Karın Germe Ameliyat Öncesi ve Sonrası Süreç
0
(0)

Fazla yağların alınması, sarkan derinin gerilmesi gibi işlemleri kapsayan karın germe ameliyatı; tam karın germe ve mini karın germe ameliyatı olarak ikiye ayrılır. Teknikler aynıdır sadece kapsam farklıdır. Karın – bel alanlarından Liposuction tekniği kaydedilen bu ameliyat diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi hem öncesinde, hem ameliyat esnasında hem de ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken konuları içerir.

Cerrahi müdahale sırası elbette cerrahın ve ekibinin alanındadır ancak ameliyatın verimli ve minimum risk ile geçirilebilmesi için hastanın da ameliyattan önce verilen bilgilere göre hareket etmesi gereklidir.

Karın Germe ameliyatı olmaya karar veren her birey öncelikle ameliyatın nasıl yapıldığını, faydalarını araştırır. Ardından ameliyat öncesinde ve sonrasında yapılması – özen gösterilmesi gereken konuları araştırır. Bizlerde en çok sorulan soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Karın Germe Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

En az 1 en fazla 2 saat süren karın germe operasyonları diğer cerrahi adımlarda olduğu gibi çeşitli riskleri barındırır. Riskleri arttırmamak ve hatta indirgeyebilmek için hastanın üzerine düşen görevleri yapması elzemdir.

Maddeler halinde operasyon öncesi dikkat edilmesi gereken noktalara değinecek olursak;

 • Cerrahi operasyona karar kılındıktan sonra genelde üç hafta sonrasına randevu verilir. Bu nedenle karar verilir verilmez derhal ve kullanılıyorsa aspirin gibi kan sulandırma odaklı çalışan ilaçları, bitki çaylarının, takviye edici gıdaların vb kullanımı sonlandırılmalıdır.
 • C, D, E, K vitaminleri de dahil olmak üzere her türlü mineral, vitamin, multi mineral, multi vitamin ilaçlarının, besin takviyelerinin kullanımı sonlandırılmalıdır.
 • Ameliyata karar veren hastalar gerek duyulduğunda kullanabilecekleri ağrı kesicileri de danışmaktadır. Bu ilaçlara verilebilecek örnekler şu şekildedir; Novalgin – Parasematol.
 • Yeşil çay içerikli bitki çayları, keten tohumu içeren her türlü besinler, kiraz sapı içerikli tüm sıvılar, Koenzim, Ginseng gibi bitkilerin kullanımı önerilmemektedir.
 • Karın germe ameliyatı için uygun bir aday olsanız da eğer aşırı kilolu iseniz operasyon öncesinde yavaş olmak kaydı ile kilo kaybetmeniz gerekebilir.
 • Ameliyat gününe üç gün kala kabızlığa neden olabilecek her türlü besin maddesini durdurmalı ve hazmı çok daha kolay olan besin materyallerini tercih etmelisiniz.

Karın Germe Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatlarından önce ilk hazırlık hastaya Thromboz çorabının giydirilmesiyle başlar. Ardından idrar sondası yerleştirilerek operasyona geçilir. Mini ya da tam karın germe ameliyatları olan hastalara aşağıda verilen, öneriden ziyade dikkat edilmesi gereken bilgiler aktarılır;

 • Operasyon sonrasında – operasyon kapsamı ve durumuna göre en az 30 gün en fazla 45 gün süre boyunca korse kullanılması gereklidir. Tam süre bilgisi doktorunuz tarafından aktarılacaktır.
 • Ameliyat esnasında herhangi bir komplikasyon – enfeksiyon gelişmemiş ise kesinlikle ilk 24 saati sıvı odaklı beslenmeye ayırmalısınız. Ardından çok yavaş olmak kaydı ile ve azar azar katı gıdalara geçiş yapmanızda bir sakında yoktur.
 • Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenler – öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri de kapsar. Bu bağlamda kesinlikle; sigara, alkol, aspirin gibi maddelerden uzak durunuz.
 • 4 – 6 hafta arasında yoğun fiziksel aktiviteler, cinsel aktiviteler, yoğun hareketler, sporlar, egzersizler vb kaçınınız.
 • İlk birkaç gün çok dik yürümemeye özen gösteriniz.
 • İlk üç hafta her türlü spor, yoğun aktivite, cinsel aktivite ve hareketten kesinlikle kaçınmalısınız. Ardından çok ağır – yük – yoğun hareketler içermeyen aktivitelere başlamanızda bir sakınca yoktur. Ancak ilk altı hafta sonlanana dek tedbiri elden bırakmamaya çalışınız.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-tummy-tuck#:~:text=The%20surgeon%20will%20cut%20your,Partial%20or%20mini%20abdominoplasty.

https://www.verywellhealth.com/tummy-tuck-surgery-what-you-need-to-know-2709990

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir