Memeye Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 2022
3.7
(49)

Meme erkeklerde de  kadınlarda da bulunmasına rağmen kadınlarda estetik açıdan görünümü önem taşır. Memelerin temel işlevi emzirmedir. Kadının doğum yapmasını takiben bebeğini beslenmesine en büyük yardım memeler aracılığı ile olur.  Memelerin içinde bulunan süt kanalları bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlar. Meme büyütme ameliyatları zorunlu olmadıkça süt kanallarına zarar vermeden memeleri büyütme ve estetik hale getirme işlemini kapsar.

Kişilerin kalıtsal nedenlerden dolayı memeleri küçük olabilir ya da memeleri zamanla sarkabilir. Ülkemizdeki kadınların büyük bir kısmı, orta yaş itibariyle memelerinin görünümü ve estetiği ile ilgili problemler yaşamaktadır.

Bunun dışında meme kanseri riskinin de fazla olması sebebiyle meme büyütme operasyonları sık başvurulan yöntemlerdendir.

Meme büyütme işlemine sadece memelerin hacim olarak desteklenmesi olarak bakmamak gerekir.  Bu uygulama germe, şekillendirme gibi operasyonları da kapsayan bir yöntemdir.

Memelerini vücuduna uygun büyüklüğe getirirken, doğru açılara sahip olmasını ve gergin bir şekilde tutulmasını isteyen kişiler memeye yağ enjeksiyonu işlemi ile bunu sağlayabilir.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ dokuları memelerin dolgun görünmesini sağlayan ana unsurdur. Vücuttaki fazla yağların bir bölgeden alınıp diğer bölgeye enjekte edilmesi işlemlerinden biraz farklı olarak memeye yağ enjekte etme işleminde bazı farklılıklar vardır.

Memeye yağ enjekte işlemi uygulanırken memeye yağ enjeksiyonu operasyonlarında alınan yağlar belirli bir işlemden geçirilir. Daha konsantre hale getirilen yağ dokuları memelerin uygun ve bölgelerine enjekte edilmesiyle işlem tamamlanır.

Çok basit bir yöntem olan yağ enjeksiyonu ile birlikte yapılan meme büyütme işlemi cerrahi bir kesiye  ihtiyaç olmadan uygulanır. Bu sebeple de tercih edilme oranı bir hayli fazladır. Yağ enjeksiyonu işlemi sayesinde kişinin yağ alınan bölgesi de incelmiş olur.

Günümüzde protez uygulamasının ardından en çok uygulanan meme büyütme yöntemi yağ enjeksiyonu yöntemidir.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Kalıcı mı?

Yağ enjeksiyonları hangi bölgeye yapılırsa yapılsın %100 kalıcı değildir. Kalıcılık oranı küçük değerlerle değişmekle beraber genelde %60 oranında kalıcılık sergilemektedir. Bazı hastalardaki kalıcılık oranı %70’dir. Vücudun farklı noktalarından alınan yağlar işlemden geçirilerek enjeksiyon tekniği ile birden fazla noktalar üzerinden verilir. Böylece ek büyüme ve şekillendirme işlemleri uygulanır.

Her bir meme için verilebilecek yağ transferi seviyeleri en az 300 ml ile 450 ml arasında değişmektedir. Yağ enjeksiyonu ile büyütme ve şekillendirme uygulamaları hem hastalar hem de hekimler tarafından en çok tercih edilen yöntemleri ifade eder.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Memeye yağ enjeksiyonu oldukça basit bir işlemdir. Buna bağlı olarak oluşabilecek komplikasyon ve riskler de sınırlı olduğu için tercih edilme oranı da yüksektir. Her ne kadar basit bir estetik uygulaması olsa da ciddi bir ameliyata giriyor havası ile hazırlanmak yapılan uygulamanın risklerini azaltmak için fayda sağlayacaktır.

 • Gözetim Süresi

İşlem ortalama bir saat sürmektedir. Hastalarda genellikle aynı gün taburcu edilir. Memeye yağ enjeksiyonu işlemi sonrası yaklaşık üç saatlik bir gözlem süresi vardır. Gözlem süresi başlamadan önce, işlemi gerçekleştiren doktor tarafından bir muayene yapılır. Üç saatlik gözetim süresinin sonunda herhangi bir sorun görülmediği takdirde hasta taburcu olur.

 • İlaç Kullanımı

Memeye yağ enjeksiyonu işlemi sonrası ağrı hissedilmesi ve enfeksiyon oluşması riski oldukça azdır. Fakat yine de hastaya işlem sonrası süreç için tedbir amaçlı gerekli ilaçlar reçete edilir. Kişinin bu ilaçları aksatmadan düzenli bir şekilde kullanması gerekir.

 • Hastanede Kalma Süresi

İşlem sonrası hastaların hastanede kalmasın gerektirecek bir durum olmaz. Yapılan işlemin oldukça basit olması, hastaların gün içerisinde taburcu olmasını sağlar. Yine de her ihtimale karşı işlemden sonrası için size refakat edecek bir yakınızı refakatçi olarak belirlemenizde fayda var.

 • Fiziksel Aktivite 

Memeye yağ enjeksiyonu sonrası maksimum faydanın sağlanabilmesi için uygulamanın tamamlanmasından yaklaşık üç saat sonra hastanın ayağa kalkması ve işlerini halletmesi mümkündür. Bir günlük evde yapılan istirahatten sonra hasta günlük yaşantısına dönebilir.

 • Sauna, Solaryum, Hamam Kullanımı

Yapılan İşlem sonrası ödem, morluk görülebileceğinden bu tip  etkiler geçene kadar solaryum da önerilmeyen bir durumdur. Sıcağın ödem ve şişliklerin geçmesini  yavaşlatacağından ödem atılana dek hamam, solaryum ve sauna önerilmez.

 • Duş

İşlemin uygulandığı ilk gün duş almak önerilmez bölgenin ilk gün su ile temas etmemesi gerekir sonraki günlerde duş alabilirsiniz.

 • İyileşme Süreci

Memeye yağ enjeksiyonu iyileşme süreci çok hızlı bir işlem olan bir estetik uygulamasıdır. İlk günlerde ödem ve morluklar görüldüğünden  enjeksiyonun etkileri daha sonra görülür. Şişlikler azaldıkça istenilen görüntü ortaya çıkmaya başlar. İlk zamanlarda ağır spor aktivitelerinden uzak durmak gerekir.

 • Doktor Kontrolleri

İşlem sonrası  bir hafta sonrasında genel olarak doktor kontrolü yapılır. Bunun sonrasında kişini durumuna ve tedaviye bakılarak kontrol planı oluşturulur.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Riskleri Nelerdir?

Memeye yağ enjeksiyonu işlemi uygulanırken kişinin kendisinden alınan yağlar kullanıldığı için risk ve yan etkiler oluşturması bakımından oldukça düşük bir ihtimale sahip bir uygulamadır. Herhangi bir yan etki görülürse de çok kısa sürede ortadan kalkar.

Bu işlemde kesi de açılmadığı için yara oluşma durumu da yoktur. Bu nedenle enfeksiyon kapma riski de çok düşüktür. Risk, yan etki ve komplikasyon görülme ihtimali çok düşük olan bir uygulama olan memeye yağ enjeksiyonu bu yönüyle de çok tercih edilen bir estetik işlemdir.

 • Ağrılar

Memeye yağ enjeksiyonu sırasında uygulanan teknikler oldukça basittir. İşlem bölgesel anestezi uygulamasıyla yapıldığı için kişi herhangi bir ağrı hissetmez. Verilen ilaçlar yaklaşık bir saat kadar etki eder.

İşlemin tamamlanmasının ardından hastanın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemesi için taburcu edildikten sonraki süreç için ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bu yüzden herhangi bir ağrı oluşursa da ağrı kesiciler ile bu önlenmiş olur.

 • Kanama, Kızarıklık, Ödem

İşlem esnasında dokulara ve damarlara zarar verilmediği için kanama görülme ihtimali oldukça düşüktür.

Enjeksiyonun yapıldığı girişlerin çevresinde kızarıklıklar oluşabilmekle birlikte bu kızarıklıklar normal kabul edilir. İlk günden sonra geçmeye başlar.

İşlem sonrası ilk gün ödem meydana gelebilir. Ama bu da iki-üç gün içerinde azalarak geçecektir. Bu yüzden ilk gün istirahat etmek faydalı olacaktır.

 • Enfeksiyon

İşlem kesi açılmadan iğneler aracılığı ile yapıldığından enfeksiyon kapma riski çok düşüktür.  Fakat tedbir amaçlı enfeksiyon oluşmaması adına antibiyotikler reçete edilir. Kişinin de bu antibiyotikleri düzenli bir şekilde kullanması gerekir.

 • His Kayıpları

Memeye yağ enjeksiyonu işlemi sırasında herhangi bir sinir dokusuna müdahale edilmediği için his kaybı oluşmaz. Sadece uygulanan anestezinin etkisi ile geçici bölgesel his kaybı oluşabilir. Bölgeye uygulanan anesteziye bağlı olarak ilk gün itibariyle his kaybı ortadan kalkar.

 • Alerjik Reaksiyonlar

Memeye yağ enjeksiyonu sırasında kullanılan yağlar kişinin kendi vücudundan alınan yağlar olduğundan dolayı  alerjik bir reaksiyon görülmesi beklenmez.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Zararları Var mıdır?

Daha önce pek çok kez memeye yağ enjeksiyonu yapmış alanında bir uzman hekim, uygun hastane ve ameliyat ortamı, yardımcı personellerin yetkinliği, kullanılan materyallerin – ekipmanların teknolojik durumu gibi koşullar sağlandığı sürece yağ enjeksiyon işlemlerinin bir zararı yoktur.

Alınan yağlar hastanın kendi yağıdır. Yani suni herhangi bir madde kullanılmamaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi için bir zararı yoktur. Vücut tarafından yabancı madde olarak var sayılmaz.

Yağ enjeksiyonu için alınan yağlar, alınan bölgenin hijyeni, kullanılan ekipmanların hijyeni ve doğru kullanımı gibi yanlışlar yapılmadığı sürece yağın bir zararı bulunmamaktadır.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Memeye yağ enjeksiyonu estetik kaygılardan kaynaklı yapılması istenen bir işlemdir. Uygulanan işlemin ve işlem sonrasının istediğiniz gibi olması için tecrübeli ve donanımlı bir hekim ile donanımlı bir sağlık kuruluşuna ihtiyacınız vardır.

Bu etkenler de fiyatlar da değişikliklere sebep olabilmektedir. Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme fiyatları beraberinde uygulanacak Vaser liposuction bölge sayısına ve ek prosedürlere göre değişebilmektedir.

Kesin bir fiyat söylemek mümkün olmamakla birlikte önceliğinizin sağlığınız ve istediğiniz gibi bir estetik görünüme ulaşmak olduğunu unutmadan karar vermek de oldukça önemli bir konudur.

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/bigger-breasts-without-getting-implants-pros-cons-2709949

https://journals.lww.com/annalsplasticsurgery/fulltext/2014/09001/breast_augmentation_with_autologous_fat_injection_.8.aspx

3.7 / 5. 49

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir