Meme Büyütme Sonrası İyileşme Süreci
0
(0)

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastaların iyileşme süreci doktorun vermiş olduğu tavsiyelere uyma şekillerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci biraz zorlu geçmektedir.

Ağrı oranı fazla olabilir. Bu nedenle meydana gelen ağrılar ile doğru bir şekilde baş ederek süreci daha kısa bir sürede bitirebilirsiniz. Eğer siz de meme büyütme ameliyatı geçirdiyseniz ya da bu ameliyatı yaptırma gibi bir düşünceniz varsa ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İlk Zamanlar

Meme büyütme ameliyatı sonrasında en önemli zaman ilk zamanlar olmaktadır. Hasta kesinlikle ani hareketlerden uzak durmalıdır. Aksi takdirde henüz taze olan dikişler patlayabilir.

Ameliyat sonrasında genel anesteziden dolayı ayılma süreci biraz sancılı geçebilir. Ağrı hissedilmez fakat hafif bir gerginlik duyabilirsiniz.

Göğüslerin büyüdüğünüz hemen görebilirsiniz. Meme protezi yerleştirilen ceplerin içerisine dren adlı bir alet koyulur. Bu alet aracılığı ile meme bölgesinde oluşacak ödem dışarıya atılır. Bu drenler birkaç gün yerine kalır. Ameliyattan 6 saat sonra sıvı alımına başlanabilir.

Anestezi sonrasında ameliyat ağrıları başlar, fakat ağrı kesici takviyesi ile ağrılar en geç 2 gün içerisinde kontrol altına alınır. Eğer protez kas altına yerleştirilmişse ağrılar 1 hafta hissedilebilir.

İlk haftalarda genellikle ağrıların geçmesi beklenir ve hasta olabildiğince az hareket ettirilir. Kollar kesinlikle yukarı kalkmamalıdır.

Ameliyat sonrasında 4. Gün pansumanlar çıkartılır ve ince bir bant yapıştırılır. Bu bandın üzerine de göğüs şekillendirme sütyeni takılır. Devam eden süreçte bu şekilde durulur.

Meme Büyütme Ameliyatı Kesin İyileşme Dönemi

Meme büyütme ameliyatı sonrasında 4. Gün duş almaya izin verilir. Eğer masa başı bir işte çalışılıyorsa, işe geri dönülebilir. Aşırı hareket yasaktır.

7 gün sonra araba kullanımına başlanır. Eriyen dikiş varsa dikişler alınmaz. Eğer alınması gerekiyorsa 12. Gün dikişler alınır ve 2 hafta boyunca cerrahi bir krem uygulanır.

10 gün boyunca kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçlar alınmamalıdır. Kan pıhtılaşması olmaması için 2 hafta sigara içilmez. 8 hafta sonra ağır spor faaliyetlerine geri dönülebilir. Meme 4 ya da 6 hafta sonra tam olarak şeklini alır.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/breast-augmentation-recovery

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-breast-augmentation#2

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir