Doğum Sonrası Liposuction Sonuçları Kalıcı Mı?
5
(4)

Liposuction; kişinin vücudunu şekillendirmek için yapılan cerrahi bir operasyondur.  Bu cerrahi operasyon asla zayıflama yöntemi olarak görülmemelidir. Bu operasyon kişinin diyet ve spor yaparak kurtulamadığı bölgesel yağlanmaları gidermek için uygulanır. 

Obezite problemi olmayan ancak basen, göbek gibi bölgesel yağlanmadan muzdarip olan kişiler diyet ya da spor yaparak bu yağlanmayı istediği ölçüde gideremezse cerrahi operasyonlara başvurmaktadırlar.

Liposuction işlemi sonrası kişinin vücut hatları daha belirgin ve şekilli olur ayrıca kişi daha sağlıklı bir vücuda sahip olur. 

Hamilelik sırasında alınan kilolar doğum sonrası kadınlarda endişe uyandırmaktadır. Aldıkları kiloları veremeyeceklerine dair korku duyan kadınlar için bu durum artık günümüzde bir sorun teşkil etmemektedir.

Doğumdan 6 ay kadar sonra karın germe, meme dikleştirme ve vajina daraltma operasyonları yaptırılabilir. Kişi formuna dikkat ederse ve tekrar doğum yapmazsa yaptırılan işlemler kalıcı olacaktır. 

Doğum Sonrası Liposuction’ın Kalıcığı Size Bağlı

Yeniden doğum geçirmek veya kontrolsüz şekilde kilo almak deri altında biriken yağ miktarını doğal olarak arttıran bir durumdur. 

Vücudumuz deri altına yağ depolamaya eğilimdir. Deri altı yağ dokusunun vücutta bir tür savunma mekanizması olduğunu, ısı kaybına karşı vücudu koruğunu ve iç organları çarpmalar ile darbelere karşı koruduğunu bilmelisiniz. Bunun dışında da birçok faydası bulunmaktadır. 

Ancak bu durumlar fazla kalori aldığımızda vücudumuzda savunma mekanizmasını kuvvetlendirmek adına deri altı dokularda ve iç organların çevresinde depolanmaya başlar.

Bu yağ dokusu miktarının belli bir seviyeye kadar vücut için gerekli olduğu doğrudur. Bu nedenle hekimler liposuction yani bölgesel yağ alma işlemi yaparken deri altında bulunan tüm yağ dokusunu çekip almazlar.

Bir miktar (yeterli bir miktar) yağı bölgede bırakırlar. Bu nedenle hekimler tek seferde alınabilecek yağ miktarını da belirli bir seviyeye kadar sınırlı tutmak durumundadır.

Eğer gereğinden fazla kalori tüketirseniz, yanlış beslenmeye başlarsanız bunun hem sağlığınızı tehdit eden bir durum olabileceğini, vücudunuzu olması gerekenden daha fazla yağlayacağınızı; buna bağlı olarak da hem organların çalışmasını zorlaştırabileceğiniz hem de liposuction işleminde belirli bir bölgeden alınan yağ miktarının yeniden dolacağını bilmelisiniz.

Eğer liposuction işleminde alınan yağlar yeniden yerine gelirse işlem öncesinde sahip olduğunuz ve istemediğiniz görüntüye yeniden sahip olursunuz. Bu nedenle formunuzu korumak adına adımlar atmalısınız.

Doğumdan Sonra Liposuction Sonuçlarını Kalıcı Hale Getirmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Doğum sonrasında liposuction işlemini ömür boyu kalıcı hale getirebilirisiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey formunuzu korumaktır.

Bunun dışında kilo verebilir veya almaktan kaçınabilirsiniz. Her iki yolla da liposuction işlemini doğum sonrasında kalıcı kılmış olursunuz.

İşlem sonrasında formunuzu korumak için önceden yaptığınız beslenme yanlışlarınızı düzelterek ve öğünlerinizde daha sağlıklı seçimler yaparak başlayabilirsiniz.

Eğer kendi başınıza beslenmenizde değişiklik yapma konusunda güçlük çekiyorsanız bir beslenme uzmanında yardım alabilirsiniz. 

Dengeli ve yeterli beslenmeye başladığınız takdirde aldığınız kalori miktarına göre formunuzu koruyabilir veya bunu diyetisyeniniz ile birlikte bazal metabolizmanız sırasında yaktığınız kalori miktarınıza göre eşleyerek kilo verebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Liposuction İşleminin Herhangi Bir Zararı Var mı?

Doğum sonrasında liposuction işlemi yaptırmak isteyenlerin akıllarına takılan sorulardan biri de doğum sonrasında liposuction işleminin herhangi bir zararının olup olmadığıdır.

İlk olarak işlem için uygun zamanı beklemeniz gerektiğini belirtelim. Bunun için de bir estetik cerraha muayene olmanız gerekmektedir. Bulgularınıza ve belirtilerinize bakarak hekiminiz sizin için liposuction işlemini ne zaman yaptırmanızın uygun olduğunu belirtecektir. 

Buna uygun şekilde bir tedavi planlaması yapıldığında operasyondan herhangi bir zarar görmeniz söz konusu olamaz. Başka tür komplikasyonların doğum sonrası dönemden bağımsız şekilde her birey için geçerli olan durumlar olduğunu da bilmeniz gerekmektedir.

Doğum Sonrası Liposuction İşleminde Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Doğum sonrası liposuction işleminden en çok ne kadar yağ alınabildiği konusu da bu işlemi yaptırmak isteyen bireyler tarafından sıklıkla merak edilen durumlar arasında yer almaktadır.

Liposuction işleminde yağ alım miktarı kişinin yağ dokusunun miktarına ve kilosuna göre değişebilmektedir. 

Öncelikle bu işlemin uygulanabilmesi için BMI skalasında obez ve aşırı şişman kategorilerinde yer almamanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü bu tip bir vücut yapısında yağ aldırmak kişinin vücudunu şekillendirmek için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle ilk olarak hekiminiz sizden bir miktar kilo vermenizi isteyecektir. 

Ne kadar kilo vermeniz gerektiğini hekiminiz muayene sonrasında size belirtecektir.

Bölgeden bölgeye değişiklik arz etmekle birlikte bu işlem sırasında en çok 5 litreye kadar yağ alınmaktadır. Çok nadir de 7 litreye kadar çıkılabilmektedir. Ancak birçok hekim 5 litreden fazla yağ alımını doğru bulmamaktadır. Bu hususta hekiminizin görüşü hakkında kendisinden bilgi talep edebilirsiniz.

Doğum Sonrası Liposuction Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Doğum sonrasında liposuction bölgeleri doğum yapmayan bireylere göre farklı değildir. Bölgesel yağ aldırma işleminin hangi bölgelerde yapılacağı kişinin bölgesel yağlanma sorunun nerede olduğuna göre değişmektedir.

İşlem genellikle karın, kalça, bel, simitler denilen yan kısımlar, göğüs bölgesinde yapılmaktadır. Doğum sırasında yaşanan fazla kilo alımlarında da aynı durum geçerlidir.

Gebelik döneminde genetik yatkınlık hangi bölgede yağ birikimine neden oluyorsa kişi o bölgesinden diğer bölgelerine oranla daha fazla yağ depolamaktadır.

Bu da kişiyi rahatsız eden orantısız bir vücut şeklinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Doğum sonrası liposuction yöntemi ile pratik ve hızlı bir şekilde bu sorundan kurtulmak son derece mümkündür.

Doğum Sonrası Liposuction İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum sonrası bölgesel yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız liposuction işlemi almanız muhtemeldir. Bu işlemin yapılabilmesi için ilk olarak hekiminizin sizden işlem öncesinde dikkat etmenizi beklediği konuların üzerine eğilmelisiniz.

Sonrasında uygun zaman geldiğinde hangi anestezi türünü tercih etmişseniz işlem gününde de o şekilde uykunuza, beslenmenize ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Sonrasında ameliyathane ortamında liposuction işlemine alınırsınız. Bu işlem yaklaşık olarak 20 dakika ile 1 saat arasında belirttiğiniz işlemlerin neler olduğuna göre değişiklik göstermektedir. 

İşlem esnasında küçük kesiler yapılır ve vücudun kıyafet giyildiğinde görünen kısımlarına ek özen gösterilir. Dikiş atılması ve deri alınması gibi ek işlemler yapılacaksa da kıyafet içinde kalan kısımlar tercih edilir ve yine de mümkün olduğunca iz kalmamasına dikkat edilir.

Dikişler genellikle kendiliğinden eriyen türden tercih edilmektedir. Bu sayede işlem sonrasında hastaneye gitmek ve dikiş aldırmak zorunda da kalmazsınız.

Son teknolojik tıp araç gereçleri sayesinde artık estetik cerrahide kullanılan yöntemler eskisine göre gözle bakıldığında anlaşılması daha güç ve pratik hale gelmiştir.

Bu nedenle birçok liposuction işleminde başka bireyler sizin operasyon geçirdiğinizi çok net şekilde, siz söylemediğiniz takdirde anlamayacaktır. 

İşlem bitirildikten sonra aldığınız anestezi türüne göre uyandırma aşamalarından geçirilir ve servise alınırsınız.

Sedasyon anestezisinde genel anesteziye göre daha rahat bir post operatif (ameliyat sonrası) dönem geçirilmektedir.

Bu nedenle günümüzde estetik cerrahlar hastalarına işlem müsait olduğu müddetçe daha çok bu anestezi tekniğini önermektedir. Bu sayede hastalar işlem aşamalarını daha rahat şekilde atlatabilirler.

5 / 5. 4