Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri
5
(3)

Hanımların ideal olan tanımlanan göğüslere sahip olması son derece olağan bir istektir. Estetik bir görünüm kazanmak ve kendini iyi hissetmek için meme büyütme ameliyatları yaygın bir şekilde tercih edilir.

Ancak Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Her ne kadar uzmanların elinde hayati öneme sahip olmasa da bu riskler şu şekilde sıralanır;

 • Kişi göğüs dokusunda sertlik hissedebilir.
 • Ameliyat sırasında implantı koymak için oluşturulan cepten kayabilir ve implant meme içerisinde oynayabilir. 
 • Meme içerisinde ki implant yırtılabilir ya da kırışıklıklar, kıvrımlar meydana gelebilir.
 • Kişi meme büyütme olsun küçültme olsun göğsüne işlem yaptırırken bilmelidir ki bebeğini emzirmede sorunlar yaşayacaktır. Memedeki süt kanalları zarar görebilir bu sebeple süt üretimi olması gerekenden daha olabilir. Belki de meme gördüğü hasar sebebi ile hiç süt üretmeyebilir. 
 • İmplantın yüzeyine yapışan ve tedavisi çok zor alan ince bir doku tabakası ile kaplandığında implantta dalgalanmalar görülebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Vücudunuza uygun büyüklükte olmayan ya da olandan daha büyük göğüslere sahip olmak istiyorsanız meme büyütme ameliyatı ile istediğiniz büyüklükte, şekilde göğüslere kavuşabilirsiniz.

Ameliyat hakkında bilgilendirme:

 • Ameliyatta genellikle kişiye genel anestezi verilir ancak bazı durumlarda lokal anestezi de uygulanabilir.
 • Operasyon 1-2 saat sürer.
 • Hasta genellikle ameliyatın yapıldığı gün taburcu edilir. Ancak fazla kan ve sıvıyı boşaltmak için cilt altına küçük bir tüp bağlanabileceğinden hastanın hastanede 1 gün kalması gerekebilir.
 • Herhangi bir enfeksiyon oluşması durumuna karşı kişiye uygun ilaçlar verilir.
 • Atılan dikişler 7 gün sonra alınır. 
 • Operasyon sonrası ilk 2 hafta kişinin ameliyat bölgesinde şişlik görülebilir ancak bu şişlik giderek azalacak ve kaybolacaktır.
 • Ameliyattan sonra kişiler birkaç gün içerisinde günlük hayatına, işine geri dönebilir.
 • Ağır ve ani hareket yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kişinin göğüslerinde sarkma mevcutsa ameliyat sırasında meme kaldırma işlemi de uygulanabilir.
 • 40 yaş üzeri kadınlar meme büyütme operasyonundan önce kanser riskine karşı kontrollerini yaptırmalıdırlar.
 • Ameliyat sonrası 1 hafta boyunca araç kullanılmamalıdır.
 • Operasyondan en az 1 hafta önce sigara, alkol kullanımı bırakılmalıdır ve kişi kan sulandırıcı ilaç kullanıyor ise doktoruna danışarak 1 hafta boyunca ilacı kullanmaya son vermelidir.
 • Kişi ameliyat sonrasında göğüste ağrı, kızarıklık ve yanma gibi beklenmedik şikayetler yaşıyorsa hemen ameliyatı yaptırdığı kliniğe başvurmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Kişinin göğüslerinin yanına ya da altına küçük bir kesi uygulanır ve implantın doğrudan meme dokusunun veya göğüs kasının altına yerleştirilebileceği bir cep oluşturulur.

Ardından oluşturulan cebe implant düzgün ve dikkatli bir şekilde yerleştirilir ve ardından kesinin yapıldığı yer dikilir. Ardından dikişin üzeri bandajlanır. 

Yağ Transferi Tekniği ile Nasıl Meme Büyütülür?

Kadınlar için meme büyütme ameliyatları, operasyonları hep popülerliğini korumuştur. Son günlerde kadınlar sıklıkla meme büyütmek için yağ transferi operasyonunu tercih ediyorlar. Yağ transferi işlemine yönelimin artmasının sebepleri:

 1. Memeler yağ kullanılarak büyütüldüğü için göğüslerin normal yumuşaklığı korunur ve doğal bir görünüme sahip olurlar.
 2. Koltuk altı kıvrımına ortalama olarak 3 mm çapında kesiler atılarak memelere yağ transferi yapılır. Bu sebeple operasyon sonrası iz kalma ihtimali daha azdır. 
 3. Düzenli olarak meme sağlığı takibinizi yapıyorsanız işlem sonrasında göğüsleriniz için ekstra bir bakım yapmanıza gerek yoktur. 
 4. Riskleri diğer meme büyütme işlemlerine kıyasla daha azdır. Kişinin vücudundan alınan yağ memelere transfer edildiğinden vücuda yabancı bir madde girmemiş olur. Yağ transferi işleminin en önemli detayı süt kanallarına herhangi bir hasar verilmez ve kişi bu işlemle memelerini büyüttükten sonra bebeğini gönül rahatlığı ile hiçbir sıkıntı olmadan emzirebilir.
 5. Vücudunuzdan yağ alınarak memelerinize transfer edildiğinden karın, bel çevrenizdeki yağlardan memelerinizi büyütürken kurtulabilirsiniz. 
 6. Birkaç seansla memelerinizin büyüklüğünü rahat edebileceğiniz ve hoşunuza giden bedene ayarlayabilirsiniz.

Yağ transferi tekniği ile nasıl meme büyütülür?

Hastanın bölgesel yağlanma yaşadığı yere liposuction yapılarak fazla yağlar alınır. Kişinin koltuk altı kıvrımına yaklaşık olarak 3 mm çapında bir cerrahi kesi atılır ve daha önce alınmış, kök hücre bakımından zenginleştirilmiş yağ bu kesiden içeriye işlem sırasında enjekte edilir. 

Daha sonra açılan kesi estetik dikiş teknikleri ile dikilir. Kesinin 3 mm kadar olması sebebi ile herhangi bir iz sıkıntısı yaşama ihtimaliniz en aza indirgenmiş olur. 

 Meme büyütme ameliyatı riskleri; tıbben kabul edilen protokoller uygulandığı sürece minimal risklerdir. Ancak uzman olmayan kişiler elbette tercih edilmemelidir.

Her ne kadar son beklenmedik olsa da, maalesef bu uygulamayı yetkin olmayan kişilerin çeşitli şekillerde sunduğu biliniyor. Bu nedenle tüm cerrahi işlemler için uzman cerrahları tercih etmeniz gerekiyor.

Yapacağınız araştırma neticesinde, size en iyi hizmeti verecek en deneyimli hekimi tercih etmeniz son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/facts-abou%20t-breast-implants/

https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/risks-and-complications-breast-implants

5 / 5. 3