Meme Küçültme Estetiği Kanser Riskini Azaltır Mı?
5
(1)

Meme estetiği  ameliyatı, medikal ve kozmetik bir işlemdir. Eğer ailenizde güçlü bir meme kanseri öyküsü varsa, genlerinizde hastalığa neden olan mutasyona sahip olabilirsiniz ve yapabileceğiniz önleyici tedbirler olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatının kanser riskini azaltabileceğine dair kanıtlar olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır, ancak aşağıda keşfedeceğimiz bazı uyarılar da vardır.

Meme küçültme ameliyatı kanseri tedavi edemez, ancak riski azaltabilir.

Meme küçültme ameliyatı fazla dokuların, cildin ve yağın göğüsten çıkarılmasını içerdiğinden, eğer zaten varsa veya kansere yakalanan kişi zaten hastalığa neden olan mutasyona sahipse ancak meme kanseri belirtileri göstermiyorsa kanserli hücreleri çıkarabilir.

Meme kanseri riskini azaltmak için yapılabilecek özel bir işlem vardır. Bu işlem bilateral profilaktik mastektomi ya da koruyucu meme kanseri ameliyatı olarak bilinmektedir.

Bilateral profilaktik mastektomi, bir veya iki memenin çıkarılması işlemidir. Daha sonra doğal görünümlü göğüsler oluşturmak için daha sonra göğüs rekonstrüksiyon ameliyatı yapılabilmektedir.

Bununla birlikte, bu tip mastektomi ile göğüs duvarı çıkarılmamakta ve kalan bazı meme dokuları olabilmektedir. En yetenekli meme kanseri cerrahı bile bu dokuyu çıkaramaz. Bu ameliyatı bir meme kanseri cerrahı yapmalıdır.

Meme Küçültme Cerrahında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme küçültme işlemi için cerrah seçerken, iyi bir uyum sağladığınız birini bulmanız önemlidir. Farklı cerrahlarla konuşarak yardım istemeniz de mümkündür. Aynı zamanda cerrahınızı seçerken birbirinizi anladığınızdan emin olmanız ve cerrahınıza güvenmeniz de önemlidir.

Kaynakça:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2004-05/asop-asi052804.php

5 / 5. 1