Mini Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2022
5
(1)

Bilimsel adı Mini – Abdominoplasti olan mini karın germe ameliyatı ; karın alanlarında fazla yağlardan ve karın derisi sarkmalarından  şikayetçi bireyler için yapılan karın estetiğidir.

Liposuction işlemi gerçekleştirilemeyecek kadar gevşek yapıda karın bölgesi olanlar için önerilmektedir. Tam karın germe işlemi değildir. Mini karın germe teknolojileri kullanılarak operasyon yapılmaktadır.

Mini karın germe operasyonları diğer yağ aldırma ve karın germe operasyonlarına nazaran çok daha kısa izlerle sonuçlanabilmektedir. Diğer operasyonlara göre ise hastanın iyileşme süreci oldukça yüksektir. Bu sebeplerin ve koşulların tümü nedeniyle aşırı kilosu olmayan bireylerce sıklıkla talep edilen bir yöntemdir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • İşlem sırasında öncelik hastanın tüm karın ve bel bölgesi incelenerek Liposuction gerçekleştirilir. İşlem esnasında gerekli görüldüğü takdirde kalça kısımlarına da yağ enjeksiyon teknikleri uygulanmaktadır. 
 • İkinci adımda karın bölgesinin alt kısmı yani iç çamaşırı altında kalacak bir yere küçük bir kesi atılır. Kesikli alandan başlayarak karın deliğine varana dek ince bir şekilde karın duvarı kaldırılma operasyonu sağlanır. Bu işlem karın cildinin sıyrılma işlemi olarak da bilinmektedir. Ağır bir operasyon adımı değildir. 
 • Uygulayan uzman tarafından gerekli görüldüğü takdirde gevşek karın kasları aynı grupta yer alan diğer kaslarla dikilmeye tabi tutulur. Bu işlem sadece gerekli hastalarda yapılmaktadır ve işlemin amacı karın duvarı olarak anılan göbeğin alt kısmının gerilme – sıkılaştırılmasını hedeflemektedir.
 • Karın göbek deliğinin üst kısmında da az oranlarda bir deri gevşeme problemi görülür ise göbek deliği kısmı karın duvarı kısmından sıyrılarak aynı kas grubundaki kaslar birbirine dikilir ve daralma – germe işlemi gerçekleştirilir. İşlemin hemen ardından göbek deliği alanı bulunduğu mevcut yerden 2 cm daha aşağıya indirilerek karın duvarına dikme işlemi gerçekleştirilir. Bu şekilde tek bir kesik üzerinden hem karın göbek üstü kısmı hem de karın göbek altı kısmı gerginleştirilmiş yani sıkılaştırılmış olur. Dolayısıyla tüm işlemler sadece tek bir küçük kesik izi ile sonuçlanarak sonlandırılır.

Mini Karın Germe Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Mini Abdominoplasti olarak adlandırılan bu operasyon tıpkı diğer operasyonlarda olduğu gibi aşağıdaki hususlar baz alınarak hastanın ameliyat öncesi yapması ve yapmaması lüzum şartları barındırmak zorundadır;

 • Ameliyat öncesi en az 3 haftalık süreç boyunca hasta aspirin kullanmamalı ve kesinlikle sigara içmemelidir. Kritik dönem ise son bir haftadır. Son bir hafta boyunca aspirin tüketimi ve sigara içi yapan hastalara operasyon yapılmamaktadır.
 • Ameliyat öncesi son 3 haftalık dönemde uzman tarafından belirtilen ilaçlar haricinde ağrı kesici kullanmak çok sakıncalıdır. 
 • Mini karın germe operasyonu yapılmadan önceki son üç haftalık süreçte tüm besin takviyeleri, vitamin, multivitamin ürünlerin kullanımı durdurulmalıdır. Buna ek olarak Ginseng, Kiraz Sapı, Domates Çekirdeği ve çekirdek içeren herhangi bir ürün, Yeşil çay, Gingko Biloba, Koenzim Co Q10, zayıflamaya destek olucu ilaçlar ve gıda takviyeleri ile keten tohumu gibi yiyecek – içecekler kesinlikle kullanılmamalıdır. 
 • Ameliyattan en az üç gün önceden başlamak kaydı ile tüm katı gıda tüketimleri gittikçe azaltılarak devam edilmelidir. Kabızlık oluşturma ihtimali olan tüm besinler gıda alışkanlıklarından hızla çıkartılmalıdır. Hazmedilmesi hızlı ve kolay olan gıdalara yönlenmelidir. Sıvı odaklı besin gruplarına son üç gün itibari ile başlanmalı ve son güne kadar arttırılarak devam edilmeli – katı gıdalarla beslenme tarzına geçici olarak son verilmelidir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024 1

Mini Karın Germe Ameliyatı Yaptırmadan Önce Kilo Kaybetmek Lazım mı?

Aşırı kiloya sahip hastalar için gerçekleştirilecek tüm ameliyatlar normal kilodaki bireylere nazaran olumsuz riskler barındırma ihtimaller taşımaktadır. Aşırı kilolu bireyler diğer bireylere göre daha yavaş bir iyileşme süreci yaşarlar.

Örneğin yaraları daha yavaş iyileşme sürecine girer. Ek olarak fazla kilolu hastalar diğer hastalara göre muhtemel akciğer problemleri yaşayabilmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı operasyon öncesinde mümkün olduğunca kilo kaybı süreçlerini sağlıklı bir şekilde arttırmaları önerilmektedir.

Mini Karın Germe Ameliyatında Anestezi Kullanılıyor mu?

Sıhhi ameliyat ortamlarının tamamı sağlandıktan sonra gerekiyorsa genel anestezi adımları gerçekleştirilir. Gerekli görülmüyor ise ağır sakinleştirici grubuna giren ilaçlar enjekte edilerek yapılır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Operasyon sürecini belirleyen adımlar ve işlemlerin fazlalığına göre değişir. Cerrahi müdahale gerçekleştirilecek bölge geniş bir çapta bulunmuyorsa en az 1 en fazla 2 saat içerisinde tüm ameliyat bitmiş olur. 

Mini Karın Germe Ameliyatı Acılı – Sancılı – Ağrılı Bir Süreç midir?

Diğer cerrahi müdehalelerde olduğu gibi acı yaşanması muhtemeldir. Ancak küçük bir operasyon olduğu için acı uzun süreçler içermemektedir.

Hasta operasyon sırası ve sonrasında çekebileceği ağrılara karşı ortalama 10 – 12 saat boyunca sıfır acı yaşaması için lokal anestezi türüne giren ilaçlarla rahat etmektedir. Bu şekilde ameliyat bitiminden itibaren ilk gün yaşanması olası yoğun acılar çekmesinin önüne geçilmektedir.

Mini karın germe yaptıranlar ilk 24 saat sonrası olumsuz ağrıların ardından ikinci gün yaşanabilecek ağrılar oldukça az seviyelerdedir ve düşük dozajlı uygun ağrı kesicilerle ağrılar hafifletilmektedir.

Mini Karın Germe Ameliyatından Sonraki Süreçler Nedir?

 • Cerrahi müdahale esnasında hastalara diren konulmaktadır. Aynı zamanda sağlıklı malzemelerden üretilmiş hastanın ölçülerine uygun karın korsesi de giydirilmektedir. 
 • Operasyon bitiminden sonra 3 saat geçmesinin ardından hastanın katı gıda tüketmeden ya da minimal düzeyde katı gıda ile beslenmesine izin verilir. Ek olarak sıvı odaklı beslenmeye teşvik edilir. Üç saat sonra beslenmeye geçilmesinin hemen ardından hasta ayağa kaldırtılarak küçük adımlar atılması önerilir. 
 • Genel olarak hastaların çoğunluğu ilk 24 saati doldurmalarının ardından taburcu edilmektedirler. Gerekli görülürse direnler iki – üç gün boyunca çıkartılmaz.
 • Direnler çıkartıldıktan sonra ve ilk 24 saat geçtikten sonra hasta dilerse duş yapabilir. Operasyon sırasında uygulanan dikişler deri yüzeyinde değildir aksine deri altında işlem yapılmıştır bu nedenle hastaların banyo yapmasında bir sakınca görülmemektedir. 
 • Ameliyat bitiminden üç gün geçtikten sonra hasta olağan yaşam şartlarına yavaş yavaş geçiş yapabilir. 
 • Operasyon bitiminden üç hafta geçtikten sonra ise karın hareketleri içermeyen spor aktivitelerine ve fiziksel aktivitelerine dönüş yapabilir. 45 gün geçtikten sonra ise tüm fiziksel aktiviteler ve spor hareketlerine istediği şekilde dönebilir. 

Mini Karın Germe Kalıcılık Sağlar mı?

Bu operasyon karın alanlarındaki yağ sorunlarının büyük oranına net bir çözüm odağı getirmektedir. Mini karın germe ameliyatı yaptıran kişilerde yaşanabilecek kilo kazanmalar, hamile olma gibi koşullar ameliyatın olumlu sonuçlarını tam manasıyla olmasa da olumsuzluğa itebilir.

Ancak her halükarda hastanın ameliyat öncesindeki durumuna geri döndürmeyecek kalıcılık imkanları taşımaktadır.

Kaynakça:

http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1983-51752012000300021&script=sci_arttext&tlng=en

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir