketmeye özen gösterin.

Bacak Germe Ameliyatı Nedir ?

Sık sık kilo alıp veren kişilerde bacak bölgesinde sarkmalar meydana gelmektedir. Sarkan bu deri fazlalığı, ameliyathane ortamında bacak germe ameliyatı işlemi ile bir uzman estetik cerrah tarafından orantılı bir şekilde kesilerek alınmaktadır.

Bu sayede bacakta daha gergin, diri, sert ve hoş bir görüntü elde edilmektedir.

Bacak bölgesinin arka ve iç kısımlarında meydana gelmiş olan sarkmalar kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ dokusu sayesinde hafifçe doldurularak bacağın daha kaslı bir görünüm elde edilmesi de sağlanabilmektedir.

Bacakta hızlı kilo alımı veya hızlı kilo kaybı nedeni ile eğer çatlak oluşumu var ise bunlar da ameliyata dahil edilerek mümkün olduğunca çözülmektedir. Çatlakların giderilmesi için yine yağ enjektesi işlemi ile derinin daha düz ve pürüzsüz hale getirilmesi sağlanmaktadır.

İşlem her ne kadar spor ile düzeltilebilen bir durum gibi görünse de aynı şeyi yaklaşık 100 kilo kaybetmiş bir hasta için söyleyemeyiz. İşlem ciddi anlamda meydana gelmiş olan sarkmalarda yapılmaktadır. Egzersiz sayesinde düzelebilecek hastalarda hafif düzeyde sarkıklık var ise, bu kişilere operasyon yapılmamaktadır.

İşlem öncesinde hastanın kas yapısı ve deri kısmı doktor tarafından değerlendirilir ve daha sonra hastanın operasyona uygun olup olmadığına karar verilir. Eğer hasta işlem için uygunsa ameliyat prosedürleri tamamlanarak istediği bacak görünümüne kavuşturulmaktadır.

İç Bacak Sarkması Ameliyatla Nasıl Toplanır ?

Bacak germe ameliyatından bahsedilirken aslında bacağın uyluk kısmı kastedilmektedir. Yani bacakta diz ile kasık bölgesi arasında kalan kısım kastedilmektedir. 

Bacak germe ameliyatından bahsedilirken ve bacak germe ameliyatı nasıl yapılır, sorusuna yanıt verirken bacağın iç kısmından da dış kısmından da bahsetmek mümkündür. Yani, her iki alanın da geriliminin sağlanabilmesi için dokular bulunmaktadır. 

Aynı şekilde popo bölgesi ile bacağın birleşme kısmında da sarkma meydana gelmiş olabilir. Bu durumda da bacağın arka kısmından germe işlemi uygulanmaktadır.

Bu hastalar liposuction işlemine tabi tutulamayan, belli bir yaşın üzerinde olan kişilerden oluşmaktadır.

Üst bacak germe işleminde kesinin yapılacağı yerin belirlenmesi çok önemlidir. Gerilmesi gereken yerler ön muayene sırasında tespit edildiğinden işlem yapılmadan önce hekim kesiyi yapmak istediği yerleri kafasında belirlemektedir ve bu da işlem sırasında zaman kaybının önüne geçen durumlardan biridir.

Bacağın iç tarafında bulunan germe için kasıktan kesilme işlemi uygulanır. Yanlarda bulunan dış kısımların kesiler için belde bikini içerisinde kalacak olan yerlerden kesiler yapılmaktadır.

Buradan anlaşıldığı üzere hastada uygulanan kesiler kıyafetlerin içerisinde kalan yerlerden yapılmaktadır. Dikişleri de yukarıda bahsedildiği gibi çok büyük skar dokusu bırakmayacak şekilde ayarlanmaktadır.

Bu nedenle hastanın bacaklarına çok yakından bakan birisi bile germe işleminin uygulandığını hasta belirtmeden anlayamamaktadır. Bu nedenle işlem sonrasında hastada ameliyat izleri konusunun herhangi bir endişe uyandırması tamamen yersiz bir durumdur.

Bacak Germe Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Bacak germe ameliyatı öncesinde gerçekleştirmeniz gereken talimatları takip etmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Anestezi muayenesi, fiziki muayene, kan testleri ve yağ oranınızın ölçümü işlemleri ameliyat öncesi adımları arasında yer alır.

Bacak Germe Ameliyatı Fiyatları bu tetkiklerden sonra netlik kazanmaktadır. Anestezi altında yapılan bu ameliyat öncesinde belirtilen süre bir gün öncesinden aç kalmanız gerekecektir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor iseniz ameliyattan yaklaşık 10 gün gibi bir süre önce ilacınızı bırakmalısınız.

Sürekli olarak kullanılan ilaçlarınız hakkında hekiminizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Alkol ve sigara kullanımını ise 10 gün öncesinden bırakmanız gerekmektedir.

Bacak Germe Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Bacak germe ameliyatı olanlar nelere dikkat etmelidir, sorusundan önce neden bu işleme gerek duyulduğundan kısaca bahsetmek gerekmektedir. Bacak içinin sarkması birçok sebeple alakalıdır. Yer çekiminin bacağa etkisi, yaşlanma belirtileri ve deri içerisindeki yağ dokusunda azalma bunlardan birkaçıdır. Aynı zaman da sık kilo alıp vermek de sebepler arasına girebilir. 

Bacak germe ameliyatı, ameliyat edilen hasta genel anestezi altındayken yapılır. Bu cerrahi operasyonun süresi 2 ila 4 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Hasta duruma bağlı olarak değişkenlik gösteren bir sürede işlem sonrası hastane de kalabilir. 

Ancak genelde doktorlar ertesi günü hastaları taburcu ederler. 

Hastaya takılan direnler de ertesi gün çıkarılır. Ameliyattan 2 gün sonrasında hastanın suyla temasta bulunmasında bir sakınca görülmez. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda ilk günler oturulurken bacaklar kalp seviyesinden yukarıda tutulmalıdır. 

Atılan dikişler eriyen dikişler olduğundan işlem sonrasında bir daha dikiş alınmasına gerek kalmaz.

Varis çoraplar en az bir hafta boyunca takılmalıdır. 

Spor aktivitelerine yine doktorunuza göre değişkenlik gösteren bir süreyle izin verilir; ancak genelde 6. Haftadan sonra hafif sporları yapmanızda bir sakınca yoktur. 

Bu ameliyatta bacak içerisindeki düz çizgi izi kalma ihtimali biraz yüksektir. Bu sebeple ameliyattan sonra uzun bir süre uyruk hareketleri doğrultusunda bu iz genişletilmemelidir. Bacak germe ameliyatı olanlar nelere dikkat etmeli, sorusunun yanıtı oldukça önem arz etmektedir. Bu ameliyattan sonra iyileşme süreci için sigara içmemek çok önemlidir. Bacak içi germe operasyonunu geçirdikten sonra 1 hafta süreyle yürümemeniz de gerekmektedir. 

Ameliyat izleri genelde saklanarak vücut kıvrımlarında görünür. Ancak zamanla solan izler git gide belirginliğini kaybeder. Her estetik ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da kan sulandırıcı ilaçlardan, kanı sulandıran bitki çaylarından ve gıda takviyelerinden kişinin kaçınması çok önemlidir. Alkol kullanımını bir süre ertelemek gereklidir, vücutta ödem yapacak gıdalardan da kaçınılması gerekmektedir.

Bu ameliyatın sonuçlarının kalıcı olmasını istiyorsak kesinlikle sonrasında sağlıklı bir yaşantı sürdürmemiz gerekmektedir. Eğer çok hızlı kilo kaybı ve alımı yaşarsak derinin tekrar sarkma ihtimali vardır. Üstelik kilo alımı olduğu takdirde deri tekrar gerileceği için derin çatlaklar oluşabilmektedir. 

Yani, ameliyatı olmak istiyorsanız gerçekçi hedefler koyarak, sağlıklı yaşamı yaşam tarzınız haline getirmeye kesin karar vermiş durumda olmanız gerekmektedir. Bu ameliyat her yaştan insana yapılabilir, ancak ameliyat tekniği derinin sarkma şekline göre değişkenlik gösterir. 

Deri hızlı kilo alımı ve sonrasında çok hızlı kilo verimi sayesinde sarktıysa farklı bir yöntemle deri gerilir, ancak yaşlılık ve yağ dokusu kaybı ile gerçekleşmişse sarkan deri gerilir başka teknikle. Ameliyatsız şekilde bacak içi (uyruk bölgesi) germe işlemi gerçekleştirilmesi mümkün değildir, bu işlem ancak ameliyatla gerçekleştirilebilir bir işlemdir.

Bacak Germe Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Bacak Germe Ameliyatı fiyatları net olarak uygulama öncesinde belirlenmemektedir. Kişiye, sarkma durumuna ve uygulanacak işlemlere göre fiyat farklılıkları olmaktadır. Örneğin; eklenecek liposuction gibi işlemler fiyatın artmasını sağlamaktadır. Ameliyat öncesinde fiyat belirtmek bu noktada oldukça hatalı olacaktır.

Günümüzde sık tercih edilen bir uygulama olması nedeniyle bacak germe ameliyatı uygulaması fiyatları önceki zamanlara göre ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Ancak en doğru fiyatı hekiminiz belirleyecektir. Önce uzman bir hekime muayene olmalı ve tetkikler sonrasında gerekli olan işlemler dahilinde Bacak Germe Ameliyatı Fiyatları için bilgi istemelisiniz.

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

S.S.S

Bacak germe ameliyatı nedir?

Bacak germe ameliyatı özellikle sık kilo alıp veren kişilerdeki bacak bölgesinin sarkmasını gidermek ve daha ince bacaklar elde etmek için uygulanır. Aynı zamanada kadınların çoğunun şikayetçi olduğu çatlak probleminin de geçmesine yardımcı olur. Bu nedenden dolayı, bu tarz ameliyatlar sporla giderilmeyecek kadar ciddi sarkma durumlarında tercih edilir. Kilo verdikten sonra yaptırılan bu operasyonda, bacakların yeniden sarkmaması için kilo alınmaması şarttır.

Bacak germe ameliyatı fiyatı ne kadardır?

İç bacak estetiği en güncel fiyatları bacaklardaki sarkmanın derecesine, bacaklardaki yağ dokusu miktarına, fazla yağ dokusu olduğu durumda liposuction uygulanıp uygulanmayacağına, seçilen ameliyatının tekniğine bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Ancak genel anlamda bir fiyat bilgisi verecek olursak ortalama bir kadın vücudunu ele alalım.65 kilo ve 1.60 boya sahip olan bir kadının yaklaşık 14.000 TL bir bütçe ayırması gerekmektedir. Ücret bilgisi için doktorunuz tarafından muayene edildikten sonra daha detaylı bilgi alırsınız.

Bacak germe ameliyatı olanların ağrı çekmemesi için verilen tavsiyeler nelerdir?

Ağrılı bir ameliyat diyerek hastaları korkutmak yanlış olacaktır. Ancak ameliyat sonrası diğer yapılan cerrahi işlemler gibi, tabi ki hafif de olsa ağrılarınız olacaktır. Bu süreç, bir kaç gün sürüp yerini gündelik yaşamınıza devam edebilecek bir hareketliliği bırakacaktır. Eğer ağrılarınızın şiddeti atarsa doktorunuzla görüşüp şikayetlerinizi belirtiniz . Bu süreci daha sağlıklı geçirmek adına ilaç tedavisine başlanılması tercih edilecektir.

Bacak germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde neler yapılmalıdır?

Bacak germe ameliyatı sonrasında herhangi bir komplikasyon yaşamamanız adına dikkat etmeniz gereken hususlar var. Süreç sonrasında ilk olarak korse giyimi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra bacaklar kalp seviyesinden yüksekte tutulmalıdır. Bu operasyon sonrasında pamuklu iç çamaşırı giyimi de oldukça önemlidir. Ayrıca süreç ardından korseyle beraber varis çorabı da kullanılmalı ve doktorunuzun belirlediği süreye kadar da devam edilmelidir.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 4 / 5. Toplam oylama 4

Henüz puanlayan olmadı

1 cevap
 1. Gülin Kaya
  Gülin Kaya says:

  50 yaşındayım bacak germe uygulaması yaptırmak istiyorum riski var mıdır? daha önce 2 doğum yaptım.

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

  Cevapla

  Want to join the discussion?
  Feel free to contribute!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir