Karın Germe Ameliyatının Fayda ve Zararları
5
(2)

Erkekler de bayanlar da; sağlıklı bir hayat sürebilmek ve sağlıklı bir birey olabilmek için çalışıyor, çabalıyor. Çünkü hem erkelerde, hem bayanlarda öncelik; kilo vermek ve daha sağlıklı, fit bir görünüm kazanmak.

Tabii bunun içinde iki taraf da kendince önlemler alıp, bu konuda farklı çalışmalar yapıp, farklı uygulamalar deniyor. 

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapma, sağlıklı ve dengeli beslenme, kilo verme bu konuda en çok başvurulan yöntemlerden bazıları. 

Bunların dışında bir başka yöntem de bazı operasyonlar oluyor. Mide küçültme, mideye kelepçe takılması, karın gerdirme gibi operasyonlar ilk başvurulan ve en çok tercih edilen operasyonlar. Her ne kadar; ilk başlarda basit gibi düşünülen operasyonlar olsa da, hepsi de tıbbi operasyonlar. 

Karın germe ameliyatı; yani tıp dilinde abdominoplasti olarak bilinen operasyon, karın kaslarını sıkılaştırmaya yarayan, karnın düz ve daha düzgün bir şekilde görünmesini sağlayan, fazlalık deri ve yağın alınması ile yapılan kozmetik bir operasyondur. 

Genel olarak; doğum yapmış bayanların, hamilelik sonrasında vücut şeklinin bozulması nedeniyle tercih ettiği bir operasyondur.

Hem vücut şeklinin korunmasını amaçlar hem de doğum sonrası estetikle birlikte yapılması tercih edilir. Bir başka tercih edilme nedeni ise kısa sürede aşırı kilo kaybı yaşayan insanları sağlığına kavuşturmak amacıyla da uygulanıyor olmasıdır. 

Örneğin; çok uzun süre ve yoğun bir şekilde diyet yapmış ve bu nedenle gereğinden fazla ve ani şekilde kilo kaybı yaşamış olan kişilerin, eski sağlığına ve görüntüsüne kavuşabilmesi için de yaptırdıkları bir operasyon türüdür. 

Bu operasyonlar; her yıl daha fazla artış göstermekte ve daha çok kişi tarafından yaptırılmakta, tercih edilmektedir. Fakat çoğunlukla kozmetik nedenlerden dolayı uygulanır.

Yapılan her operasyon gibi, bunun da bazı faydaları ve zararları vardır. Şimdi biraz da bunlara bakalım… 

Bu nedenle bu operasyonlardan önce bilgi edinmek, araştırma yapmak, insanın kendisini hem fiziksel olarak, hem de psikolojik olarak hazırlaması önemli.

Kilo vermek ve daha fit bir görünüm kazanmak için uygulanan operasyonlardan birisi de karın gerdirme ameliyatı. Peki karın gerdirme ameliyatı fayda ve zararları nedir?

Faydaları:

  • Stres Üriner İnkontinans Azalması

Özellikle; normal doğum yapan, yani vajinal doğum yapan kadınlarda, doğumdan sonra egzersiz, şiddetli şekilde hapşırma ve öksürme, hatta gülme ile oluşabilen idrar kaçırma yada idrar sızıntısı problemi görülebiliyor. 

Bu rahatsızlığın tıbbi adı ise Stres Üriner İnkontinans. İşte tam da buna benzer durumlarda kesin çözüm olarak karın germe ameliyatı öneriliyor. Çoğunlukla bu durum ameliyata gerek duymadan da düzeltilebiliyor. 

Fakat sezeryan yerine normal doğum yapan kadınlarda bu tip problemlerin tedavisi için ameliyata kesin çözüm olarak bakılıyor.

Böyle bir durumda; kasık bölgesine yakın yerde bulunan yumuşak dokunun kullanılmasıyla, idrar torbasının önü hafifçe tıkanarak, inkontinans problemi azaltılır yada tamamen ortadan kaldırılır. 

  • Karın biçiminin düzelmesi ve daha iyi bir duruş

Özellikle; aşırı kilo kaybı yaşayan veya birden fazla doğum yapan bayanlarda, karın kasları zamanla yayılmaya ve sarkmaya başlar. 

Bu problem çoğu zaman egersiz yada zayıflamaya yönelik diyetlerle giderilemez. Böyle bir durumda da son çare olarak karın germe ameliyatına başvurulur. Buna benzer durumlarda yapılan karın germe ameliyatı ile gevşemiş ve yayılmış olan karın kasları sıkılaştırılır. 

Fazlalık olan deri ve yağ dokusu ise karın bölgesinden çıkarılarak, karnın daha düz ve güzel bir görünüme gelmesi sağlanır. Gevşemiş olan karın kaslarının nedeni; bazen de kamburluk veya lordoz olarak da düşünülebilir. 

Bu nedenle genelde hastalar bu tip operasyonlardan sonra karın kaslarının sıkılaşması nedeniyle, daha düzgün bir duruşa sahip olduklarını ve buna bağlı sırt ağrılarının da ortadan kalktığını söylerler. 

  • Ventral fıtık düzeltilmesi 

Gereğinden fazla kilo kaybı, sezeryan doğum veya apandisit ameliyatı nedeni ile karın kaslarının zayıflaması sonucu ortaya çıkan problemler tıbbi dilde ventral fıtık olarak adlandırılır. Karın germe ameliyatının önemli bir faydası da bu problemi düzeltmesidir. 

Sezeryanla doğum yada aşırı kilo kaybı gibi problemler sonucunda hem karın kasları, hem de karın duvarı zayıflar. Bu da ventral fıtık probleminin ortaya çıkmasına neden olur. 

Ventral fıtık; bağırsak veya karın dokusunun, karın duvarı dışına çıkarak cep yada heybe oluşturması durumudur. 

Karın germe ameliyatının yapılmasının bir başka faydası da bu problemin ortadan kaldırılmasıdır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta; ameliyat sonrasında da aynı problemin tekrarlanma riskinin olmasıdır. 

Bu durumda doktorunuz; fıtık onarılmasının yanında, karın duvarının sıkılaştırılması ve problemin tekrarlanmaması amacıyla apdominoplasti işleminin de uygulanmasını önerir. Burada hem tıbbi masrafların azalması hem de bir operasyonla birden fazla problemin önüne geçilmesi amaçlanır. 

Zararları:

Bu operasyonu yaptıran kişilerin birçoğu; karın kaslarının düzgünleştirilmesi ve güzel bir görünüm kazandırması nedeniyle daha popüler hale geldiğini düşünür. 

Bu operasyonu yaptıracak olan kişilerin; bunun basit bir operasyon olmadığını, her operasyon gibi bunun da bazı riskleri olduğunu bilmeleri önemlidir. Operasyondan sonra tam olarak iyileşme süreci birkaç haftayı bulabilir.

Abdominoplasti operasyonunda; ilk önce cilt ve alt doku birbirinden ayrılır. Daha sonra karın dokusu dikilir ve fazlalık deri kesilerek karındaki yağın yaklaşık 4-5 kilo kadarı çıkarılabilir. 

Vücuda uygulanan tüm operasyonlarda olduğu gibi, bu operasyonda da enfeksiyon riski başta olmak üzere birçok farklı risk bulunabilir. Bu nedenle operasyona karar vermeden önce; mutlaka bir doktora danışılmalı, sağlıklı ve iyi bir araştırma yapılmalı, gerekli bilgiler alınmalıdır. 

Eğer tüm bu işlemlerden sonra kişi halen karın gerdirme operasyonunda kararlıysa operasyonun yapılmasında bir sakınca yoktur. 

Kaynakça:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/11017-abdominoplasty-tummy-tuck/risks–benefits

https://www.medicinenet.com/tummy_tuck__abdominoplasty/article.htm

5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir