Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Zamanda İyileşir?
0
(0)

Karın germe ameliyatı, bir diğer ismi ile abdominoplasti, son dönemlerde bir hayli popüler hale gelmiştir. Bu ameliyat ile karın bölgesinin alt ve orta kısmındaki yağlar alınır.

Eğer karın bölgesinde fazla deriler varsa bu derilerin de alınarak, bölgenin daha gergin hale getirilmesi sağlanır. Bu estetik operasyon sonrasında, bölgede yaşanan sarkık ve çıkıntılı görünümler tamamen ortadan kalkar.

Eğer hazırlanan diyet listelerine uyum sağlayamıyor veya ne yaptıysanız, karın bölgesindeki yağlanmalardan ve sarkmalardan kurtulamıyorsanız, estetik ameliyat olabilirsiniz. Bu operasyon, kalıcı oldukça uzun ömürlüdür.

Operasyon sonrası egzersizlerinize dikkat eder ve diyetinizi korursanız, her zaman daha sıkı ve daha düz görünümlü bir karın yapısına da sahip olabilirsiniz.

“Eğer siz de karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir?” ve karın germe ameliyatı sonrası konular hakkında tam bilgiye sahip olmak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Karın germe operasyonu cerrahi bir süreç olduğu için mutlaka bu işin uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu işlem için kişilerde bazı kriterler aranmaktadır.

Ayrıca istenmeyen bazı komplikasyonların önüne geçebilmek adına mutlaka steril bir hastane ortamında bu ameliyatın yapılması uygun olacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrası şişlikler görülebilir. Bunun nedenleri, bölgeye yapılan cerrahi müdahalelerdir. Ancak bu şişlikler, birkaç gün içinde tamamen ortadan kalkar.

Doktorunuzun önerdiği beslenme şekline ve yatış pozisyonuna dikkat ettiğiniz sürece iki gün ila dört gün arasında şişlikler gözle görülür oranda azalır. Yine yatakta yatış şekliniz de son derece önemlidir. Karnınızı germeyecek şekilde öne eğilerek, yani bir cenin pozisyonunda uyumanız gerekir.

KARIN GERME AMELİYATI ÖNCESİ HAZIRLIK NASIL YAPILMALI?

Abdominoplasti, tamamen cerrahi bir işlem olduğu için hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası bazı konulara dikkat etmeniz gerekir.

Cerrahınızın size verdiği yönergeleri takip ederek, operasyona daha iyi hazırlanabilirsiniz. Bu sayede hem daha kısa sürede iyileşme dönemine girmiş olursunuz, hem de ameliyatınız, daha başarılı bir şekilde devam eder. Karın germe ameliyatı öncesi yapmanız gerekenler ise;

  • Kesinlikle sigara kullanımı yapmamanız gerekir. Eğer sigara alışkanlığınız varsa abdominoplastiden en az üç hafta önce sigarayı bırakmanız gerekir.
  • Kronik bir rahatsızlığınız ve devamlı kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız varsa bunun bilgisini doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.
  • Aspirin veya diğer kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmanızda fayda vardır. Bunun bilgisini doktorunuz size verecektir.
  • Çalışan kimseler ameliyat için bir haftalığına işten izin almalıdır. Çünkü operasyon, sonrası dinlenmeniz gerekecektir.
  • Ameliyattan çıktıktan sonra mutlaka yanınızda birinin size refakat etmesi gerekir.
  • Doktorunuz sizden bazı ihtiyaç listesi isteyecektir. Operasyon öncesi bu ihtiyaç listesini tamamlamanızda fayda vardır.

Tüm bu kriterlere dikkat ettiğiniz sürece başarılı bir operasyona başlamış olacaksınız.

Kaç Çeşit Karın Germe Ameliyatı Vardır?

Abdominoplasti, operasyonları iki şekilde yapılır. Burada ilk olarak doktor muayenesine gitmeniz gerekir. Ön muayene sonrası doktorunuz ihtiyacınız olan karın germe ameliyatını sizler ile paylaşacaktır.

İki çeşit karın germe ameliyatından birincisi tam karın germe (tam abdominoplasti) operasyonudur.  Bir diğeri ise modifiye karın germe operasyonu olarak adlandırılır.

Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe operasyonu fazla yağlanmaya sahip olan kişilerce ve deri sarkması daha çok görülen kişilerce tercih edilmektedir.

Bu operasyonda karın kasları sıkılaştırılırken, göbek deliğinin altında ve üstünde bulunan fazla yağ dokusu alınır. Tam karın germe ameliyatında iyileşme süreci bir ila iki yıl arasında son bulur.

Modifiye Karın Germe Ameliyatı

Modifiye karın germe ameliyatı daha çok karın kasları gevşek olan kişilere uygulanır. Tam karın germe operasyonunda olduğu gibi sonuçlar net olarak görülmez. Ancak karın bölgesinde gözü rahatsız eden durumların çoğu ortadan kalkar.

Modifiye karın germe ameliyatında iyileşme süreci dokuz ay ile bir yıl kadar sürmektedir. Ancak her iki ameliyat sonrası dikiş izleri tam anlamı ile kaybolmadığı gibi kıyafetlerin üzerinden anlaşılmaz. Yani ameliyat sonrası dikiş izlerinin net olarak geçmesi için iki, üç yıla ihtiyaç vardır.

Kaynakça: Regan, J. P., & Casaubon, J. T. (2021). Abdominoplasty. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing.

https://www.healthline.com/health/tummy-tuck-recovery#:~:text=You’ll%20wear%20an%20abdominal,vigorous%20exercise%20or%20heavy%20lifting.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir