Göğüs protezleri nasıl yapılır? 
0
(0)

Kadınların; en çok üzerinde durdukları konulardan birisi de kişisel bakım. Çünkü her kadın güzel görünmek ve beğenilmek ister. Kadınlar için güzel görünebilmenin yöntemlerinden birisi de estetik operasyonlardır.

Estetik operasyonlardan da en sık tercih edilenlerden birisi göğüs büyütme yada göğüs küçültme ameliyatıdır. Bu tür ameliyatlarda; ameliyat sırasında göğüs protezi kullanılır. Çünkü ameliyatın yapılabilmesinin ve istenilen sonucun alınabilmesinin tek yolu budur. Peki göğüs protezleri nasıl yapılır? 

Göğüs Protezleri Nasıl Yapılır? 

Göğüs protezi; silikon bazlı olup, birkaç milimetre kalınlığında, dış kılıftan yapılmış olan bir torbadır. Yuvarlak ve damla şeklinde iki farklı türü bulunmaktadır. Bunun dışında; yapısına göre, yüzey özelliklerine göre ve boyutuna göre de farklı türleri bulunur.

Kullanılan maddeye göre serum fizyolojikli ve silikonlu, yüzey özelliklerine göre ise pütürüklü ve düz, boyutuna göre ise yüksek, orta ve düşük profilli protez çeşitleri mevcuttur.

Silikonların göğüs içine rahat ve sorunsuz bir şekilde, aynı zamanda istenilen biçimde yerleştirilebilmesi için; kesikler, koltuk altından, göğüs altından veya memenin yan tarafından atılır.

Silikonlar, memenin içerisinde bulunan, süt kanallarına zarar verilmemesine dikkat ederek ve komplikasyona neden olmayacak şekilde göğüs içine yerleştirildikten sonra dikişler atılır ve böylece işlem tamamlanmış olur. 

Göğüs protezi ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler

 • Bir hastaya göğüs protezi uygulanacaksa öncesinde sağlık taraması yapılır ve hastanın talepleri doğrultusunda ameliyata uygunluğuna karar verilir.
 • Göğüs protezi ameliyatları; çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Memelere uygulanacak olan ameliyat türüne göre kesi atılır ve kişinin yapısına uygun göğüs protezi yerleştirilerek işlem tamamlanır.
 • Ameliyat tamalandıktan sonra; kesi atılan yer dikiş yada benzer yöntemlerle kapatılarak bandajlanır.
 • Ameliyattan sonra hasta iyileşme süreci boyunca 1-2 defa takip amaçlı olarak randevulara  gidebilir.

Göğüs protezlerinin çeşitleri nelerdir? 

Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan ve silikon olarak da bilinen göğüs protezi yüzey, şekil ve içerik yapısı bakımından bazı farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar şunlardır:

Şekil yönünden farklılıklar

Göğüs protezleri; şekil olarak iki farklı türe sahiptir. Bunlar damla protez ve yuvarlak protezdir. Yuvarlak protezlerin yatay ve dikey taban çapları birbirine eşit ölçüdedir. Damla protezlerde ise durum biraz daha farklıdır.

Bu protez türünde; dikey çap, yatay çapta göre biraz daha uzun olup, protezin yüksekliği ise alt kutupta üst kutuptan daha fazladır. Anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin şekline daha çok benzemesi nedeniyledir.

İçerik yönünden farklılıklar

Göğüs protezleri; içerik yönünden de kendi arasında yine iki farklı türe ayrılır. Birincisi; silikon içerikli göğüs protezi, ikincisi; serum fizyolojik içerikli yani diğer adıyla salin içerikli göğüs protezidir.

İçeriğine göre ise piyasada silikon jel ile dolu protezler ve fizyolojik serum ile dolu olan yani başka bir deyişle  fizyolojik tuzlu su ile dolu protezler bulunmaktadır. Bu protezlerin içeriğinde silikondan oluşan katı zarfın içinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulunmaktadır.

Yüzey yapısı yönünden 

Göğüs protezlerinde; kendi içinde sınıflandırmanın yapıldığı bir diğer bölüm ise; yüzey yapısıdır.

Yüzey yapısında ki sınıflandırma ise şu şekildedir; düz yüzeye sahip protezler ve pürtüklü yüzeye sahip protezler. Pürtüklü yüzeye sahip protezlerin çevresinde ki kapsül oluşumu, düz yüzeye sahip protezlere göre daha azdır. 

Göğüs protezi ameliyatı nasıl uygulanır? 

Göğüs protezi ameliyatının uygulanış şekli ise şöyledir: 

 • Meme protezi; ameliyat ile meme altına yerleştirilir. 
 • Meme altına yerleştirilen protezin; memeye tam olarak oturması ve uyum sağlaması için, ameliyat yapacak olan doktorun kararı ile, meme altına doku genişletici uygulanır. 
 • Bu işlem; meme altı kıvrımı, koltuk altı yada meme başının alt kısmından yaklaşık 4-5 cm çapında bir iz açarak uygulanır. 
 • Bir sonra ki adımda ise; hastaya en uygun olan protez seçilerek, hem göğüs kası arkasına, hem de meme dokusunun arkasına yerleştirilir. Bu sırada; protezin nereye ne şekilde yerleştirileceğine, kesi açma işleminin nereden yapılacağına hastanın yapısal özellikleri incelendikten sonra, doktor tarafından karar verilir. 

Göğüs protezi ameliyatından sonra hastayı neler bekliyor?

Göğüs protezi ameliyatı sonrasında hastayı bekleyen farklılıklar şunlardır: 

 • Ameliyattan sonra ki dönem, yani iyileşme evresi çoğu zaman herhangi bir problemle karşılaşmadan, rahat bir şekilde geçer. 
 • Ameliyat nedeniyle ortaya çıkan ağrılar, genelde en az seviyededir. 
 • Eğer göğüs protezi; göğüs kasının arka kısmına yerleştirilmişse, kol hareketlerinde birkaç gün boyunca kısıtlanmalar görülebilir. 
 • Ameilyat sonrasında; meme özel bir bandaj veya sütyen ile koruma altına alınır. 
 • Eğer dikişlerden erimeyenler varsa, bunlar ameliyattan sonra ki ilk 10-12 gün içinde alınır. Fakat dikişlerin tamamı kendiliğinden erimişse, dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 
 • Ameliyat sonrasında; hasta en geç 3-4 gün içinde, hem iş hayatına, hem de normal hayatına geri dönebilir. 
 • Ameliyattan sonra; meme ucunda az miktarda his kaybı, şişlik gibi problemler görülse de, bu durum birkaç gün içinde kendiliğinden azalır ve daha sonrasında tamamen iyileşir. 
 • Yaklaşık 3 hafta sonra ise; meme protezi meme ile tamamen uyumlu bir hale gelir. Yerine tam olarak yerleşir ve meme normal işlevine geri döner. 
 • Ameliyat sonrasında; en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de hastanın yaklaşık 2 ay süreyle ağır hareketlerden kaçınması, ağırlık kaldırmaması ve ağır şartlarda spor yapmamasıdır. Bu kurala uyulmaması durumunda iyileşme süresi çok daha uzun olacak ve buna bağlı olarak hastanın normal hayatına dönme süresi de aynı şekilde uzayacaktır. Bu nedenle bu sürenin kurallara uyarak ve doktor tavsiyelerini dikkate alarak geçirilmesi önemlidir. 

Kaynakça:

http://www.elektronmedikal.com.tr/id20/meme-protezleri.php

https://breastcancernow.org/information-support/facing-breast-cancer/living-beyond-breast-cancer/your-body/breast-prosthesis

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/postmastectomy-prosthesis

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir