Göğüs Estetiği İyileşme Süreci
0
(0)

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastaların iyileşme süreci doktorun vermiş olduğu tavsiyelere uyma şekillerine göre değişiklik gösterebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci biraz zorlu geçmektedir. Ağrı oranı fazla olabilir.

Meydana gelen ağrılar ile doğru bir şekilde baş ederek süreci daha kısa bir sürede bitirebilirsiniz. Eğer siz de meme büyütme ameliyatı geçirdiyseniz ya da bu ameliyatı yaptırma gibi bir düşünceniz varsa ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İyileşmenin İlk Zamanları

Meme büyütme ameliyatı sonrasında en önemli zaman ilk zamanlar olmaktadır. Hasta kesinlikle ani hareketlerden uzak durmalıdır. Aksi takdirde henüz taze olan dikişler patlayabilir. Ameliyat sonrasında genel anesteziden dolayı ayılma süreci biraz sancılı geçebilir.

 • Ağrı hissedilmez fakat hafif bir gerginlik duyabilirsiniz. Meme protezi yerleştirilen ceplerin içerisine dren adlı bir alet koyulur. Bu alet aracılığı ile meme bölgesinde oluşacak ödem dışarıya atılır. Bu drenler birkaç gün yerine kalır. Ameliyattan 6 saat sonra sıvı alımına başlanabilir.
 • Anestezi sonrasında ameliyat ağrıları başlar, fakat ağrı kesici takviyesi ile ağrılar en geç 2 gün içerisinde kontrol altına alınır. Eğer protez kas altına yerleştirilmişse ağrılar 1 hafta hissedilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Dönemi

Meme büyütme ameliyatı sonrasında 4. Gün duş almaya izin verilir. Eğer masa başı bir işte çalışılıyorsa, işe geri dönülebilir. Aşırı hareket yasaktır.

7 gün sonra araba kullanımına başlanır. Eriyen dikiş varsa dikişler alınmaz. Eğer alınması gerekiyorsa 12. Gün dikişler alınır ve 2 hafta boyunca cerrahi bir krem uygulanır.

10 gün boyunca kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçlar alınmamalıdır. Kan pıhtılaşması olmaması için 2 hafta sigara içilmez. 8 hafta sonra ağır spor faaliyetlerine geri dönülebilir. Meme 4 ya da 6 hafta sonra tam olarak kalıcı şeklini alır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

 • Rutine Devam!

Günlük rutininizde ki hareketleri göğüs bölgesini zorlamayacak ve dikişlere zarar vermeyecek şekilde ameliyattan üç hafta sonra tekrar yerine getirebilirsiniz. Bu normalleşme size ve göğüslerinize iyi gelecek. Ağrı ya da sızı hissedilen tüm hareketlerden mutlaka kaçının…

 • Ödemlerden Kurtulun!

Doktorunuzun size özel verdiği reçeteyi mutlaka düzenli kullanın. Meme büyütme ameliyatı sonrasında ki ödemlerden kurtulmak için minimum on beş gün düzenli tüketin. Bu tür ilaçlar hem ağrı, sancı ve sızıları azaltır hem de anti enflamatuar etki dediğimiz ödemi azaltır.

 • Enfeksiyona Dikkat!

Meme büyütme ameliyatı sonrasında en hassas konu enfeksiyon. Bölgenin steril olması ve düzenli pansuman olup bandajlanmasına dikkat etmelisiniz. Bu tür estetik operasyonlarda, operasyon sonrası bakım ve kontrol en mühim kısım.

 • Göğüs Masajı Şart!

Masaj yapılan tüm bölgelerde kan dolaşım hızı arttığı için, göğüs ameliyatı sonrasında ki iyileşme süreci; uzmanınızın önerdiği cilt ve ağrı kremleriyle beraber yapılan doğru bir göğüs masajı şart. Şişme ve morluklara iyi gelen kremler bu masajda kullanılabilir.

Meme büyütme operasyonu olan bölgeye doktorun önerdiği tekniklerle doğru masaj yapmak iyileşme sürecini hızlandırır…

 • Doğru Sütyen Tercihi!

Ameliyattan hemen sonra, bu tür operasyonlar için özel olarak üretilmiş sütyenler tercih edilmelidir. Sporcu sütyeni bunlardan biridir. Memeyi toparlayıcı ve hareket alanını kısıtlayacağı özelliği sayesinde göğüslerin toparlanmasına yardımcı olur.

Minimum bir ay kadar kullanılması önerilir. Balen ya da dantel sütyen ameliyat sonrasında kullanıldığında ağrı ve şişlik sorunu yapacağından tercih edilmemelidir.

 • Ilık Su ile Duş!

Meme ameliyatı sonrası bir süre pansumanlı bölgeye su temasından kaçınmak gerekebilir. İyileşme süreci başladığında aldanmamalı ve bir süre ılık su hatta soğuğa yakın su ile duş alınmalıdır. Sıcak su ödemi arttıracağı için yara iyileşmesini geciktirir.

 • Kontrollü Hareket Edin!

Ameliyat sonrası dönemde en önemli konu ameliyatlı bölgenin zorlanmaması kol ve göğüs kası gereken tüm hareketlerden kaçınılmalı. Sizi zorlayan hareketlerde ısrarcı olmanız, göğüs bölgenizde bir nevi travma oluşacaktır.

Bu travma ilk 1 aylık sürede silikon çevresinde oluşan kapsülü negatif olarak etkiler. Ayrıca yara izi genişlemesine sebep olabilir. Bu hareketlere örnek, ağır yük kaldırma, yüksek raflardan ağır eşyaların alınması ya da yüksek raflara koyulması gibi durumlar sebep olur.

 • Sporda Profesyonel Destek!

Ameliyattan sonrasında ki ilk 1 ay ağır ve kontrolsüz spordan, 2 ay solaryum ve saunadan uzak durulması gerekiyor. Kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak, amatörce yapılan tüm egzersizler iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir. Profesyonel destek almak ve bölgeyi zorlamamak gerekir.

 • Sauna-Solaryum-Hamam Beklesin!

Sauna, solaryum ve hamam gibi sıcak ortamlar iyileşme sürecindeki dokularda ödem ve enfeksiyona sebebiyet verebilir. Dikişlerin açılması daha ciddi sorunlar oluşturabilir. Uzunca bir süre beklemelisiniz, en azından doktorunuz onay verene kadar.

 • Yatağa Bağımlı Kalmayın!

Meme büyütme operasyonu, sizi yatağa bağlayacak bir ameliyat değil. İlk iki haftalık süreci geri de bıraktığınız zaman sizi zorlamayacak tüm rutin hareketlerinize devam edebilirsiniz. Yatağa uzun süre bağımlı kalmak sizi fiziksel ve psikolojik açıdan hasta hissettirir ve süreci uzatır.

 • Cold Press!

Kontrollü olarak göğsünüze buz uygulaması yapılması gerekir. Soğuk uygulama o bölgedeki ödeme engel olacağı için şişmeyi önler. Ödem oluşumu normal bir süreçtir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/breast-augmentation-recovery

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825138/

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir