Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme

5
(1)

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı sarkmış ve sıkılığını kaybetmiş göğüslerin eski haline geri dönmesi için uygulanmaktadır. Genellikle emzirme ve hamilelik süreci sonrası sarkma yaşamış olan kadınların tercih ettiği bir işlem olan meme estetiği sırasında bağ dokular onarılmakta ve göğüsler yeniden konumlandırılmaktadır. Göğüslerin sarkması yaşlılık ve kilo alımı ile de orantılı olabilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile göğüsler yeniden şekillendirilebilir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında doğru iyileşme sürecinin geçirilmesi çok önemlidir. Hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak için alabileceği bazı önlemler de mevcuttur. Aşağıda meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iyileşmeyi hızlandıracak bazı öneriler sunuyoruz;

  • Meme dikleştirme estetiği sonrası ilk üç hafta boyunca desteksiz bir spor sutyeni veya telsiz sutyen kullanmanız iyileşme sürecinde size yardımcı olacaktır. Göğüsleri destekleyen bu sutyenler, aynı zamanda şişlik oranının azalmasını sağlamaktadır.
  • Meme dikleştirme ameliyatı ardından ağır kaldırma veya yorucu aktiviteler 3 hafta boyunca engellenmelidir. Günlük fiziksel aktiviteler çok yorucu olmayacak şekilde yapılabilir, ancak işe dönmek için 1 hafta beklemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda egzersiz gibi ağır aktiviteler için de 6 hafta beklenmelidir. Yorucu egzersizlerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Meme dikleştirme ameliyatı ardından, göğüsleriniz için herhangi bir ek baskıya maruz kalmaktan kaçınmalı ve sırt üstü uyumaya çalışmamalısınız.
  • İlk birkaç gün genellikle en zor olanıdır. Biraz acı ve rahatsızlık yaşayacaksınız. Rahatsız edici ve gereksiz hareketlerden kaçınarak ve dik oturup uzanarak iyileşme sürecini sorunsuz atlatabilirsiniz.
  • Ameliyat sonrası olağandışı değişiklikleri takip etmelisiniz. Herhangi bir akıntı, kanama, morarma veya şişlik artışı yaşamanız durumunda cerrahınızı bilgilendirin.
  • Meme dikleştirme estetiği sonrası iki hafta içinde dikişleriniz alınacaktır. Yara izleri ilk aşamada çok belirgin olsa da çok fazla güneşe maruz kalmayarak ve reçete edilen kremleri kullanarak yara izlerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Meme dikleştirme ameliyatını takiben, mide bulantısı gibi anestezi sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak bu gibi yan etkiler kısa sürede geçecektir. Ağrılarınız olduğunda da size reçete edilen ilaçları almayı unutmamalısınız.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı