4.1
(13)

Hastaların ağrıya karşı farklı tolerans seviyeleri olduğu gibi, iyileşme süreci de kişiden kişiye değişir. İyileşme sürecinde neler beklenebileceğine ilişkin genel kilometre taşlarını belirleyen bir zaman çizelgesi yardımcı bir kılavuzdur, ancak her hastaya eşit şekilde uygulanması anlamına gelmez.

Örneğin, vücudunuz size daha fazla dinlenmeniz gerektiğini söylüyorsa ve örneğin 10 gün içinde işe dönmeniz en iyi fikir değilse, bunu aklınızda bulundurmanız özellikle önemlidir.

İLK 7-10 GÜN

Bu süre zarfında bol bol dinlenmeye ihtiyacınız olacak, ancak hareketiniz her seferinde birkaç dakika evde yavaşça dolaşmakla sınırlı olsa bile, her gün hareket etmek yine de önemlidir.

Yürümek, iyileşme sürecini geliştirmeye yardımcı olur ve zayıf kan dolaşımıyla ilişkili komplikasyon riskini en aza indirir. İlk 7 gün kadar belden bükük yürümeyi bekleyin. Dik pozisyona yavaş yavaş geri dönebilirsiniz, ancak ilerlemenin çok yavaş gerçekleşmesi önemlidir.

Ayrıca hastalarıma ameliyattan önce yatarak ama düz olmayan bir pozisyonda uyuyabilecekleri bir alan hazırlamalarını söylüyorum.

Yaklaşık 10 gün boyunca bu esnek pozisyonda uyuyacaksınız, bu da kesilerinizin iyi bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve yine de dinlenip yeterince uyuyabilirsiniz. Çoğu karın germe hastası, ameliyatlarından 10 gün sonra işe (masa başı işler) dönebilir.

AMELİYAT SONRASI 10-14 GÜN

Bu noktada birçok hasta aslında kendini normale çok yakın hissetmeye başlar. Yine, bu genel bir gözlemdir ve bazı hastaların temel beklentilerine yakın hissetmeleri daha uzun zaman alır.

Kendini oldukça iyi hisseden hastalar bile, sonraki 4 ila 6 hafta boyunca herhangi bir ağır kaldırma veya yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır. İyileşme süreci tamamlanmazsa sonuçlar tehlikeye atılabilir.

POZİTİF BİR KURTARMA DENEYİMİ İÇİN İPUÇLARI

Tüm hastalarıma söylediğim en önemli ipucu, ameliyat sonrası talimatları mektuba uymanın daha hızlı ve daha az rahatsızlıkla iyileşmenize yardımcı olacağıdır. Ek olarak, şunlardan emin olun:

Evde size yardımcı olması için bir arkadaş veya aile üyesi bulun. Bu, bağımsız olmaya alışkın insanlar için zor olabilir, ancak bulaşıkları yıkamaya veya diğer görece küçük işleri yapmaya çalışmak iyileşmenizi geciktirebilir.

Ne yapmaya hazır olduğunuza karar verirken dikkatli olun. Yine, dinlenmenin gücünü küçümsemeyin. Kendinizi iyi hissettiğinizi düşünseniz bile fazladan bir veya 2 gün geçirmek uzun vadede karşılığını alacaktır.

İyileşmeniz sırasında sizi eğlendirecek ve zihinsel olarak uyarılacak aktiviteler hazırlayın. Elektronik cihazlara (onları şarj etmek için elektrik prizleri dahil), kitaplara, TV uzaktan kumandalarına ve bulmacalara veya hoşunuza giden diğer dinlendirici hobilere kolayca erişebileceğiniz bir alan oluşturun.

Gelişmiş ağrı kontrol tekniklerimizle bile aşırı güvenmeyin. Yaklaşık 5 hafta boyunca ağır kaldırma veya yorucu aktivite yok. İyileşmek için zaman ayırmalısınız.

Her ameliyatta olduğu gibi bölgenin genişliği de iyileşme sürecini etkiler. Ağrı ve şişlik gibi durumlar görülebilir. Bunun için doktor reçetesi ile ilaçlar kullanılır. Erken ayağa kalkmak ve önerilen hareketleri yapmak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Dikişler çözülür ve alınmaları gerekmez. Sonrasında 2 ay korse kullanılır. 2-4 hafta sonra işe dönebilirsiniz. Karın germe izleri 9-12 ayda cilt rengine dönmeye başlar. Düzenli egzersiz ve diyet karın germe ameliyatının iyileşme sürecini olumlu etkiler.

  • İlk 4-6 hafta ağır ev işlerinden kaçınmalı, ardından dikkatlice güç uygulamalısınız.
  • Karın germe ameliyatı sonrası hamilelik planlayabilir, doktorunuza danışabilir ve zamanında bilgi alabilirsiniz.
  • Ameliyat sonrası yaz aylarında yüzerken 1-2 ay yarayı güneşten korumalısınız. Havuz veya sauna enfeksiyon riski açısından tavsiye edilmez.
  • Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki için 3-4 hafta beklenmelidir. Yara iyileşme sürecine ve kendinizi iyi hissetmenize göre doktorunuza danışın.
  • Bol su içmek ve uygun egzersizler yapmak dolaşımı olumlu yönde etkileyerek yara iyileşmesini olumlu yönde etkileyecektir.
  • Kilo almadığınız müddetçe ameliyat sonrası sonuçları uzun yıllar korursunuz.

Karın germe ameliyatı yapmak, yaşam kalitenizi artırmak için büyük bir adımdır. Konsültasyon ve sonraki operasyon eşit öneme sahip olsa da, başarılı iyileşme Dr. Monante’nin sağladığı ameliyat sonrası talimatları anlamanıza ve uygulamanıza bağlı olacaktır.

Bu bağlılık, ameliyattan sonra düzenli bir egzersiz programına ve aktif bir yaşam tarzına dönmeyi planlayan erkekler ve kadınlar için daha önemlidir.

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe, karın bölgesindeki fazla yağı ve deriyi gideren cerrahi bir işlemdir. Bu prosedür aynı zamanda karın duvarını güçlendirmek için altta yatan kasları da güçlendirir. İşte abdominoplasti sonrası düzenli egzersiz rutininize dönmeniz için bazı yol gösterici bilgiler.

Karın germe ameliyatından sonra çok hızlı bir şekilde egzersize geri dönmemelisiniz. Ameliyattan önce antrenman programınıza geri dönmeye istekli olsanız da, yaparsanız zarar verebilirsiniz.

Prosedürünüzden hemen sonra egzersiz yapmak, mekik atmak veya başka herhangi bir karın egzersizi yapmak yok. Ayrıca, iyileşmenizin erken safhalarında yükselme ve eğilmeye belirli bir miktar dikkatle yaklaşmalısınız.

Yavaş başlayın, ancak ilerlemenizde sabit olun. Kademeli bir yaklaşım, yatmadan oturmaya geçme çabası, ardından her gün birkaç kez ayakta durma gibi karın kasları için en iyi sonucu verir.

Bu basit görevler önemsiz görünse de, kaslarınız bu hareketi rutin hale getirecek kadar güçlü olana kadar erken aşamalarda yanınızda birisini bulundurmalısınız. Bu uygulama, daha sonra iyileşmenizde temettü ödeyecek temeli atacaktır.

Karın estetiği ameliyatından sonra, her gün rahat bir yürüyüş, oluğa geri dönmenin en faydalı ve güvenli yolu olabilir. Mesafe, rahat ve yumuşak bir hareket kadar kritik değildir. Ameliyattan hemen sonra rutin olarak evde dolaşmak, iyileşmeye başlamak için mükemmel bir yoldur.

Ama yavaş ol. Güçlendikçe, caddenin aşağısına ve sonra blok çevresine olan mesafeyi artırın. Sarsıcı duruşlardan kaçının ve sırtınız düz olarak yürüyün.

Kaynakça: Chowdhry, S., Davis, J., Boyd, T., Choo, J., Brooks, R. M., Kelishadi, S. S., … & Wilhelmi, B. J. (2015). Safe tummy tuck: anatomy and strategy to avoid injury to the lateral femoral cutaneous nerve during abdominoplasty. Eplasty, 15.

4.1 / 5. 13

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir