Gebelik Sonrası Karın Germe Ameliyatının Gerekliliği
5
(1)

Gebeliğin ardından annelik heyecanını tadan kişiler vücutlarının farkına varmaya yavaş yavaş başlamaktadır. Gebelik sonrasında vücutta birçok değişiklik olmakta ve çoğu zaman bu durum anneleri üzmektedir. Gebeliğin ardından estetik işlemlerden yardım almak oldukça doğaldır.

Doğum sonrasında karın bölgesinde oluşan fazla yağlar ve sarkma durumu karnın kat kat görünmesine enden olabilir ki bu hiç hoş değildir. Ancak karın germe ameliyatı ile yeni anneler eski hallerine dönebilir.

Karın germe ameliyatları tam karın germe ve mini karın germe olarak ikiye ayrılmaktadır. Her ikisinin uygulanma biçimi az da olsa farklıdır, ancak amaç aynıdır.

Geleneksel tam karın germe işleminde, hastanın karnının tüm orta bölümündeki fazla yağ alınarak daha şık, daha sağlam bir karın oluşur. İşlem ayrıca hasar görmüş veya zayıflamış karın kaslarını onarır. Bu, gebelik sırasında kasları hasar görmüş annelere faydalıdır.

Ameliyat sırasında kalça kemiğinden pubik alanın hemen üzerinde yatay bir kesi yapılır. Zayıflamış veya ayrılmış karın kasları tamir edilir ve  sonra aşırı yağ ve cilt temizlenerek geri kalan karın cildi gerginleştirilir.

Mini karın germe ameliyatı daha kısa bir kesi ile gerçekleştirilir ve göbek deliğinin altındaki alandaki cildi ve yağları hedef alır. İşlem, karın deliğinin üzerindeki alanı ele almaz veya karın duvarının tamamını iyileştiremez.

Çoğu anneler karın germe ameliyatında tam karın germe işleminden yararlanır, çünkü cildin daha fazla sıkılması ve tüm karın duvarının onarımı için izin verir.

Hamileliği takiben kapsamlı düzelmeye ihtiyaç duymayan diğer kadınlar, mini karın germe ameliyatını estetik hedeflerini yerine getirmek için yeterli olduğunu düşünür.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/loose-skin-after-pregnancy

İlginizi çekebilir:

Doğumdan Sonra Karın Germe Ameliyatının Riski Var Mı?

Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatının Faydaları

5 / 5. 1