3
(1)

Karın germe ameliyatı geçirmeyi düşünüyorsanız veya planladıysanız, iyileşmenin neleri içereceğini düşünmek önemlidir. İyileşmeniz, yaşınız, sağlığınız ve vücut ağırlığınız dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Aynı zamanda sahip olduğunuz karın germe tipine de bağlı olacaktır.

Ameliyatınızdan sonra normale dönmeyi istemek doğaldır, ancak vücudunuza iyileşmesi için zaman tanımanız önemlidir.

Ameliyattan sonra hastanede sadece birkaç saat kalmanız gerekebilir veya cerrahınız sizi bir gece veya daha uzun süre tutabilir. Ve hastaneden ayrıldıktan sonra, gerçek iyileşme başlar. İşte bilmeniz gerekenler.

İyileşmeniz için bir zaman dilimi belirlemek isteyeceksiniz, böylece iyileşmek için bol bol vaktiniz olacak ve hayatınızın belirli yönlerine ara verebileceksiniz. Uygun düzenlemeleri yaptığınızdan ve iyileşme döneminiz için tamamen hazır olduğunuzdan emin olun.

Ameliyattan sonra birkaç gün drenleriniz içeride kalacaktır. Kanalizasyonlara nasıl bakılacağı ve boşaltılacağı gösterilecek. Kanalizasyonlarınız yerindeyken muhtemelen bir antibiyotik ve bir antikoagülan almanız gerekecektir.

Yaklaşık altı hafta boyunca bir abdominal bağlayıcı giyeceksiniz. Bu, sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olur ve karnınızı desteklemeye yardımcı olur.

Mini karın germe için iyileşme süresi genellikle daha kısa olsa da, yine de en az altı hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekecektir. Bu, herhangi bir kuvvetli egzersiz veya ağır kaldırma içerir.

Ameliyatınızdan sonra sizi hastaneden eve götürebilecek ve en azından ilk birkaç gün sizinle ilgilenecek birine ihtiyacınız olacak.

Drenaj tüplerinizi çıkardıktan 48 saat sonra duş alabilirsiniz. Duş yapana kadar sünger banyosu yapmak isteyebilirsiniz. Bir süre duş alırken sandalye kullanmanız tavsiye edilebilir.

Size bir antibiyotik ve muhtemelen bir antikoagülan reçete edilecektir. Cilde uygulamanız için size bir tür ilaç verilebilir. Belirtildiği şekilde herhangi bir ağrı kesici ilaç alın. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe aspirin içeren herhangi bir ilaç almamalısınız.

Ağrı kesici ilaç kullanıyorsanız alkolden ve en az altı hafta herhangi bir nikotinden kaçınmalısınız. Sigara içmek iyileşme sürecini engelleyebilir ve komplikasyonlara neden olabilir.

Karın germe iyileşmesi sırasında ne beklenir?

Bu süreçte hatırlanması gereken en önemli şey, cerrahınızın talimatlarını yakından takip etmeniz gerektiğidir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa doktorun ofisine başvurmaktan çekinmeyin.

Karın germe işleminiz için kurul sertifikalı bir plastik cerrah seçmeniz her zaman önerilir çünkü diğer cerrahların sahip olmadığı sıkı eğitim ve güvenlik gereksinimlerini karşılamıştır. Kurul onaylı plastik cerrahınız, iyileşme süreci boyunca iyileşme tavsiyesi ve yardımı sunabilir.

  1. Ameliyattan hemen sonra

Karın germe işleminin hemen ardından karnınız cerrahi pansuman ile kapatılacaktır. Çoğu durumda, çevresinde biriken sıvıyı boşaltmak için kesiğinizin etrafına ince, küçük tüpler yerleştirilir. Bu yaygındır ve size herhangi bir ek rahatsızlık vermemelidir.

İyileşmenin ilk birkaç gününde belirli bir açıyla dinlenmeniz gerekecek ve herhangi bir kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olmak için hareket etme talimatları verilecektir.

  1. Evdeyken

Ameliyattan sonra evde olduğunuz en azından ilk bir veya iki gün için yardım sıralamanız önemlidir. Size ağrı kesici ilaçlar verilecek ve hareket kabiliyetiniz sınırlı olduğundan, kendinizi eve götüremeyeceksiniz.

Eve döndüğünüzde, uzun süre eğilme, kaldırma veya ayakta durma konusunda güçlük çekeceksiniz, bu nedenle karın germe ameliyatından sonraki ilk dönemde evde yardım edecek birinin olması iyileşmeyi önemli ölçüde kolaylaştırabilir.

  1. Günlük bakım

Doktorunuz, iyileşme süreniz boyunca kesi ve drenaj tüplerinize nasıl uygun şekilde bakım yapacağınızı öğretecektir.

Çoğu hastaya belirli bir süre antibiyotik ve antikoagülanlar verilirken, bazılarına kesi yeri çevresine sürmeleri için topikal kremler verilir.

İyileşme sırasında şişmeye ve rahatsızlığa yardımcı olacak bir abdominal destek giysisine veya sargısına sahip olacaksın, bu yüzden onu her gün önerilen süre kadar giymen önemlidir.

Sigara içmek ve alkol almak iyileşmenizi ciddi şekilde engelleyebilir, bu nedenle ameliyat sonrası en az üç ay boyunca bunlardan kaçınılmalıdır.

  1. Normal hayata devam etmek

Küçük çocuklarınız varsa, ilk birkaç hafta çömelmek veya çocukları (veya bu konuda ağır nesneleri) almak şiddetle tavsiye edilmediğinden, çocuk bakımına yardımcı olmak için yardım almak isteyeceksiniz.

Bununla birlikte, araba kullanmak, yemek pişirmek veya alışveriş yapmak genellikle bir veya iki hafta sonra yönetilebilir.

Çoğu insan iyileşmek için işten bir ay kadar izin almayı tercih ediyor. Fiziksel olarak zorlu bir işiniz varsa, iyileşmenizi tehlikeye atmamak için bolca izin almanız özellikle önemlidir. Bu süre zarfında aynı nedenlerle egzersiz yapmaktan da kaçınmak isteyeceksiniz.

  1. Uzun vadeli etkiler

Bazı insanlar karın germe ameliyatından haftalar veya aylar sonra uyuşma veya çekme hissi yaşarlar, ancak bu genellikle normaldir ve genellikle zamanla kaybolur. Şişlik ve morlukların tamamen azalması üç ayı bulabilir ve yaranızın solması bundan daha uzun sürebilir.

Kaynakça: Cooper, M. (2001). Understanding Plastic Surgery: Tummy tuck and liposuction are common procedures performed on the abdomen. Network Journal, 9(2), 28.

3 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir