karın germe sonrası cinsel ilişki
4.3
(7)

Takdir edersiniz ki karın germe ameliyatı ciddi bir ameliyattır. Bu sebeple ameliyat sonrasında yaralar iyileşmeden cinsel ilişkiye girmekten kesinlikle kaçınmalısınız. Oldukça fazla fiziksel efor gerektiği için cinsel ilişkiye girmek, dikişlerinizin açılmasına ve gerilmesine neden olabilir.

Bunun yanı sıra karın kasları da cinsel ilişki sırasında çok fazla hareket edecektir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere karın germe ameliyatında karın kaslarının sağlamlaştırılmaktadır. 

Karın kasları tam iyileşmeden karın duvarı gereksiz hareket ederse seromanin yani sıvı birikimi oluşma ihtimali yüksektir ve bu da yara iyileşme sürecini uzatıp hayat konforunuzu düşürecek ve yara izinin daha belirgin olması başta olmak üzere diğer komplikasyonlara davetiye çıkaracaktır.

Operasyon sırasında yara izlerini minimum seviyeye indirmek için azami dikkatle çalışılıp yara izi bakımından en risksiz yerler tercih edilse de ameliyat bölgesinde bir miktar yara izi kalabilmektedir. 

Yara izlerinin koyuluğu ve büyüklüğü en aza indirmek için hem ameliyat sonrası hem de ameliyat öncesi doktorunuzun öneri ve talimatlarınıza uymanız çok büyük önem taşımaktadır.

Yukarıda açıkladığımız gibi bir süre yorucu fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden uzak durmak yara izini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

Ayrıca ani hareketler yapmamaya, yerden yukarıya nesne taşımamaya, karın bölgenizi darbelere karşı korumaya ve ağır nesneleri kaldırmamaya dikkat etmelisiniz.

Karın germe ameliyatından sonra iyileşme sürecini oldukça dikkatli ve sağlıklı geçirerek yara izinin daha küçük ve daha silik olmasını sağlayabilirsiniz. 

Sağlıklı bir iyileşme süreci yaşayan hastaların dikiş izleri ilk bir yıl içinde ciddi oranda silinir. 

Ancak bundan rahatsızlık duyan hastalarımız günümüzde oldukça yaygın olarak tercih edilen lazer ve kök hücre tedavilerine başvurmakta ve oldukça memnun kalmaktadırlar.

Karın germe ya da diğer adıyla abdominoplasti işlemi karnın orta ve alt kısımlarında biriken istenmeyen yağların alındığı ve karın bölgesindeki sarkmaların düzeltilip karın kaslarının da sağlamlaştırıldığı bir cerrahi işlemdir.

Bu işlem genellikle beslenme problemleri veya doğum sonrası ani kilo değişimi yaşayan kişilere uygulanır. 

Ayrıca yapılan yanlış diyetler sonucunda, özellikle şok diyet gibi sağlıksız beslenme sonucunda ani kas kaybı nedeni ile deri aşağı doğru ciddi anlamda sarkabilir. Olukça sık karşılaşılan bu durumun kalıcı tek tedavi yöntemi operasyon geçirmektir.

Karın germe ameliyatı yalnızca estetik cerrahlar tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilebilecek bir işlem olma özelliği taşımaktadır. 

Hızlı iyileşme sürecine imkan veren ve hızlı bir şekilde istenmeyen yağlardan kurtulmayı sağlayan bu operasyon günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Çünkü ülkemizde de diğer birçok Batı ülkesinde olduğu gibi obezite sorunu baş göstermeye devam etmektedir.

Türk halkının değişen yemek kültürü artık karbonhidrat ve kötü yağlar bakımından daha da zengin bir hale gelmiştir.

Bu da kişinin genetik yatkınlığına bağlı olarak bölgesel yağlanmalar şeklinde depolanır. En sık karşılaşılan bölgesel yağlanma sorunu tipi de göbek bölgesinde yoğun olan ve vücudun diğer kısımlarının daha ince kaldığı vücut tipidir.

Bu vücut tipinde olan bireyler diğer vücut tiplerine oranlandığında daha sık karın germe operasyonuna ihtiyaç duyarlar.

Abdominoplasti (karın germe) operasyonu ile hastaların, rahatsızlık veren karın yağları ve sarkık deriden kurtulması sağlanmaktadır. 

Karın germe ameliyatlarında birden fazla yöntem uygulanabilmektedir.  Eğer hastanın ihtiyacı ve talebi varsa karın germe ameliyatı, meme ameliyatı, liposuction gibi bölgesel yağ alma ameliyatlarıyla beraber yapılabilir, böylece tekrar tekrar ameliyat geçirmenize gerek kalmayacaktır.

Tüm vücut estetiği operasyonlarının da içerisinde karın germe operasyonu da yer almaktadır.

Sanılanın aksine karın germe ameliyatında hastanede kalma süresi çok da uzun değildir. Hastanede 1 ila 3 gün arasında gözetim altında kalmanız yeterlidir. 

Tabi ki bu süreyi hekiminiz sizin sağlık durumunuza ve iyileşme semptomlarınıza göre belirleyecektir.

Ağrılarınızı en az seviyede tutmak, takılan drenleri takip etmek ve ev ortamında kapabileceğiniz enfeksiyonlardan sizi korumak için steril bir hastane ortamında kalmanız ve profesyonel tıbbi kontrol altında tutulmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Karın germe ameliyatından sonra şişlik ve ağrı gibi semptomlar görülmesi normaldir ve bu durum birkaç gün sürebilir. 

Bu süreç boyunca ağrı kesici kullanımı önerilmektedir. Doktorunuz size gereken ilaçları reçete edecek ve bu süreci en rahat şekilde atlatmanız için gerekli tavsiyeleri verecektir. 

Hastanede 1-3 gün arası semptomlarınızın takip edilmesinin esas sebebi budur. 

Hekiminizin yazdığı ilaçların dışına çıkmak doğru değildir. Çünkü bazı ilaçların yan etkileri operasyon sonrası komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlardan en sık karşılaşanı kanama olması ve bu kanamanın oldukça zor durdurulması problemidir.

Aspirin ve muadili olan ilaçların kullanılmaması gereklidir. Kişinin kullanması gereken ilaçları varsa bunları hekimine danışarak toparlanma sürecini atlatana kadar hangi dozda ve ne şekilde kullanabileceği konunda bilgi edinmelidir.

Ameliyat bölgesinde biriken su, iltihap ve kan gibi ödemleri vücudunuzdan atmanız için ameliyat sırasında dren dediğimiz ince lastik tüpler takılacaktır ve ameliyatın ardından drenler çıkarılacaktır. 

Drenlerin çıkarılma zamanı genellikle ameliyattan sonraki 1 ila 3 gün sonrasıdır. 1-3 hafta sonrasındaysa hastanın dikişleri alınır ve ortalama 2-4 hafta arasında işinize dönebilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. 

Hastanın kendini tamamen iyi hissetmesi ve tüm fiziksel aktiviteleri eksisi gibi yapmaya başlaması ise birkaç ayı bulabilmektedir. 

Ameliyat sonrasında oluşan dikiş izlerinin kaybolması vücudunuza bağlı olarak ortalama 9-12 ay arası sürmektedir. Ne yazık ki yara izleri tamamen silinmemektedir ancak büyük oranda kaybolmakta ve bikini veya mayo altına saklanabilir düzeye ulaşmaktadır.

Karın germe ameliyatı olan çoğu kişi düzenli beslenerek ve düzenli olarak egzersiz yaparak uzun yıllar boyunca fit bir vücuda sahip olmaktadır.. Yani sanılanın aksine bu işlem kalıcıdır. 

Kaynakça:

https://www.my-plastic-surgeon.com/blog/sex-after-your-tummy-tuck/#:~:text=Patients%20who%20require%20minimal%20correction,least%20four%20weeks%20after%20surgery.

https://www.verywellhealth.com/when-to-resume-activity-after-tummy-tuck-surgery-2709726

4.3 / 5. 7

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir