Göğüs Sarkması Nedenleri
5
(1)

Kadın ve erkeklerin başına gelen en önemli sorunlardan biri olan aşırı sarkıklık, hafif sarkıklık ve göğüs düşüklüğü sorunları gerçekten çok can sıkıcı olabiliyor. Dünya genelinde ptosis olarak bilinen bu tıbbi durumun gerçek anlamda bir tanımı yapılamadı.

Tam olarak bilinemeyen bu durumda tespit işlemi şu şekilde yapılır. Göğüs başının kırışıklığı ile memenin en alt kısmının göğüs duvarına olan durumu ayarlanır.

Duruma göre yapılan bu tespite hastanın ptoz şiddeti belirlenmiş olunur. Göğüs sarkmasının esas nedenlerine gelecek olursam en önemli faktörlerden bir kısmından bahsetmek isterim.

Göğüs Sarkması ve Sigara: Göğüs sarkması problemlerinde sigara en ön planda yer alan faktörlerden birisidir.

Cildimizin elastikiyetini azaltan ve elastin isimli proteini paramparça eden sigara cildin esnekliğini yitirmesine neden olur. Sarkmanın bu durumda yaşanmaması mümkün değildir.

Hamilelik: Kadınların hamilelik sürecinde ve sonrasında göğüsleri daha dolgun bir hal alır. Yer çekiminin etkisiyle göğüsler daha çok aşağı bölgeye çekileceği için göğüs sarkması gerçekleşecektir.

Kilo Sorunu: Hızlı kilo vermek veya almak cildin elastikiyetini olumsuz etkiler. Doğal olarak vücut bir yerden sonra ciddi bir sorunla karşı karşıya kalarak esnekliğini yetirir.

Yanlış Spor Yapmak: Göğüslerinizin daha güzel görünmesi için yaptığınız aktivitelerde göğüslerinizi yeteri kadar destekleyemezseniz. Bir süre sonra göğüs sarkmasının başlaması kaçınılmaz olur. Spor esnasında göğüs hareketleri yaparken destek almaya özen göstermelisiniz.

Göğüs Sarkması Erkeklerde Neden Olur?

Yukarıda sayılan bütün olaylar erkekler içinde geçerlidir. Ancak bunların yanı sıra bir liste yardımıyla maddeler halinde verilebilecek daha birçok neden sıralanabilir.

  • Yüksek miktarda alkol tüketimi vücut için zararlı olduğu kadar göğüslerimiz içinde büyük sorun teşkil eder. Erkeklerde bu durum göğüs sarkmasında büyük bir etkiye sahiptir.
  • Östrojen hormonu yüksek olan erkeklerde bu durumun yaşanması oldukça normaldir. Kadınsallık hormonunun fazla olduğu erkeğin göğüslerinde sarkma durumu yaşanması kaçınılması imkansız bir ihtimaldir.
  • Spor yapan bireylerde steroid kullanımı göğüs sarkmasına neden olur.
  • Aşırı kilo almak erkeklerin göğüs bölgesininde şişmesine ve bir süre sonra sarkmasına neden olur.
  • Düşük testosteron jinekomasti için oldukça tehlikelidir. Jinekomasti, göğüs sarkmasının tıbbi terimidir. Vücut östrojen ağır basmasıyla göğüslerin sarkmasına neden olacaktır.

Göğüs Sarkması Kadınlarda Neden Olur?

  • Aşırı büyük göğüsleriniz varsa bu durum kesinlikle başınıza gelecektir. Göğüs küçültme ameliyatı tercih edilebilir.
  • Yine yukarıda belirttiğim hamilelik, kilo sorunu, desteksiz spor yapmak gibi durumlar etkili bir neden olarak ele alınmalıdır.
  • Yanlış iç çamaşırları kullanmak göğüs sarkmasını arttırır.
  • Vücudunuzun duruşu oldukça önemlidir. Dik durmamak göğüslerin daha fazla yer çekimine yenilmesine sebep olur. Bu yüzden dik durmaya özen göstermelisiniz.
  • Güneş etkisinden son olarak bahsetmek istiyorum. Bu etkiyi en sona atmış olsamda kadın ve erkek içinde bu durum geçerli sayılabilir. Aşırı miktarda UV ışınlarına maruz kalan cilt elastikliğini kaybeder. Esnek olmayan bu cilt bir süre sonra kırışıklık, sarkma ve kızarma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:

https://www.womenshealthmag.com/health/a19984845/boob-sagging/

https://www.glamourmagazine.co.uk/article/fix-sagging-breasts

5 / 5. 1