Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Erir?
4.1
(32)

Gebe kalmak, gebelik yaşamak ve nihayete ermek her kadının vücudunda ve ruhunda farklılıklar yaşatır. Şimdi vakit bebeğinize bakmak, onu sevmek, onunla eğlenmek vaktidir. Vakit geldiğinde gebelikte sahip olduğunuz aşırı kiloların yeniden verilmesine yönelik adımlara başlayabilirsiniz.

Eski formunuza ve düzgün vücudunuza kavuşabilirsiniz. Bu aşamaya gelmek için yılların geçmesini beklememelisiniz ve gebelik sonrası altı, yedi ay sonra yavaş yavaş başlamalı, istikrarlı şekilde devam etmelisiniz.

Bu yazımızda; sezaryen doğumdan sonra göbek nasıl gider, doğumdan sonra sarkan göbek nasıl toplanır, doğumdan sonra karın şişliği nasıl iner, doğumdan sonra göbek nasıl sarılır, doğumdan sonra sarkan göbek egzersizleri nelerdir, doğumdan sonra göbek sarma gibi konuları tek tek ala alarak doğum sonrası göbek nasıl erir açıklayacağız.

Beslenmeyle Başlayalım

Doğumdan sonra bebeğinizi sık sık emzirerek bol bol kalori yakmış olacaksınız. Emzirmeyi sıklaştırmaya devam edin. Bu sırada öğün sayınızı bol bol arttırın ama küçük parçalara bölün. Hayatınıza eskisinden daha çok sebze ve meyve alın ve her öğünde en az bir sebze – meyve tüketmeye devam edin.

Öğünlerinize aldığınız sebze – meyvelerin çeşitliliğine özen gösterin. Sebze – meyveler uygun diyetlerle birlikte yağ yakımını destekleyecektir. Unutmadan… size en uygun diyet için uzman bir diyetisyene danışmanız gereklidir.

Hafif Bir Başlangıç En İyi Seçimdir

Doğumdan sonra 40 gün geçmesini bekleyin ve günde 15 dakikalık yürüyüşler yapmaya başlayın. Hatta yanınıza bebeğinizi de alın. Baby sling ya da bebek arabası kullanabilirsiniz. Böylece yürüyüş sırasında hem bebeğinizi gözünüzden ayırmamış olursunuz, hem siz hem de o eğlenmiş olur.

Ayrıca kalori yakımını da hızlandırmış olursunuz. Unutmayın en önemli nokta hem bu aşamada hem de diğer yazacaklarımızda düzenli, istikrarlı ve sabırlı olmanız gerekliliğidir.

Germe Hareketlerine Geçin

Gebelikten yeni çıktınız o yüzden kendinizi zorlamayacak germe hareketleri ile göbek eritmeye başlayabilirsiniz.

Her gün düzenli olarak örneğin; sabah beş dakika, öğlen beş dakika, akşam beş dakika karın germe hareketlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu hareketlere geçmek için gebelik sonlandıktan sonra 2 ay geçerek başlayabilirsiniz.

Pelvik’lere Geçmenin Tam Zamanıdır

Gebelik sürecinizde de doktorunuz tarafından önerilmiş bir egzersiz olabilir. Bu hareketleri her gün üç set halinde devam ettirmeniz önerilmektedir. Her set hareketleri 10 defa yapılmalıdır. Ne az ne çok. İlerleyen dönemlerde arttırabilirsiniz ama uzun bir süre 10 defa yapmak yeterli olacaktır.

Alt Karnınızı Çalıştırın

Karın egzersizlerinizi hayatınıza yerleştirin ve sıkılmadan – bunalmadan devam ettirin. Böylece eski fit vücut hatlarınıza ulaşmanız çok daha kısa sürecektir. Bu hareketleri şu şekilde açıklayalım;

 • Köpek pozisyonu dediğimiz pozisyona geçin. Bunun için diz üstü çökün, ellerinizle dizleriniz aynı hizada olsun. Bu hareketi yatak gibi yerlerde değil sert zeminlerde yapmanız gerekmektedir.
 • Pozisyonu aldıktan sonra sırt kısmınızı olabildiğince düz tutun ve rahatlayın. Bulunduğunuz ortamın sessiz olması rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Normal nefes alıp vererek pelvik taban kaslarınızı birkaç saniyeliğine sıkarak gevşetin.
 • Sonraki aşamada göbek deliğinizi iç ve yukarı pozisyonlara doğru çekiniz ve hareketi yaparken derin derin nefes almaya çalışın.

Köprü Egzersizleri ile Göbek Eritmeyi Destekleyin

Bu egzersizlerin en belirgin avantajı hem alt katın kaslarınızı hem de uyluk kas gruplarını bir arada çalıştırmayı ve yumuşatmayı sağlamasıdır. Hareketi açıklayacak olursak;

 • Sert zemine sırt üstü uzanın. Altınıza bir mat ya da ince düz minder alabilirsiniz.
 • Bacaklarınızı bükün, ayaklarınızı düz basın.
 • İsterseniz dizlerinizin olduğu boşluk kısma yeterli bir adet top ya da ona benzer yumuşak bir şeyler alabilirsiniz.
 • Diz arasına koyduğunuz topu bir yandan sıkıştırın bir yandan da kalçalarınızı olabildiğince yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Yukarı geçişlerden sonra kalçanızı aşağı doğru indirirken yavaş hareket etmeye özen gösterin.
 • Topsuz yapmak isterseniz elbette yapabilirsiniz. Hatta tek bacağınız yerdeyken de yapabilirsiniz. Önemli olan bu hareketleri günde en az bir defa ve 10 kez art arda tekrarlamanızdır. İlerleyen günlerde sabah – öğle – akşam şeklinde üç set ve her bir set 10 kez olmak üzere devam ettirebilirsiniz.

Kalça Çalıştırmaya Başlayalım

Doğum sonrası göbek eritme, kalça sıkılaştırma, karın sıkılaştırma için destekleyici bir egzersiz türüdür;

 • Yine sert zemine yan yatalım. Altımıza mat yerleştirebiliriz.
 • Yan yattığımızda altta kalan kolumuzun dirseklerden tam bükülerek başımızı tutarak destekleyelim.
 • Diğer kol diğer yanda olup yerden destek almak için hazır olsun ve hep aynı yerde kalsın. Parmaklarınızın ucu göğüslerinize bakacak.
 • Dizden bacakları bükün ve üstte kalan bacağı yirmi kez kaldırıp indirin. Ne yavaş olsun ne çok hızlı.
 • Hareket bitince diğer yanınıza yatın ve bu kez çalıştırmadığınız diğer bacağınızla 20 kez aynı hareketi tekrarlayın.

Mekik’le Devam Edelim

İlk günler zorluk çekebilirsiniz. Ama yukarıdaki hareketlerden çok daha etkili bir göbek eritme – göbek inceltme, göbek sıkılaştırma hareketidir. İlk birkaç gün hareketi olabildiğince yumuşak yaparak vücudunuzu alıştırmanızı öneririz.

Mekiği kuralına uygun bir şekilde yapmaya başladığınızda hafif kas ağrıları yaşayabilirsiniz. Merak etmeyin tamamen doğal bir tepkimedir ve olması gereken bir tepkimedir.

 • Sırt üstü sert zemine yatın. Altınıza mat koyabilirsiniz.
 • Ellerinizle başınızı tutun. Dizlerinizi bükün. Ayaklarınız düz yere bassın.
 • Ellerinizle hafifçe başınızı kaldırırken tüm vücudunuzu kaldırıp kaldırıp indirin. Buradaki amaç ellerle başı kaldırmak değil, desteklemektir. Hareketin amacı karın kaslarını çalıştırmaktır.
 • İlk günde günde beşer defa yapın. Sonra onar sonra yirmişer. En son tam düzene geçerek günde bir – iki kez yirmişer defa yapın. Yeterli olacaktır.

Yoga Hareketlerini Es Geçmeyelim

Doğumdan sonra sarkan göbek egzersizleri hareketleri yogada da vardır. Yukarıda saydığımız hareketleri hayatımıza soktuktan sonra yoga hareketlerini de katalım ki daha hızlı – daha sağlıklı göbek eritme işlemlerini güçlendirmiş olalım.

Karın yağlarının daha hızlı erimesini sağlayan yoga hareketleri aynı zamanda zihin ve ruh hareketleri olarak da bilinir. Günlük egzersiz planlarınıza bu hareketleri de yerleştirmeye başlatın.

Pilates ve Yüzme Hareketleriyle Göbek Eritmeyi Hızlandıralım

Pilates hareketleri karın kasını çalıştırmada destekleyici bir etki olarak görmelisiniz. Bu hareketler daha esnek olmanızı da sağlayacaktır.

Yüzme de tıpkı pilates ve diğer egzersizler gibi kaslarınızı çalıştırmada etkili bir yöntemdir. Üstelik sadece karın kası değil vücudunuzdaki pek çok kas gruplarını aynı anda çalıştıracaktır.

Yağ Aldırma Ameliyatı Hakkında Bilgi Verelim

Konumuzun sonunda yağ aldırma ameliyatından da konuşalım. Aşırı derecede kilo aldıysanız ve spor – egzersiz – diyet konusunda yeterli başarıyı elde edemediyseniz bir diğer seçenekte liposuction türleri yani yağ aldırma ameliyatlarıdır. Mevcut ağırlığın %30’una kadar yağ aldırma imkanı sunmaktadır.

Genelde lokal anestezi altında yapılır ve vakum teknolojisiyle yağlar kolayca alınır. Sadece bir saat içerisinde göbek yağından kurtulmanızı sağlayan yegane bir operasyondur. Minimal diyebileceğimiz küçük bir kesikle yapılan bu işlemle vakum aracılığı ile yağlar alınır.

Hasta operasyonun ertesi gün normal yaşantısına dönebilir. Liposuction kendi arasında üç alt ana türe ayrılır. Bunlar; Tümesan, LAL, Vazer’dir. Üç yöntemden birini doktorunuzun vereceği bilgiler ışığında tercih ederek aşırı yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Vücut Eski Haline Ne Zaman Döner?

Doğumdan sonra kadın vücudunun kendini toparlayabilmesi adına 9 ay ile 12 ay arasında bir süreye ihtiyacı vardır. Bu neden annelerin doğumdan sonraki süreçte kilo vermek adına sakin ve sabırlı bir şekilde yaşaması gerekmektedir. Vücudun kendini toparlaması için geçen süre, annenin fiziksel şekline ve hamilelik boyunca kendine nasıl baktığına bağlıdır.

Hamilelik sırasında karın bölgesindeki kaslar önemli ölçüde gerilir ve ilk haftalarda kadının karnının genişlemeye devam eder. Bunun nedeni, rahmin normal boyutuna dönmesinin yaklaşık 40 gün sürmesidir. Hamilelik sırasında, bu organ normal boyutunun 7 cm yüksekliğinde ve 5 cm genişliğinde altı kat çoğalır.

Bebek doğar doğmaz rahim aniden kasılır ve doğumdan 5 dakika sonra hacminin yarısını çoktan kaybetmiştir. Bu bir savunma mekanizmasıdır, çünkü bu olmazsa anne kan kaybından ölür. Ancak normal şartlarda küçük armut haline gelmesi 5-6 haftayı bulur.

Kaynakça:

https://onedio.com/haber/dogum-sonrasi-sahip-oldugunuz-anne-gobeginden-kurtulmaniz-icin-11-basit-yontem-833767

https://www.medikalakademi.com.tr/liposuction-nedir-yag-aldirma-ameliyati-nasil-yapilir-riskli-midir/

4.1 / 5. 32

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir