Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatının Faydaları
5
(1)

Çeşitli sebeplerle doğum sonrasında yaşanan ani kilo değişimleri karın bölgesinde yağlanma ve sarkıklık gibi sorunlar yaşayan kişiler bu durumdan kurtulmak adına son yıllarda karın germe gibi cerrahi operasyonların yardımına başvurmaktadırlar.

Doğum sonrası karın bölgesinde yaşanan gevşeklik ve sarkma kadınlar için estetik bakımdan oldukça moral bozucu bir sorun yaratmaktadır. Ancak karın germe ameliyatı olarak estetik ve düzgün bir görünüme hemen sahip olabilirler.

Bu ameliyatla kişinin zedelenen özgüveni ve yaşadığı bunalımlar da düzelir. Yani, bu işlemin yalnızca estetik kaygılar değil; aynı zamanda psikolojik olarak rahatlama sağlamak amacı ile de yapılması gerekebilmektedir.

Aksi halde ruh sağlığımız bozulduğunda ardından çeşitli sağlık sorunları baş göstermeye başlar.

Doğum sonrası bazı kadınlar Stres Üriner İnkontinans durumunu yaşayabiliyorlar. Bu durum öksürme, hapşırma, egzersiz yaparken kontrol edilemeyen idrar sızıntısı olarak açıklanılabilir.

Karın germe ameliyatı ile bu problem büyük ölçüde giderilebilmektedir. Bu işlemin bir de beden sağlığı bakımından da bazı durumlarda gerekliği olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Bazı bireylerde de karın kasları birden fazla hamilelik yaşandığında veya aşırı hızlı bir şekilde gerçekleşen kilo kaybı ile yayılabilir ve bu durum diyet ve sporla düzeltilemez hale gelebilmektedir.

Karın germe ameliyatı ile kişinin gevşek karın kasları sıkıştırılır ve fazla olan deri kesilerek alınır. Yapılan işlem ayrıca kişinin duruşunu (postürünü) da ciddi anlamda olumlu yönde etkiler.

Karın germe ameliyatı doğumdan ne kadar sonra yapılmalı?

Doğum yaptıktan sonra bazı kadınlarda göbek bölgesindeki ani kilo değişimi deri sarkmasına yol açabilir. Peki, doğum sonrası karın germe ameliyatı yaptırmayı düşünen bir bireyin ne kadar zaman beklemesi gerekiyor?

Doğum sonrasında karın bölgesinde düzelme sağlanması için ilk olarak düzenli şekilde spor ve diyet uygulaması denenmelidir. Ancak çok nadir kadında bu sorun spor ve diyet desteği ile ortadan kalkar. Genellikle operasyon geçirilmesi gerekmektedir. 

Bunun için de karın bölgesinin doğum üstüne hemen yeni bir işlem görmemesi ve dokuların kendini toparlayabilmesi için vücuda bir miktar zaman tanımak gerekmektedir.

Bu zaman 6 ila 7 ay arasında bireyden bireye göre değişiklik göstermektedir. En uygun zaman aralığı için bir estetik cerrahının ön muayenesi gereklidir.

Hekiminiz ön muayene sonrasında sizin vücut yapınıza ve değerlerinize bakarak ne kadar zaman beklemeniz gerektiğini söyleyecektir. Burada standart bir yanıt verilememesinin en önemli nedeni kişilerin farklı doku yapılarına sahip olmalarıdır.

Bu konudaki zamanlamayı ayarlamak adına bir estetik cerrahtan yardım istemeniz en doğrusu olacaktır.

Doğum Sonrası Yapılan Karın Germe Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Doğum sonrası yapılan karın germe ameliyatları konusunda en çok merak edilen konulardan biri de fiyatlarının ne oluğu ve neye göre belirlendiğidir. 

Doğum sonrası karın germe ameliyatlarının fiyatları hakkında net bir bilgilendirme sağlamak ne yazık ki mümkün değildir.  Çünkü bu hususta iki farklı faktör devreye girmektedir.

Bu faktörlerden ilki kişinin fiziki muayenesinin önemidir. Kişilerin operasyondaki vücudunun ihtiyaçları ve talepleri birbirinden farklılık arz edebilmektedir. Bazı kişiler işleme ek olarak aynı operasyon içinde farklı işlemler de yaptırmayı talep edebilmektedir.

Bunun dışında her kliniğin kendine özgü fiyatlandırma ölçeğinin olması da ikinci faktör olarak değerlendirilebilir. 

Özetle; kişinin mutlaka muayene olması ve taleplerini belirtmesi fiyatın belirlenebilmesi için en önemli koşullardır. Bu koşullar sağlanmadığı takdirde burada net bir fiyattan söz etmek mümkün olmamaktadır.

Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Doğum sonrası karın germe ameliyatı kişinin geçirdiği gebelikte doğrudan ilişkilidir. Çoğul gebeliklerde daha çok sarkma olmaktadır. 

İkinci veya üçüncü çocuğuna hamile kalmış olan bireylerde de ilk çocuğa göre daha fazla sarkma görülme olasılığı bulunmaktadır. 

Bu tür kriterlere göre bireyin mikro karın germe operasyonuna mı yoksa daha kompleks bir karın germe operasyonuna mı ihtiyaç duyduğu belirlenmektedir.

Bu aşamaların belirlenebilmesi için fiziki muayene ve bireyin varsa başka bölgelerdeki ani kilo alıp vermeye bağlı sarkmalar nedeni ile ek uygulamalar yapılıp yapılmayacağına bakılmaktadır.

Operasyon öncesinde hekim ile hastanın birlikte karar vermeleri gereken hususlardan ilki hangi anestezi yönteminin kullanılabileceği, hangisinin hasta tarafından tercih edildiği ve hekimin buna onay verip vermemesidir.

Bu işlemde işlemin uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak sedasyon anestezisi ve genel anestezi uygulamak mümkündür.

Daha sonra belirlenmesi gereken nokta ise hekim tarafından yapılan değerlendirmede işlemde nelerin uygulanabileceğini hastaya açıklamaktır.

Bu esnada hasta vücudunda rahatsız olduğu ve değiştirmek istediği başka bir alan varsa bunu da operasyona ekleyip ekleyemeyeceklerini hekimine sorabilir. İşlem eğer ek olarak yapılabiliyorsa buna göre bir yol izlenir.

Karın germe operasyonları daha minimal ve daha kompleks olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Hangi işlemin uygulanacağı sarkmanın şiddetine göre belirlenmektedir.

Mikro karın cerrahisinde yalnızca karnın toparlanması sağlanır. Ancak daha kompleks olan versiyonlarında yağ alma, baldır bölgesini toparlama, göbek deliğinin yerini değiştirme ve yeniden bir göbek deliği oluşturma gibi birtakım işlemler uygulanabilmektedir.

Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Operasyon sonrasında hastaya tromboz çorabı giydirilmektedir. 

Operasyon sonrası süreçte hastanın 4 ila 6 hafta kullanması için hekimi tarafından hastanın vücut yapısına uygun şekilde karnına korse takması önerilir.

Eğer operasyon sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişmemiş ise ilk 24 saat sıvı takviyesi yapılmaktadır.

Hastanın operasyon sonrası ayılma sürecinden sonra mümkün olduğunca hızlı şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Hastane içinde kısa kısa ve birkaç defa yürüyüş yapması yeterlidir.

Hastanın operasyon sonrası birkaç gün dikişlerinin üzerinde basınç oluşmaması için dik durması önerilir.

Operasyon sırasında dikişler kendiliğinden eriyen dikiş türünden seçildiği için hastanın yeniden dikiş aldırmak için hastaneye gelmesine gerek duyulmamaktadır.

Operasyon sonrası 7 gün atlatıldıktan sonra kişi normal yaşamına dönebilir.

İşlemden yaklaşık 21 gün sonra ağır egzersiz yapmamak şartıyla basit egzersizler (yürüyüş gibi) yapılabilir.

Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatı Sonrası Formunuzu Korumak Için Neler Yapabilirsiniz?

Doğum sonrası karın germe ameliyatı sonrasında kişinin formunu koruması oldukça önemlidir. Çünkü kişi yeniden kontrolsüz şekilde kilo almaya devam ederse yeniden sarkma meydana gelmesi kaçınılmaz olabilir.

Bu operasyon zayıflamak amacı ile değil; zayıfladıktan sonra ve doğum sonrasında vücut aniden kilo kaybettiğinde ve deri kendini eski sıkı haline getiremediğinde uygulanmaktadır. 

İşlem sonrasında kişinin formunu korumak için dikkatli davranması oldukça önemlidir. Kişinin beslenme ve spor düzeninde kalıcı ve yapısına uygun şekilde bir disipline ihtiyacı vardır. Bunu sağlamak adına bir beslenme uzmanından yardım alınabilir.

Spor yapmak için kendinizi zorlamanıza da gerek yoktur. Dengeli ve düzenli beslendiğinizde günlük 30 – 45 dakika yürüyüşlere çıkmanız formunuzu korumak adına yeterli hareketi sağlar.

Bu dönemde kötü karbonhidratlardan, fast foodtan, şekerli ve gazlı içeceklerden ve paket gıdalardan uzak durmak; bunların yerine daha doğal olan meyve, sebze ve beyaz et gibi tercihler yapmak hem formu korumak hem de daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak isteyenler için önerilebilir.

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/four-medical-benefits-of-a-tummy-tuck

https://www.healthline.com/health-news/tummy-tuck-help-postpartum-back-pain-and-incontinence

5 / 5. 1