Göğüs Dikleştirme  Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
0
(0)

Kadınların zamanın etkisi, doğum, kilo alıp verme gibi durumlar sonrası göğüslerinde sarkma meydana gelebilir. Sarkmış görünen göğüslerde estetik açıdan hoş görünmez. Kadınlarda özellikle doğumdan kaynaklı ve emzirme sonucu memelerde sarkmalar meydana gelir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sayesinde göğüslerdeki asimetriler, farklılıklar  düzeltilebilir.

Göğüs dikleştirme estetik ameliyatı genel olarak doğum sonrasında emzirme nedeniyle büyüyen göğüslerde süt vermenin kesilmesini takiben göğüs hacminin küçülüp eski haline dönerek inmesi, meme dokusunun küçülmesi, sarkma gibi estetik görünümün bozulması gibi durumların ardından uygulanır.

Göğüslerde sarkma olduğu zaman göğüslerde göğüs başı aşağı doğru bakar ya da sarkar.

Bu durumda kadınların psikolojik ve sosyal olarak bazı olumsuzluklarla karşılaşmasına sebep olabilir. Bu tür olumsuz durumlar ortadan kaldırmak için kişiler göğüs dikleştirme ameliyatı olabilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı günümüzde çok yaygın olarak yapılan estetik operasyonlardan biridir.

Kadınların özgüveninin yerine gelmesi ve güzel görünmeleri adına çok etkili olabilen bir estetik cerrahi işlem olan göğüs dikleştirme ameliyatı genel tabirle kadınların göğüslerinin istediği şekli almasıdır.

Son derece gelişmiş estetik teknoloji teknikleri sayesinde göğüs dikleştirme ameliyatları sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. 

Göğüs Dikleştirme  Ameliyatı Muayene Süreci

Göğüs estetiği ameliyatından önce yapılan muayeneler ameliyatın başarılı olması ve ameliyat sonrası sürecin beklenilen şekilde ilerlemesi açısından büyük önem taşır.

Ameliyat öncesi muayene aşamasında göğüslerin ölçümü yapılarak göğüs dikleştirme oranının ne kadar olabileceği hesaplanır. Doğal görünecek sonuçlar için bu ölçümler büyük önem taşır. Sarkma derecesi tespit edilerek ameliyat esnasında yapılacak olan işlemler belirlenir.

Tüm yapılan işlemler sonrası hastaya ameliyat sonrası göğüslerinin alacağı görünüm simülasyon yöntemiyle aktarılır. Bu da hastada bir fikir oluşması açısından önemli bir durumdur.

Ameliyat öncesi yapılan muayene ve tetkikler ile hastanın ameliyat olmasına engel teşkil edecek herhangi bir durumun ya da problemin var olup olmadığı tespit edilir. Bu sürede hastanın da ameliyat süreci ve sonrası ile ilgili aklındaki sorulara cevaplar verilir. 

Bu sayede hasta da ameliyat için ruhsal olarak hazır hale gelmiş olur. Hastanın da daha önceden almış olduğu bir tedai varsa ya da sürekli kullandığı ilaçlar var ise bunları doktoru ile bu süreçte paylaşmalıdır. 

Ailede kanser hastalıklarına maruz kalan kişiler varsa bu doğrultuda bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Mamografi veya ultrason gibi tetkikler de bu dönemde yapılır. Ek tahliller istenme ihtimaline karşı da tahlilleri son güne bırakmamak gerekir.

Ameliyat genel anestezi uygulaması altında yapılacağı için anestezi kontrolü yapılır. Ameliyattan bir hafta önce  aspirin, antibiyotik ve türevi ilaçları da kullanmamalısınız. Ameliyattan 6 saat önce yeme içmeyi kesmeniz gerekir. 

Göğüs Dikleştirme  Ameliyatı İçin Uygun Adaylar

Göğüslerinin  görüntüsü açısından estetik kaygılar hisseden, bu görüntüden rahatsızlık duyan, göğüslerinin şeklini beğenmeyen, göğüslerinin daha dik bir görünüm kazanmasını isteyen her kadın göğüs dikleştirme ameliyatı olabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı olmak için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Göğüs dikleştirme ameliyatı için bir yaş sınırı olmamakla birlikte 18 yaş ve üzeri sağlıklı her kadına uygulanabilir.

Fakat ameliyat olmak isteyen kişi hamilelik ve emzirme  döneminde ise bu kişiler için 6-9  ay arası bir süre beklemek emzirmek ve memenin son şeklini alması açısından daha uygun olur.

Göğüs Dikleştirme  Ameliyat Detayları

Göğüs dikleştirme  ameliyat detaylarından bahsetmek için hastanın kişisel durumunu  ve yapılan muayene ve kontrol sonuçlarını beklemek daha faydalı olur. Çünkü bazı durumlar kişiden kişiye değiştiğinden uygulamalarda farklılıklar olabilir.

Detaylı bilgiyi doktor muayene öncesi ve sonrası hastayla paylaşacaktır. Fakat  ameliyat ile ilgili detaylar genel itibariyle şu şekildedir;

  • Anestezi şekli

Göğüs dikleştirme ameliyatı yapılırken genel anestezi uygulaması yapılır. Yani hasta ameliyat süresince uyutulur ve hiçbir şekilde ağrı ve acı hissi duymaz. Hasta yaklaşık olarak 3 saat sonra da kendine gelir.

  • Ameliyat Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatı genellikle 1,5-2 saat arasında tamamlanır. Genle anestezi altında yapılan bir operasyon olduğundan hasta bir ağrı ya da acı hissetmez.

  • Hastanede Kalma Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası kişi uyandırılır ve kendine gelir. Genellikle ameliyat sonrası hastalar aynı gün taburu edilir. Ancak bu durum hastanın durumuna ve yapılan kontrollere göre bir gün hastanede yatmasını gerektirebilecek şekilde değişkenlik gösterebilir.

  • İşe Dönme Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatı olan kişiler normal şartlarda 5 -7 gün sonra işe dönebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı memede sarkan yerin alınmasıyla göğüsün bulunduğu dokunun sıkılaştırılması ve göğüslerin yeniden şekillendirilip estetik bir görünüm kazanmasını sağlayan cerrahi bir  operasyondur.

Göğüs dikleştirme ameliyatı memelerdeki sarkmaların derecesine göre yapılmaktadır. Ameliyatı etkileyen bazı durumlar vardır.

Bunlar; memenin büyüklüğü ve biçimi, meme uçlarının çevresindeki areolaların büyüklüğü ve duruşu, memede meydana gelen sarkmanın ne derece olduğu, cildin kalitesi ve deri fazlalıklarının miktarıdır.

Silikon implantlar  kullanılmasıyla sadece çok hafif sarkma olan hastalarda hem büyüme hem de dikleştirme elde edilebilir.

Eğer belirgin bir sarkma mevcutsa ve de hasta göğüslerinin büyümesini de istiyorsa bu durumda hem göğüs dikleştirme hem de göğüs büyütme ameliyatı birlikte yapılabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatının ardında hasta çok fazla ağrı hissetmez. Şişlikler 1 hafta inmeye başlar. Ameliyat esnasında atılan dikişler dikişler  10 gün sonra iyileşir. Bu dikişler almayı gerektirmez kendiliğinden erir.

İlk başlarda daha dik ve yukarıda duran göğüsler 1 ay sonra göğüs altı kıvrım doğal hale gelecek ve normal bir görünüm kazanacaktır. Ameliyatın ardından 1 ay ağır sporlardan uzak durmak gerekir. 

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/mastopexy#:~:text=The%20surgeon%20will%20make%20an,lift%20and%20reshape%20your%20breasts.

https://columbiasurgery.org/conditions-and-treatments/breast-lift-mastopexy

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir