Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
0
(0)

Kadın vücudunun estetik bir görünüme sahip olmasında göğüslerin büyüklüğünün ve şeklinin de büyük bir yeri vardır. Kadınlar sadece memelerinin küçüklüğünden şikayet etmezler. Birçok kadın da göğüslerinin büyük olmasından şikayetçidir.

Kişinin göğüslerinin büyük olması genetik kodlara bağlıdır. Tabi buna ek olarak beslenme şekli de bunu etkileyebilmektedir. Göğüslerinin büyüklüğünden şikayetçi olan kadınların imdadına da göğüs küçültme ameliyatı yetişiyor.

Göğüs küçültme ameliyatıyla memenin içi dokusuna müdahale yapılır. Bunu yaparken meme ucu ve dış yapısı korunur. Süt kanallarına zarar vermemek de en önemli amaçlardan biridir.

Memeye açılan kesi ile iç yapıdaki fazla yağ alınır ve memenin istenilen boyuta ulaşması sağlanır. Açılan kesiler dikilir.  Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi uygulaması altında yapılarak 2-3 saatlik bir zaman dilimini kapsar. 

Göğüs Küçültme  Ameliyatı Muayene Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı için karar verilmeden önce bazı muayene, tetkik ve kontroller yapılır. Ameliyat öncesi uygulanan bu süreç ameliyatın sürecini başarısını ve ameliyat sonraki sürecin de hastanın konforlu bir şekilde ve sorunsuz geçirebilmesi adına oldukça önem taşır.

Hastanın fiziki muayenesi yapılırken memelerinin durumu incelenir. Sorunlar tespit edilir ve en uygun çözüm yolu belirlenir. Kan ve idrar tahlilleri yapılır. Bulaşıcı hastalık, kalp ya da akciğer sorunu var mı yok mu tespit edilir. Ardından ultrason me mamografi görüntüleme tekniklerine geçilir.

Yapılan tüm tetkikler sonrası ameliyatsa engel bir durum olup olmadığı ve operasyon aşamasında izlenecek yol ve yöntemlere karar verilir.

Tüm tetkikler sonucunda hastanın meme dokusu en ince ayrıntısına kadar görüntülenir. Ameliyata engel bir durum olup olmadığının yanı sıra yapılacak operasyonda izlenecek yol ve yöntemler belirlenir. Hastaya da operasyon sonrası göğüslerinin alacağı şekil simüle edilerek gösterilir. 

Göğüs Küçültme  Ameliyatı İçin Uygun Adaylar

Göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen kişiler için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Göğüslerinin büyüklüğünden şikayet eden genel sağlık durumu iyi olan her kadın bu ameliyatı olabilir.

Göğüslerin aşırı büyük olması sadece estetik görünüm açısından değil kişilerin günlük yaşam kalitesi ve sağlık durumları açısından da olumsuz etkileyici bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. 

Göğüsler çok büyük olduğu zaman estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturmaz. Estetik görünüm dışında hayat konforuna da ciddi derecede etkiler. Bu tür durumlarla karşılaşan herkes meme küçültme ameliyatı olabilir..

Göğüs Küçültme  Ameliyat Detayları

Göğüs küçültme ameliyatının da bazı detayları bulunmaktadır . Ancak bu detaylar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.  Ameliyatla ilgili en ince detayları doktorunuz muayene aşamasında siziinle paylaşacaktır. Fakat göğüs küçültme  ameliyatı ile ilgili detaylar genel itibariyle şu şekildedir;

  • Anestezi şekli

Bu ameliyat için tercih edilen anestezi yöntemi,  genel anestezi uygulaması altında yapılmasıdır. Bu da hastanın ameliyat süresince hiçbir acı ve ağrı duymamasına yardımcı olur.

  • Ameliyat Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı 1,5-2 saat sürer anestezi uygulaması ile birlikte toplam 3 saate tamamlanır. 

  • Hastanede Kalma Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında kişiler aynı gün taburcu da olabilir. Kontrol amaçlı bir gün hastanede de yatırılabilir. Operasyon sonrası hastanın durumuna göre doktor gerekli kararı verir. 

  • İşe Dönme Süreci

Göğüs küçültme  ameliyatı olan hasta herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı takdirde 3-4 gün sonra işe dönebilir. Duruma göre en çok bir hafta sonra işbaşı yapabilirler. Ameliyatın ardından bir haftalık istirahat süresi yeterli görülür.

Göğüs Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatları iki farklı teknik kullanılarak yapılabilmektedir. Bu tekniklerden biri  Yağ aldırma (liposuction) işlemi diğeri de cerrahi operasyon ile yapılan meme küçültme ameliyatı şeklindedir. Cerrahi operasyon ile yapılan meme küçültme ameliyatları daha etkili ve kalıcı olmaktadır.

Liposuction ile yapılan meme küçültme işlemi cerrahi bir işlem değildir. Bu işlemde yağın alınacağı bölgeler işaretlenir.

Lokal anestezi ile uyuşturulan  hastadan özel cihazlar kullanılarak meme içerisindeki fazla yağlar çekilir. Memenin şekillendirilmesi aşamasının ardından da işlem tamamlanır. Yağ aldırma işlemi oldukça basittir ve iyileşme süreci de çok hızlıdır.

Cerrahi operasyon ile yapılan meme küçültme ameliyatında meme analizi yapılır. Operasyonda izlenecek yol ve yöntemler belirlenir. Hastaya memenin alacağı şekil gösterilir. Ameliyat aşamasında genel anestezi uygulanarak kesi yapılacak bölgeler işaretlenir.

Daha sonra yağ dokularının çıkarılması amacıyla meme başına ve meme altına kesi yapılır. Bu kesilerden memedeki fazla doku çıkarılır. Daha sonra açılan kesiler dikişler ile kapatılarak operasyon tamamlanmış olur.

Göğüs küçültme ameliyatları bir buçuk- iki saat sürer. Ameliyat yapılırken nasıl hareket edileceği hastanın istekleri doğrultusunda belirlenir.

Örneğin  operasyon sonrası hamile kalmak isteyen bir hastanın süt kanallarına zarar verilmemeye çalışılır. Ameliyat sonrası iz kalabilir. Fakat dikiş noktaları estetik yöntemler sayesinde kapatılır. Göğsün alt kısmında ters T, L veya I şeklinde iz kalabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs küçültme operasyonu sonrası hastaya pansuman uygulanır. Özel sütyenler giydirilir. En az 3 gün boyunca istirahat etmek gerekir.

Ameliyattan 1 hafta sonra hastalar günlük yaşantısına dönerler. 2 hafta sonra da dikişler kaynar. Bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olduğundan alınmasına gerek duyulmaz.

Hastanın ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de ameliyattan1 ay sonrasına kadar ağır kaldırmamasıdır.

Ayrıca özel sütyenleri de 1 ay boyunca kullanması gereklidir. Ameliyat nedeniyle oluşan ödem ve şişlikler de 1 ay sonra kaybolur. Göğüslerin tam istediğiniz şeklini alması 6 aylık bir süre sonunda olabilir. 

Ameliyattan sonraki 1.5 aylık süre boyunca göğüs dokusunda geçici uyuşukluk ya da his kaybı yaşanması da olası durumlardır. 

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/19/4/293/234127

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-breast-reduction-surgery#1

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir