Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?
0
(0)

Liposuction vücudun temelinde diyet ve spor takviyesiyle dahi yakılamayan, vücut görünüm ahengini bozan, kalıplaşmış yağ grupları üzerinde uygulanan yağ aldırma işlemidir. Yağ aldırma işlemi vücudun belli başlı tüm yağlanmanın yoğun olduğu yerlerde gerçekleşir.

Liposuction Uygulanabilecek Bölgeler

Çene altı, boyun, gıdı: Kadın ve erkek hastalarda beden kitle endeksi normal olsa dahi yüzde ki yağlanma insanları olduğundan kilolu gösterebilir. Gıdılanma sadece kilolu insanlarda olmayabilir, genetik ve fizyolojik sebepleri vardır. Liposuction ile kolayca yağ birikimi alınabilir.

Karın, göbek, oblik ve bel çevresi: Vücutta yağlanmanın en fazla gözlemlendiği ilk bölgelerden biridir. Liposuctionın en fazla tercih edildiği yerlerden olan bu bölgede kalıplaşmış yağlardan kurtulmanın en kolay yoludur.

Kalça ve basen bölgesi: Kadınların kalça dolgunluğu hoşuna gitse dahi hiç kimse aşırı yağlanma ve basen görünümünden hoşlanmaz. Özellikle erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen bu liposuction operasyonu daha fit bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

Kadınlar da yağlanmanın en fazla kalıplaştığı bölge kalça ve basen bölgesidir. Spor ve diyetler bu bölgede ki yağın tamamına ne yazık ki hükmedemeyebiliyor.

Üst kol arkası ve altı: kollar işlevselliği nedeniyle kas oluşumuna en yatkın bölgelerdir. Fakat aşırı kilo alımına bağlı yağlanma da , kalıplaşabilen yağlarında en çok tercih ettiği bölgelerdir. Alt kol kullanımı üst kola göre daha aktif olduğu için üst  kollarda ki kalın ve yağlı görüntü liposuction ile giderilir.

Göğüs bölgesi: Kadın hastaların kilo alma ve verme durumuna bağlı olarak bu ameliyat tercih edilse de dahi erkeklerde jinekomasti dediğimiz bir sorunun temelidir ve dereceleri vardır. kadın ve erkek için, erkeklerde süt dokusu olmadığından dolayı farklı işlemlerden oluşur. Göğüs bölgesinde ki yağlanmadan kurtulunabilir.

Dizlerin birbirlerine bakan ve ters yüzleri: Orantılı bir bacak görünümü hedefleyen herkes için dizlerde ki yağlanmadan liposuction ile kurtulmak mümkün.

Genetiğe ve yanlış egzersizlere dayalı diz bölgesinde vücudun diğer yerlerine oranla yanlara ve iç bölgelere doğru yağlanma olabilir. Bu yağlar kısa sürede alınabilir.

Vücutta liposuction tercih edilen bölgeler en çok yağlanmanın sabit kaldığı bölgelerdir. Hastalar vücutlarıyla ilgili analizleri uzman doktorları ile birlikte yaparak daha sağlıklı kararlar alabilir.

Kemik ve kas dokusunun yoğun olduğu bölgeler de ( alt kol, al bacak, sırt) yoğun bir yağlanma sorunu yok ise tercih edilmez.

Kaynakça:

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/liposuction

https://academic.oup.com/asj/article/37/6/680/3744817

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir