Emzirme Sonrası Göğüs Eski Haline Nasıl Getirilir?
3.6
(48)

Gebeliğin ilk süreçlerinden itibaren hormon sistemi kadın fizyolojisini etkilemeye başlar. Bu etki süt salgılarına yönelik başlar. Süt salgısı sistemi gebeliğin her ilerleyen döneminde yavaşta olsa artış gösterir.

Doğum ile maksimum kapasiteye yaklaşan salgı sistemi süt haznesini ve ardından süt kanalları yolundan ilerleyerek meme başına varır. Tüm bu etkiler bir araya gelince de kadın göğsü en az %50 en fazla %100 oranında hacim kazanır.

Cilt dokusunun da genişlemesini sağlayan bu faktörler kadınlar arasında emzirme dönemi yaklaştıkça memede yalancı sarkma olarak adlandırılan bu konuyu araştırmaya başlarlar.

Ancak memenin yumuşaması ve cilt dokusunun genişlemesi emzirme sürecinin ardından yavaşça eski haline gelmektedir.

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı Emzirme Sonrası Göğüs Eski Haline Nasıl Getirilir konusu hasıl olur. Çünkü pek çok kadınının göğsü emzirme bitiminden sonra %100 olarak nitelendirebileceğimiz oranlarda eski haline dönememektedir.

Bazı kadınların ise tam olarak olmasa da eski haline yakın bir estetik görüntüye ulaştığı gözlemlenmektedir. 

Soru cevap şeklinde ilerleyeceğimiz yazımızda; emzirme sonrası sarkma nasıl geçer, emzirmek memeyi sarkıtır mı, emzirme sonrası emzirmeyi kestikten sonra durum, emziren annenin göğsünün küçülmesi gibi en çok sorulan soruların kesin cevaplarını ileteceğiz. 

Emzirme Sonrası Meme Sarkması

Halkımız arasında en yaygın olan soru memede yalancı sarkma ve emzirmek memeyi sarkıtır mı? Öncelikle şunu dile getirmeliyiz ki emzirme sonrası meme sarkması memede yalancı sarkma konusunu çok yaygın olarak aşmaktadır.

Memede yalancı sarkma emzirme sürecinin bitiminden sonra memenin tamamen eski haline gelebileceği düşüncesidir. Maalesef bu düşünce yanlıştır. Memede yalancı sarkma gerçekleşse bile %100 eski görüntüye ulaşma imkanını yakalayamaz.

Meme Sarkması – Meme Dikleştirme Yöntemi ile Giderilebilir

Yoğun derecede sarkma yaşanıyor ise memelerin gebelik sürecinden önceki seviyede güzel bir görüntüye ya da daha da iyi bir görüntüye ulaştırılmasını sağlayan meme dikleştirme teknikleri devreye alınabilir. Bu teknik genelde meme protezi yerleştirilerek sağlanabilmektedir.

Eğer göğüslerinizi normalinden daha da fazla büyükleştirmek istiyorsanız meme dikleştirme yerine meme implantı seçeneğine yönelmelisiniz.

Orta şiddetli yaşanan meme sarkma problemleri ise Lolipop adı verilen bir teknikle gerçekleştirilmektedir. Bu teknikte göğüs altına küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilir.

İlk kesinin ardından meme kıvrımları takip edilerek yatak birkaç minik kesi daha atılır. Yöntem uygulanan hastalar 7 gün sonunda normal hayatına tamamen dönebilmektedir. 

Göğüs Derisinde Buruşmalar Yaşanması

Meme küçülme nedenleri arasında en yaygın rastlanılan durum olup memenin yumuşaması kaynaklıdır. Pek çok kadında rastlanılmaktadır.

İlk doğumunda ve ilk emzirme sürecinin sonunda bu durum yaşanmamış olsa bile ikinci doğum ve ikinci emzirme sürecinden sonra bu durumu yaşayan bireyler de vardır.

Deride görülen buruşmaların çoğu emzirme bitiminden sonra en geç 1 yıl içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Ancak bu oran maalesef %100 değildir. Bu durumla karşılaşan bayanlara ise meme büyütme ameliyatları ya da yağ enjeksiyonu ile toparlama adımları gerçekleştirilmektedir.

En basit – en hızlı ve en etkili yöntemlerden biri olan yağ enjeksiyonu ile meme toparlama operasyonu karın bölgesinden alınan sağlıklı yağlarla gerçekleştirilmektedir. Bu işlem aynı zamanda meme dikleştirme, toparlama, büyütmeye de destek olabilmektedir. 

Emzirme Sonrası Meme Ucunda Küçülme ya da Renk Açılması 

Çok sık görülmese de bazı kadınlarda gebelik – emzirme süreçlerinden itibaren meme ucunda küçülmeler ya da beyazlaşmalar görülmektedir.

Süt dolumu ve bebeğin emme reflekslerinin neticelerinden biridir. Pek çok annede rastlanılmaktadır ancak bir o kadar çok sayıda kadında eski haline kolayca dönmektedir. Nadiren bazı annelerde renk değişimleri ya da küçülmeler olabilmektedir.

Bu durum karşısında meme ucu ameliyatı yapılarak endişelerin tamamının giderilmesi sağlanmaktadır. Bu müdahale göğüs ucunda yer alan Areola esnemesinden kaynaklanmaktadır. Hızlı bir müdahale ile operasyon yapılır ve hasta birkaç gün içerisinde sosyal yaşamına dönebilir.

Emzirme Sonrası Göğüs Eski Haline Nasıl Getirilir? Konusunu sonlandırırken şu notu da belirtmek isteriz; bu yazıda anılan tüm operasyonları tek olarak yaptırabileceğiniz gibi birden fazla operasyonu da aynı anda yatırabilmeniz mümkündür.

Genel sağlık koşulları, yaşınız, kilonuz, ilaç kullanımlarınız gibi tetkiklerin ardından estetik operasyonlarını sekteye uğrayabilecek hastalıklarınız olmadığı sürece anılan tüm estetik işlemleri yapabilirsiniz.

3.6 / 5. 48