Meme Dikleştirme Ameliyat Öncesi ve Sonrası
0
(0)

Hemen hemen her kadının genel sorunu olan meme estetiği cerrahisinde en çok uygulanan talep meme dikleştirmeye yönelik gerçekleştirilmektedir.

Yaşa bağlı olarak meme sarkmaları ya da memede hacim kayıpları yaşanabileceği gibi genetik miras odaklı meme sarkmaları gerçekleşebilmektedir. Hatta bekar, çocuk sahibi olmayan ve çok genç yaşta dahi meme sarkma problemi yaşayan kadın sayısı oldukça fazladır.

Bununla beraber genelde meme sarkmaları; aşırı kilo kaynaklı olabilir veya hızlı – fazla oranlarda zayıflama girişimlerinden dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Bilhassa gebelik sürecinden itibaren hacim kazanmaya – kilo almaya başlayan memeler gebelik ve emzirme süreçlerinin bitiminden sonra harikulade düzeylerde küçülmeler geçirebilmektedir.

Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı ya da sadece estetik görüntünün maksimize edilmesi talepleri ile yürütülen meme dikleştirme ameliyatları hususunda en çok sorulan sorular da ameliyat öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi olgularına yönelik gelmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi ve sonrasında özen göstermeniz gereken konuları işlemeye çalışacağız.

Meme Dikleştirme Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik cerrahınızla açık açık konuşmaya özen göstermelisiniz. Hedeflediğiniz estetik görüntünün beklentilerinizi tam karşılayabilmesi için isteklerinizi tam izah etmeli ve doktorunuzla olan irtibatı göz ardı etmeden onun da önerilerini dinlemenizi öneririz.

Meme dikleştirmeye dair uygulama tekniklerini, meme şeklini, olası problemleri vb tüm alt konuları detaylı olarak konuşarak tam bilgilenmeli ve aklınızda bir soru kalmayana dek ikna olmalısınız.

Kalıtsal – genetik geçişli ya da sonradan yakalandığınız tüm hastalıklara dair detaylı verileri mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Aynı şekilde alkol – sigara alışkanlıklarınız, varsa düzenli kullandığınız tüm ilaçların listesi ve dozaj bilgilerini vermelisiniz.

Ek olarak 40 yaşı aşmış bir kadın olarak meme dikleştirme ameliyatı talep ediyorsanız mutlaka mamografi tetkiki de talep edilecektir.

Meme dikleştirme cerrahi adımında meme dokularınız bloklar şeklinde şekillendirme işlemlerine tabi tutulacaktır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı olmadan önce sigara ve alkol kullanımınızı en az on gün öncesinden bitirmeniz gerekecektir.

Aksi halde toparlanma ve iyileşme süreçleriniz hem uzun olabilir hem de sancılı geçebilir. Ayrıca ek komplikasyonlar ve enfeksiyonlar gelişmesine olanak sağlayan olumsuz etkiler sunabilir. Sigara ve alkol kan dolaşımına ve organlara zarar verdiği için doğrudan dokulara da zararı dokunur.

Meme dikleştirme cerrahisi de tıpkı diğer cerrahi yöntemlerde olduğu gibi dokuya yönelik gerçekleştirileceği için bu hususlar atlanmamalıdır.

Eğer kullanılıyorsa kan sulandırma özelliklerine sahip tüm ilaçlar, meyveler, meyve – sebze suları, besin takviyeleri vb kesilmelidir. Bu da yine ameliyattan en az on gün önce başlatılması gereken bir konudur. Kanama risklerini minimize edebilmek için bu tür ilaç ya da gıdaların tüketimi sonlandırılmalıdır.

Buna ek olarak E vitamini içerikli ilaç ya da gıda takviyelerini de sonlandırmanız elzemdir. Eğer kullanıyorsanız doğum kontrol ilaçlarına da ameliyat sırası ve sonrası iyileşme süreci tamamlanana dek ara vermelisiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme dikleştirme operasyonundan sonrası olabildiğince sancısız, rahat ve kısa süreli iyileşme sağlayabilmek için meme dikleştirme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenlere aynı özenle uymalısınız.

İlk birkaç gün boyunca hafif hareketler, öksürmeler, hapşırmalar gibi fiziksel eylemlerle hafif düzeylerde ağrı hissedebilmeniz gayet doğaldır.

Bu süreç için doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesicileri düzenli olarak kullanmanız gereklidir. İlaçlarınızı almaya devam ederek ilk birkaç günü çok rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

Kol hareketlerinizi kısıtlamaya özen gösteriniz ve doktorunuz tarafından uygulanan ameliyat sonrası sargılarınıza zarar vermemeye çalışız. Bu sargılar ve drenler ameliyat sonrası 3 veya 4.gün alınacaktır.

Ameliyat geçirdikten sonra ilk üç gün boyunda yarı oturur pozisyonda kalmaya ve dinlenmeye özen göstermeniz durumunda iyileşme sürecinizi hızlandırmış olacaksınız.

Sargılarınız açıldıktan sonra pansumanınız gerçekleştirilir ve estetik dikiş adı verilen eriyebilen dikişleriniz olduğu için dikiş alma problemi yaşanmaz. Eriyebilen dikişlerin kullanılmadığı durumlardaki dikişler 10.gün veya 11.gün alınmaktadır.

Bu tür dikişler atılan hastaların ilk altı ay boyunca güneş ışıklarına maruz kalmaması elzemdir. Ayrıca doktorunuzun önereceği toparlayıcı sutyenler aksatılmadan 2 ay boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kaynakça:

https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/things-consider-getting-breast-implants

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-lift/recovery

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir