Göğüs Büyütme Ameliyatının Avantajları ve Dezavantajları
5
(1)

Zaman zaman gebelik ve emzirme süreçleri neticesinde hacim kaybeden göğüslerin eski ya da daha iyi bir görüntüye ulaştırılması, bazen de doğrudan küçük göğüslere sahip olmanın getirdiği gereklilikten dolayı göğüs büyütme ameliyatları talep edilmektedir.

Söz konusu kararı vermeden önce yapılacak olan Göğüs Büyütme Ameliyatının Avantajları ve Dezavantajları konusunda net bir fikir sahibi olmak gereklidir. Bizlerde bu yazımızda ilgili hususları adım adım işleyerek sizleri aydınlatmaya özen göstereceğiz.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Avantaj – dezavantaj hususları genelde insan psikolojisine dayanan sebepler silsilesine ulaşmaktadır. Bunun dışında kalan tüm nedenler tamamen hacim kaybı yaşanması ile sonuçlanan fiziksel – hormonsal etkilerdir.

Çok nadiren ise kaza – travma – yanık gibi olumsuz etkilerle talep edilen meme büyütme ameliyatlarıdır. Hal böyle olunca da meme büyütme ameliyatının en büyük avantajı olarak anılmaktadır.

  • Özgüven Nedenleri ve Özgüven’de Yeniden Artış Sağlar

Meme büyütme estetiği yaptırmak isteyen pek çok kadının asıl amacı yeterli özgüvene sahip olamamaktan kaynaklanan düşüncelerdir.

Özellikle bekar bayanlarda rastlanılan bu durum ilerleyen dönemlerde göğüslerini saklama ya da göğüslerini daha büyük göstermek için giriştiği geçici çözümlere kadar ulaşabilmektedir.

Araştırmalar göstermektedir ki memeleri küçük olan kadınların memelerini büyüttükten sonra yüksek oranda özgüvene kavuşabilmektedir.

Özgüvene ek olarak gelişen mutluluk hissinin de artışı ile beraber pek çok kadın göğüslerinin daha güzel – daha dolgun görünmesi için estetik operasyon arayışına girmektedir.

  • Emzirme – Gebelik Sonrası Hacim Kaybının Giderilmesi Avantajı

Sayısı çok fazla olmasa da bazı kadınlar doğum yaptıktan birkaç ay sonra bazı kadınlarda ise emzirme sürecinin ortalarından itibaren göğüslerinde hacim kaybı yaşarlar.

Böyle durumlarda göğüsler %50 oranına dek küçülebilir ve bu küçülmeye ek olarak cilt dokusunda sarkmalar yaşanabilir. Göğüs büyütme ameliyatının bir diğer avantajı da bu sorunlarla mücadele eden kadınların eski göğüs görüntülerine ulaşabilmesinin sağlanmasıdır.

Estetik müdahale gerçekleştirilirken göğüsler hem eski büyüklüğüne kavuşturulabilir hem de hacim kaybından kaynaklanan göğüs sarkması durumları da aynı anda sonlandırılmış olur. 

  • Kolay – Hızlı ve İz Olmadan Göğüs Büyütme

Eğer bireyin istekleri ameliyatsız meme büyütme estetiğine dayalı ise silikon kullanılarak göğüs büyütme adımları sağlanabilmektedir.

Böylece operasyon süresi hem kısa olmakta hem de işlem sonrası hasta çok kolay bir şekilde sosyal yaşamına adapte olabilmektedir. Ancak ilk günler çalışması söz konusu değildir. Silikon protezler kullanılarak yapılan bu adımlar sayesinde etkili göğüs büyütme teknikleri sağlanmış olur.

  • Daha İyi Bir Görüntü İmkanı Sunar

Memeleri küçük oranlarda olan kadınlar kıyafet seçimi sırasında ikilemde kalmaktadırlar. Küçük memelerde kıyafet görüntüleri pekiyi olamayabilmektedir.

Ancak yeterli büyüklüğe ulaşan bayanların böyle bir derdi olmamaktadır. Kısacası giyilen tüm materyallerde estetik görüntü çok daha iyi olmakta ve böylece kolaylıkla kıyafet tercihi yapılabilmektedir. 

Göğüs Büyütme Ameliyatının Dezavantajları

Her estetik aşama veya estetik ameliyat türünde olduğu gibi meme büyütme estetiği ya da meme büyütme ameliyatında da çeşitli dezavantajlar bulunmaktadır. Söz konusu olumsuzluklar yapılacak olan müdahale aşamalarına göre değişiklik sergilemektedir.

Silikonlu protez kullanılarak yapılan işlemler hem estetiysen hem de hasta açısından kolay bir süreç yaşatsa da ameliyat ile yapılan göğüs büyütme operasyonları daha uzun ve silikonlu proteze göre daha sancılı geçebilmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Avantajları ve Dezavantajları konularını işlediğimiz bu bölümde dezavantajları şöyle inceleyebiliriz.

  • İyileşme Süresi Uzun Olabilir

Ameliyat gerektiren büyütme adımlarında hastanın genel durumu, yaşı, kilosu, büyütmeye yönelik istekleri, zorunlu haller gibi durumlar baz alınarak iyileşme süresi uzun olabilmektedir.

Özellikle zorunluluktan dolayı daha uzun süre ameliyatlarda hastanın iyileşme süreci ilk günlerde daha fazla ağrı oluşturabilmektedir. Örneğin ilk bir hafta kesinlikle iş başı yapılması söz konusu olamaz.

Ameliyat sonrası ilk üç gün ağırdan orta ve hafife doğru seyreden acılar görülmesi olası olup cerrah bu aşamada hastanın ağrılarını hafifletebilmek adına kişinin genel sağlığına uygun ağrı kesici ilaçlar reçete eder. 

  • Komplikasyon Riski Göz Ardı Edilemez

Cilt dokusuna yönelik her cerrahi girişimde olduğu gibi cerrahi boyutta gerçekleştirilecek göğüs büyütme ameliyatları da olası muhtemel komplikasyon riskleri barındırmaktadır. Bu nedenle alanında uzman bir cerrah ve cerrah ekibi ön şart olmaktadır.

Ameliyat ortamının steril aşamalarına tam uyulmalı, kullanılacak tüm ekipman ve cihazların mümkün mertebe son teknolojide geliştirilmiş olmasına özen gösterilmelidir.

Deneyimli bir cerrah ve ekibi ile hijyenik aşamalardan geçirilmiş bir ameliyat neticesinde geriye kalan komplikasyon riskleri çok daha az olmaktadır.

Bu olasılıklardan çoğu hastanın kendine dikkat etmemesine dayanan neticeler barındırmakla beraber çok nadiren de olsa göğüs başında yaşanan sansasyon kayıpları, görüntüdeki simetrinin asimetrik planda oluşması, kapsül kontraktörü gibi nedenler sislilerine dayanabilir. 

Kaynakça:

https://www.sheknows.com/living/articles/968057/the-pros-and-cons-of-breast-implants/

5 / 5. 1