Göğüs Büyütücü Krem İşe Yarıyor mu?
4
(57)

Birçok kadın, göğüsleri konusunda olumsuz bir algıya sahiptir. Hatta öyle ki, büyük göğüsleri olan kadınlar dahi daha büyük göğüslere sahip olmak ister. Bu nedenle çeşitli yollara başvuran kadınlar, özellikle de krem ve bitkisel ilaç gibi birtakım destekleyiciler kullanmaktadır.

Peki gerçekten göğüs büyütme kremleri işe yarar mı? Yoksa bu da büyük bir oyunun parçası mıdır? Gelin işe bir de uzman gözüyle bakalım.

Göğüs Büyütücü Kremler

Göğüs büyüme kremleri, 20 yıldan uzun bir süredir tartışma konusu. Özellikle de ameliyat gibi çözümlere kıyasla daha uygun fiyatlı olması nedeniyle sıklıkla kullanılan göğüs büyütme kremleri, göğüsü büyüttüğü algısı yaratmaktadır. Ancak göğüs büyütme kremleri sağlıklı bir yöntem değildir.

Göğüs ve dudak dolgunlaştırıcı ithal kremler, göğüste ve dudaklarda oluşturduğu ödemler nedeniyle geçici bir büyümeye neden olur. Ancak bu oldukça riskli bir yöntemdir.

Zira göğüs büyütücü kremlerin içerisinde fitoöstrojen adında bir hormon yer almaktadır. Bu madde, insan sağlığı açısından tehlikelidir ve göğüs kanserine yakalanma riskinizi artıracaktır.

Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, göğüs büyütücü kremlerin tehlikesine dikkat çeken uzmanlardan birisi olarak bilinmektedir.

Göğüs büyütme kremlerinin yanıltıcı etkisine aldanılmaması gerektiğini belirten Türkaslan, göğüs büyütme konusunda göğüs büyütme ameliyatlarının tek kalıcı yöntem olduğunu belirtiyor.

Göğüs Büyütme İçin Çözüm Önerileri

Özellikle de doğum sonrası kadınlarda meydana gelen göğüs sarkması ya da küçülmesi durumu, kadınların canını sıkmaktadır. Bunun yanı sıra hormonal bozukluklardan dolayı göğüs çevresi gelişmeyen veya göğüs kanseri sonrası bir göğsü alınan kadınlar, ameliyatla istedikleri görünümlere kavuşmaktadır.

Bu konuda Türkaslan, gerekli koşulları taşıyan kadınların ameliyat olması gerektiğini tavsiye etmektedir. Özellikle de silikon protez yöntemi, sağlıklı göğüs büyütme çözümlerinden birisi olarak göze çarpmaktadır.

 • Silikon Protezle Göğüs Büyütme

Göğüs büyütmek isteyen kadınlar, bıçak altına yatmadan bu işlemin kolayına kaçmaya çalışır. Ancak krem ya da ilaçlar, insan sağlığı açısından tehlikeli çözümlerdir.

Eğer gerçekten daha büyük ve daha dolgun göğüslere sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken, ameliyatla kalıcı çözüme kavuşmaktır. Silikon protez yöntemi de bu yöntemlerin başında gelmektedir.

Silikon protez uygulaması, tek bir ameliyatla sonlandırılabilir ve sadece 1.5 saat gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Göğüs bölgesinde, önceden belirlenmiş bölgelere açılan kesiklerle protez yerleştirilir.

Protez genel olarak göğüs kasının altına ya da üstüne yerleştirilir. Bu durum, kişiye yapılacak olan muayene ile belirlenir. 1.5 saatlik ameliyat sonrası 2 gün istirahat etmesi gereken hasta, sonrasında yavaş bir şekilde normal yaşantısına devam edebilir.

Yaklaşık olarak 1.5-2 ay kadar özel sutyen giymesi gereken hasta bu süreçte iyice dinlenmelidir. Üçüncü ayın sonunda göğüs daha doğal, dik ve büyük bir hal alır.

Ameliyatta kullanılan protez, Amerikan FDA onaylıdır ve tamamen güvenilirdir. Silikon protezler, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmayacak doğal malzemelerden üretilmiştir. Bu nedenle bu yöntemin günümüzde kalıcı bir çözüm ürettiğini ve tamamen sağlıklı olduğunu söylemeliyiz.

 • Göğüs Büyütmede Yağ Transferi

Yağ transferi uygulaması, genellikle hastanın bel ve karın bölgesindeki yağlardan faydalanılarak gerçekleştirilir. Burada yer alan erimeye dirençli yağlar, göğüs büyütme uygulaması için idealdir. Buradan alınan yağlar, özel işlemlere tabi tutulur ve kök hücre yöntemiyle güçlendirilerek göğüs içine nakledilir.

Ancak bu yöntem zayıf hastalar için uygun değildir. Zira yağ oranı az olan kadınlar için bu yöntem risk doğurmaktadır. Yeterli kiloya ve yağ oranına sahip kadınlar ise bu yöntemden güvenilir bir şekilde faydalanabilir.

Kimlere Göğüs Ameliyatı Yapılır?

 • Meme kanseri sonrasında göğsü alınan kadınlar
 • Doğum sonrası göğsünde rahatsız edici bir sarkma ve küçülme meydana gelen kadınlar
 • Hormonal bozukluklar nedeniyle belli olmayacak kadar az gelişmiş göğüse sahip kadınlar.
 • Göğüslerinin estetik görünüşünü değiştirmek isteyen kadınlar.

Sonuç Olarak

Göğüs büyütmek için kremlerin ve bitkisel ilaçların işe yaramadığını artık biliyorsunuz. İşe yaramadığı gibi insan sağlığını riske atan bu yöntemler, sizlere sadece para kaybettirmektedir.

Kalıcı çözümlerden bahsettiğimiz bu yazımızda, silikon protez ve yağ transferi yöntemlerinin faydalı olduğunu sizlere aktardık.

Tıbbın gelişmesiyle birlikte günümüzde nispeten daha ucuz olan bu yöntemler, kalıcı çözümler üretmektedir. Aynı zamanda insan sağlığı açısından da bir sorun teşkil etmemektedir. Sağlıklı günler dileriz.

S.S.S

Göğüs Büyütücü Kremlerin İçeriğinde Ne Var?

Her birinin ana bileşeni “Fitoöstrojen” isimli bir hormondur. Diğer yardımcı maddeler kremin marka ve etki mekanizmasına göre değişir. Madde göğüs büyütmeyi sağlayabilen bir hormondur. Ancak bilinmeyen şudur ki bu madde ödem oluşturarak büyüme imkanı sağlar ve kesinlikle zararlıdır.

Göğüs Büyütme Kremleri Nasıl Çalışır?

Yukarıda da anlattığımız üzere ister yerli ister ithal olsun tüm göğüs dolgunlaştırıcı kremlerin kimyasal yapısında “Fitoöstrojen” adında bir tür hormon bileşeni vardır. Bu bileşen dokularda ödem yaratarak göğüslerin büyümesini etkiler. Ancak bu etki hem yeterli değildir hem de insan sağlığına önemli ölçüde zararlar sunar.

Göğüs Büyütme Kremleri Cilt Kanserine Neden Olabilir mi?

Bu sorunun yanıtı malesef evet! Ana etken madde Fitoöstrojen başta olmak üzere kremlerin üretiminde kullanılan pek çok madde cilt kanseri risklerini normalden daha fazla tetikleyebilmektedir. Bu nedenle bu tür ürünlere aldanmayınız, kullanmayınız. Hem cüzdanınıza hem de cilt sağlığınıza düşmandır.

Göğüs Büyütme Kremi Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Pratikte bakıldığı zaman işe yaradığını söyleyebiliriz. Ama bir kez daha hatırlatalım bu işe yarama konusu tamamen bir yanılsamadır. Gözle görülür derecede göğüs büyütmez. Büyütme olgusu içerisindeki maddelerin cilt dokularında ödem meydana getirmesinden kaynaklanmaktadır. Çok küçük oranlarda büyüme sağlayan bu tür kremler; büyütme işlemini ödem oluşturarak gerçekleştirdikleri için inanılmaz zararlara neden olabilir. Cilt dokusunu bozar, geri dönüşü olmayan cilt hastalıklarına neden olabilir ve uzun vadede mevcut cilt kanseri – göğüs kanseri risklerini maksimize eder.

Göğüs Büyütücü Kremleri Zararlı mıdır?

Dünya genelinde birçok kadın bu tür kremleri araştırıyor. Bu büyütme hem küçük çaptadır hem de sağlıklı büyüme olmadığı yani ödem oluşturarak küçük büyüklükler sağladığı için sağlığınıza müthiş zararlı etkilerle geri dönüş sağlayabilir.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/kremle-gogus-buyutulur-mu-2896448

https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/By_the_way_doctor_Do_breast-enhancement_supplements_work

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/494671

4 / 5. 57

2 cevaplar
 1. Nalan
  Nalan says:

  merhaba, gogus buyutucu krem kullandım ama pek faydasını göremedim. Gogus buyutme amelıyatı olmak ıstıyorum fakat dogal gorunmesını saglayabılıyor muyuz ? bılgı ve fıyat alabılır mıyım ?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir