Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme
4.3
(4)

Meme dikleştirme ameliyatı, genel olarak sarkık memeli kadınlara uygulanmaktadır. Çoğu kadın, memeleri çok fazla sarkmadan müdahale talep ettiği için yalnızca destekleyici protez takımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra protez ve sonrasında meme toparlama ameliyatı bir arada gerçekleşebilir.

Meme dikleştirme ameliyatının tekniğine göre iyileşme süreci şekil almaktadır. Bu süreci en iyi şekilde atlatabilmek için yapılması gereken tek şey doktor tavsiyelerine harfi harfine kulak asmak olacaktır.

Eğer söylenenler uygulanır ve yasaklardan uzak durulursa, meme dikleştirme sonrası iyileşme süreci kısa sürede sona erer.

Meme Dikleştirme Sonrası Ağrılar ve Genel Durum

Meme dikleştirme sonrası her ameliyatta olduğu gibi belirli bir ağrı durumu söz konusudur. Bu ağrılar genellikle ilk birkaç gün has safhaya çıkar. Zaman içerisinde hem buz desteği ile hem de doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler ile ağrılar kısa süre içerisinde sona erer.

İlk ağrılar anestezinin vücuttan atılması ile baş gösterir. Hastanede ilk gece zor geçebilir. Bunun yanı sıra hafif bir rahatsızlık hissi görülebilir. İyileşme aşamasında meme üzerinde morarma, kaşıntı gibi etkiler görülebilir. 

Meme Dikleştirme Sonrası İlk Aylar ve Tam İyileşme

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hasta pansumanlı ve destekleyici korse sütyeni ile taburcu edilir. Memedeki şişlik birkaç hafta içerisinde tamamen ortadan kalkar.

Şişlik gittiği zaman hasta meme dikleştirmenin genel halini görebilir. Ameliyat sonrasında ilk 2 ya da 3 ay boyunca balenli sütyenlerden uzak durulmalıdır.

Yalnızca doktorun verdiği destekleyici sütyen takılır. İlk 2 hafta aşırı hareketten uzak durulur. 1. Hafta hasta sürekli olarak yatmalıdır. 4. Gün banyo yapmak için izin verilebilir, fakat su aşırı sıcak olmamalıdır.

Eğer mümkünse hastayı bir başkası yıkamalıdır. Hasta kollarını yukarıya kaldırmamalıdır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında 2. Ay hasta daha rahat hareketlerde bulunabilir.

Bu aşamadan sonra yoğun tempoya çok uzun süre olmaması kaydı ile katılabilir. Hastanın tam olarak iyileşmesi 6. Ayda tamamlanır.

Bu süreçte doktorun söylemiş olduğu her bir adım harfi harfine uygulanmalıdır. Eğer gereken istikrar yerine getirilirse hasta kısa sürede sağlığına kavuşur ve gündelik yaşamına geri dönebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile göğüsler yeniden şekillendirilebilir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında doğru iyileşme sürecinin geçirilmesi çok önemlidir.

Hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak için alabileceği bazı önlemler de mevcuttur. Aşağıda meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iyileşmeyi hızlandıracak bazı öneriler sunuyoruz;

  • Meme dikleştirme estetiği sonrası ilk üç hafta boyunca desteksiz bir spor sutyeni veya telsiz sutyen kullanmanız iyileşme sürecinde size yardımcı olacaktır. Göğüsleri destekleyen bu sutyenler, aynı zamanda şişlik oranının azalmasını sağlamaktadır.
  • Meme dikleştirme ameliyatı ardından ağır kaldırma veya yorucu aktiviteler 3 hafta boyunca engellenmelidir. Günlük fiziksel aktiviteler çok yorucu olmayacak şekilde yapılabilir, ancak işe dönmek için 1 hafta beklemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda egzersiz gibi ağır aktiviteler için de 6 hafta beklenmelidir. Yorucu egzersizlerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Meme dikleştirme ameliyatı ardından, göğüsleriniz için herhangi bir ek baskıya maruz kalmaktan kaçınmalı ve sırt üstü uyumaya çalışmamalısınız.
  • İlk birkaç gün genellikle en zor olanıdır. Biraz acı ve rahatsızlık yaşayacaksınız. Rahatsız edici ve gereksiz hareketlerden kaçınarak ve dik oturup uzanarak iyileşme sürecini sorunsuz atlatabilirsiniz.
  • Ameliyat sonrası olağandışı değişiklikleri takip etmelisiniz. Herhangi bir akıntı, kanama, morarma veya şişlik artışı yaşamanız durumunda cerrahınızı bilgilendirin.
  • Meme dikleştirme estetiği sonrası iki hafta içinde dikişleriniz alınacaktır. Yara izleri ilk aşamada çok belirgin olsa da çok fazla güneşe maruz kalmayarak ve reçete edilen kremleri kullanarak yara izlerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Meme dikleştirme ameliyatını takiben, mide bulantısı gibi anestezi sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak bu gibi yan etkiler kısa sürede geçecektir. Ağrılarınız olduğunda da size reçete edilen ilaçları almayı unutmamalısınız.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/breast-lift-scars

https://academic.oup.com/asj/article/38/4/374/4818256

4.3 / 5. 4